Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Dom z terapią

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 12:45
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Dom z terapią
 
Rok temu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza" w Szczecinie przeprowadziło się do wyremontowanego budynku, w którym wcześniej działał Klub Studencki „Kontrasty". Ta przeprowadzka pozwoliła organizacji rozwinąć działalność. Prowadzi już nie tylko centrum rehabilitacyjne, ale też przedszkole specjalne i Środowiskowy Dom Samopomocy. Właśnie ŚDS jest najmłodszą jednostką w stowarzyszeniu.

Środowiskowy Dom Samopomocy to placówka dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie. Podopieczni tej konkretnej placówki, to także osoby niepełnosprawne ruchowo. Do tej pory spędzały czas głównie w domu, pod opieką rodziców. Przychodziły do „Tęczy" tylko na konkretne zajęcia rehabilitacyjne. Teraz przyjeżdżają tutaj codziennie i mogą tu przebywać od godz. 7.00 do 16.30.

- Córka bardzo chętnie tutaj przychodzi - mówi Wiesława Podpora ze Szczecina, mama 27-letniej Julity, która jest podopieczną ŚDS. - Tutaj ma kontakt z rówieśnikami, na miejscu rehabilitację i wiele ciekawych zajęć. Widzę, że dobrze to na nią wpływa. Wcześniej spędzała czas głównie ze mną. Ja za to mam teraz więcej czasu dla siebie, mogę zadbać o własne zdrowie, pójść chociażby do lekarza ze sobą. Cieszę się, że ten dom powstał.

Alicja Zołotucho, prezes „Tęczy", przyznaje, że na ŚDS wielu już czekało.

- Mamy teraz 18 miejsc - mówi. - I wszystkie są zajęte. Ale wystąpiliśmy do prezydenta Szczecina o rozważenie możliwości utworzenia jeszcze dwóch. Rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych naprawdę na nie czekają. Niektóre z ich dzieci pokończyły już szkoły, nie są w stanie pracować. Jeśli długo będą pozostawać w domu, to stracą wiele umiejętności, które udało się u nich wypracować przez lata edukacji i rehabilitacji. My tutaj je podtrzymujemy. Mówimy o takich podstawowych umiejętnościach związanych z samoobsługą, przygotowaniem prostego posiłku, zrobieniem bieżących zakupów... Tutaj to wszystko każdego dnia trenują. A nie da się ukryć, że taka dzienna placówka, to także wsparcie dla rodziców. Niektórzy być może będą mogli wrócić do pracy, którą ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, musieli kiedyś przerwać. Dla innych jest to szansa na wytchnienie, zajęcie się także sobą. 

Kolejne plany „Tęczy" to organizacja ogrodu i budowa większego placu zabaw.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: W tym Środowiskowym Domu Samopomocy podopieczni codziennie spędzają po kilka godzin. Przygotowują posiłki, robią zakupy, uczestniczą w zajęciach muzycznych i plastycznych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA