Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dentobus już w drodze

Data publikacji: 16 maja 2018 r. 22:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:10
Dentobus już w drodze
 

Zachodniopomorski dentobus wyrusza w drogę. W poniedziałek zaparkuje w Przelewicach. W gminie tej pozostanie do końca czerwca. Ale przez 5 lat odwiedzi dużo więcej miejscowości z naszego województwa. Przede wszystkim te, w których nie ma zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia gabinetów stomatologicznych.

– Stomatolodzy alarmują, że około 90 procent dzieci ma problemy z próchnicą – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – A próchnica to nie tylko problem estetyczny. To także problem związany z obecnością w organizmie bakterii, które wpływają na ogólny stan zdrowia. Dentobus będzie rozwiązywał te problemy w miejscowościach, w których jest utrudniony dostęp do stomatologów. Od przyszłego tygodnia w dwóch miejscowościach gminy Przelewice będzie już pracował.

W Zachodniopomorskiem jest co najmniej 11 białych plam – czyli takich gmin, w których nie ma dentystów z kontraktami NFZ.

– Mamy ogromną nadzieję, że będziemy teraz wykonywać dużo więcej zabiegów profilaktycznych niż leczniczych – przyznawała Oksana Sobstyl ze „Stomatologii dla Ciebie” (podmiotu, który wygrał konkurs NFZ na obsługę dentobusa). – Lecznicze też oczywiście będą wykonywane w miarę zapotrzebowania, bo dentobus jest takim mobilnym, w pełni wyposażonym, gabinetem. Postaramy się, żeby dzieci chętnie przychodziły i brały udział zarówno w przeglądach stomatologicznych, w profilaktyce oraz w leczeniu.

W pojeździe zmieścił się cały potrzebny sprzęt, m.in.: sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, układ ssący, lampa polimeryzacyjna LED, skaler, piaskarka, zestaw punktowy RTG, narzędzia stomatologiczne, a także zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej. Będą w nim wykonywane wszystkie świadczenia ogólnostomatologiczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18.

Stomatolodzy zapowiadają, że postarają się przekonać dzieci, że wizyta u dentysty wcale nie musi się kojarzyć z bólem.

– Są nowoczesne sprzęty, nowoczesne metody znieczuleń – tłumaczą. – To leczenie teraz nie powinno się już kojarzyć z bólem. Chcemy zachęcić dzieci, żeby nie przychodziły do nas wtedy, kiedy zęby bolą, tylko wcześniej. Można przyjść, zobaczyć jak to wygląda, przekonać się do dentysty.

Rodzice muszą wyrazić zgodę na piśmie. A lekarze zapraszają ich nawet razem z dzieckiem. W dentobusie jest miejsce także dla nich.

– Zawsze dziecko lepiej się czuje przy rodzicu – dodaje Oksana Sobstyl.

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mleczak
2018-05-17 10:43:34
A w czasie jazdy też będą borowali w zębie?
Sebastian
2018-05-17 09:01:25
- Projekt Dentobus kosztował 24 mln zl - Zakupiono 16 busów, 3 busy jeżdżą a reszta stoi bo nie ma chętnych na prowadzenie tego "biznesu". W sumie biznes już ktoś zrobił, pozostały tylko busy których nikt nie chce - Kontrakt z NFZ oferował ok 7500zł miesięcznie, z czego trzeba opłacić materiały, asysty, koszt utrzymania pojazdu - Kwestia ubezpieczenia pojazdu leżała po stronie lekarza, roczny koszt ubezpieczenia auta o takiej wartości to ok 70tys zł ( powtarzam za serwisami branżowymi), z czego całkowita kwota wypłacona lekarzowi rocznie to 7500zł x 12 = 90tys zł - Za kwotę jednego takiego dentobusu można było wyposażyć ok 10 gabinetów stomatologicznych lub zorganizować dojazdy do istniejących już gabinetów
Szczeciniani
2018-05-17 07:55:52
Objazdowy cyrk na kółkach ! To co jest taka bieda że już uczniowie nie maja prawa do leczenia zębów w stałym gabinecie ? A gdzie SANEPID ? Człowiek jak by chciał otworzyć gabinet stomatologiczny na kółkach, to by zakazami zablokowali działalność, ale widocznie Ministrowi Zdrowia to wszystko wolno !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA