Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Do specjalisty poza kolejnością

Data publikacji: 2018-01-15 07:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:00
Do specjalisty poza kolejnością
 

W minionym roku kilka grup pacjentów zyskało dodatkowe przywileje w korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej. Warto przypomnieć, że w grupach tych są m.in. kobiety ciężarne oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

Już od 1 stycznia 2017 r. z dodatkowych uprawnień mogą korzystać kobiety w ciąży oraz osoby do lat 18., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Te osoby mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością.

A od 31 sierpnia minionego roku do uprzywilejowanych w ten sposób grup dołączyli działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych. Oni mogą także korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

Wszystkie z wymienionych wyżej grup pacjentów mają też prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych w aptekach.

Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i przychodniach oznacza, że świadczenia te są udzielane poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej w placówce listy oczekujących. Lekarz udziela ich w dniu zgłoszenia, a w przypadku gdy nie jest to możliwe w dniu zgłoszenia, wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć. Świadczenie u specjalisty nie może być udzielone później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej już wcześniej korzystali: zasłużeni honorowi dawcy krwi i zasłużeni dawcy przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani – w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa. Ich uprawnienia się nie zmieniły.

(sag)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aldona
2018-01-15 21:21:45
Nie uważam, że to właściwe. O kolejności przyjęć do lekarza powinien decydować stan chorego. Czy to jest uczciwe, że osoba uprzywilejowana z lekkim kaszelkiem ma być przyjęta u specjalisty przed osobą ciężko chorą, np z podejrzeniem raka płuca, bo przecież nie musi mieć skierowania? Tak nie powinno być.
Luiz
2018-01-15 20:10:08
Jak zapytać czekających do lekarza..Czy przepuszczą ..bo matka z dzieckiem niepelnosprawnym,to popatrzą tylko na siebie,dodadzą,,ja juz tutaj tyle czekam...No ręce opadają
BEATA
2018-01-15 20:05:32
Czy tak czy siak czekający i tak będą sia burzyć....że ktoś przed nimi jeszcze..taką mamy społeczność..
maj
2018-01-15 19:41:08
żadni działacze na pewno nie wejdą przed mną do lekarza. To nadmuchany, nienależny przywilej. Jeżeli zobaczę rany, kalectwo, brak ręki, nogi, oka, utrata słuchu itp. doznane w wyniku tych represji proszę bardzo w innych przypadkach chyba jesteście śmieszni. Mam prawo do swobodnej oceny i wypowiedzi na każdy temat w demokratycznym kraju.
Miś na Miarę
2018-01-15 10:26:26
"Przywileje kolejkowe"??? Wrócił stan wojenny w lecznictwie? Kolejki, kartki, peweksy dla lepszych i zamknięte strefy dla MSW i UB? To w Polsce nie ma normalnego lecznictwa dostępnego dla pacjentów, którzy opłacają składki na fundusz? Współczuję tej patologii. Przyjedźcie do normalnych krajów, gdzie się zarejestrujecie w recepcji, zostaniecie zbadani, dostaniecie skierowanie do specjalisty i będziecie leczeni. Jak u ludzi.
;-(
2018-01-15 10:23:39
Chorych do lat 18 niedługo będzie coraz wiecej ...
Jędruś
2018-01-15 08:40:48
I nie trzeba być pisowcem ? Dziwne ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA