piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dookoła Polski na piechotę

Dookoła Polski na piechotę [GALERIA]

Dookoła Polski na piechotę
Data publikacji: 2018-07-25 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:16
Wywietleń: 3029 339921

Marta Grywińska z Darłowa i Marek Mikulski z Polic w nogach mają już ponad 1500 km, a do pokonania jeszcze ponad 2000 km przez Wybrzeże i wschodnią granicę. Nie kryją, że głównym celem ich marszu jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Oboje pochodzą z Zachodniopomorskiego, ale minione lata spędzili w stolicy Wielkopolski. 28-letni Marek próbował sił w dziennikarstwie w mediach poznańskich. Dwa lata młodsza Marta pracowała jako baristka w kawiarniach. Impulsem do porzucenia codziennych zajęć i przystąpienia do trwającej właśnie podróży życia stała się setna rocznica Niepodległej. Zwłaszcza że za sobą mieli pierwszą dłuższą trasę, bo rok temu udowodnili, że – jak mówią – piechotą się chodzi. Wtedy z Poznania o własnych siłach dotarli do Kostrzyna, aby obejrzeć koncerty na festiwalu Przystanek Woodstock, który teraz zmienił nazwę na Pol’and’Rock.

Para piechurów twierdzi, że podyktowana patriotycznym uniesieniem decyzja o rozpoczęciu długiej wędrówki była spontaniczna, lecz przygotowania do realizacji wyprawy zajęły blisko rok. Obecnie żyją ze swych oszczędności, a w trasie pomagają im nie tylko duchowym wsparciem rodzice i przyjaciele.

Wyruszyli 20 maja br. z Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach, aby pokonać całą południową granicę. Obecnie są w okolicach Szczecina. W poniedziałek (23 bm.) zmierzali z Gryfina do Polic, gdzie u rodziców Marka planują dzień odpoczynku przed marszem na Świnoujście.

Oboje idą, nie korzystają z autostopu czy podwózki busem. Obawiali się negatywnych doświadczeń, a tymczasem wrażenia są prawie wszędzie pozytywne. Zwykle budzą ciekawość przejeżdżających kierowców, a oznaki życzliwości dodają im sił w drodze. Marek twierdzi, że przykładowo w Lubuskiem co drugi samochód zatrzymywał się, aby pomagać pieszym wędrowcom. Z kolei w Chlebowie na ich widok pewna rodzina zaprosiła do ogrodu na poczęstunek. Jednak najmilej wspominają pobyt w małej wsi Klisino w Opolskiem. Tamtejsi gospodarze pozwolili się wykąpać, nakarmili i wypytywali o wrażenia z dotychczasowego marszu, aby na pożegnanie hojnie zaopatrzyć w prowiant na dalszą drogę.

– Ludzie na granicach Polski mają serca na dłoni, bo są wyjątkowo otwarci na podróżnych – tak spotkania z dwóch miesięcy wędrówki ocenia Marek Mikulski.

Początkowo planowali zakończyć pieszą podróż na wschodniej granicy 11 listopada br., gdy przypada sławna rocznica z dziejów naszego narodu. Jednak późnojesienna aura może się okazać trudną przeszkodą w pokonywaniu kilometrów na drogach, dlatego wyprawę Marta i Marek będą kontynuować najpóźniej do końca października. 

Wyprawę można śledzić na www.facebook.com/piechotasiechodzi/ ©℗

(m)

Fot.www.piechotasiechodzi.pl  

Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę Dookoła Polski na piechotę

Komentarze

Lub inaczeju...
A co pracowac im sie Nie chce ? I po co ma Ona ten Palestynski-PLO szal... i to "bycze kolko" w nosie...??
2018-07-26 12:04:29
A nie mogli
Zaproponowac i Piechocie taka piechote...? I ciekawe, a co po kilku miesiacach... sie pozniej narodzi - chyba ze okaze sie, ze cos jednak bylo Nie tak ??
2018-07-26 11:57:42
kopac
zdrowiej jest obejsc 3 razy Polske niż dac sobie uciać głowe w Meksyku czego doswiadczył na wlasnej skorze zdecydowany globtroter z Gryfina.
2018-07-26 07:18:14
A ciekawe...
Jakiej Firmy buty... bedza zdzierac po drodze ? I co na to Chelmek...??
2018-07-26 00:07:29
Gość
Jeśli tylko nie mają tatuaży, to są bardzo sympatyczni.
2018-07-25 20:06:45
obserwator
do fryzjera zajrzyj po drodze...
2018-07-25 19:44:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie