Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Denkmal Pomorze zaprasza do porządkowania cmentarza

Data publikacji: 19 września 2020 r. 21:01
Ostatnia aktualizacja: 23 września 2020 r. 12:04
Denkmal Pomorze zaprasza do porządkowania cmentarza
 

Stowarzyszenie Denkmal Pomorze zaprasza mieszkańców Szczecina do wspólnych prac porządkowych na cmentarzach. Cykl rozpocznie się już w niedzielę sprzątaniem miejsca pochówku w Kluczu.

Denkmal Pomorze otrzymało dofinansowanie ze szczecińskiego magistratu stąd możliwość rozpoczęcia kolejnego cyklu. - Wszystko w ramach większego projektu "Szlak dawnych cmentarzy Szczecina", który chcemy utworzyć. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy! Będzie okazja do rozmów o zabytkach i wspólnego działania - zachęca Łukasz Jaszczyk, wiceprezes stowarzyszenia.

Pierwsze sprzątanie rozpocznie się już w niedzielę o godz. 10 na cmentarzu przy ulicy Bielańskiej w Kluczu. Zbiórka na placu przy tej ulicy.

- Zajmiemy się zielenią, pozbieramy śmieci i ustawimy nagrobki na swoim miejscu. Warto zabrać ze sobą dłuższe spodnie, spray na komary, rękawiczki, łopatę, szpadel, grabie i cienki pręt stalowy, aby odnaleźć poprzewracane płyty - dodaje Łukasz Jaszczyk.

Denkmal Pomorze to stowarzyszenie, które ma już za sobą kilka udanych akcji ratowania nagrobków oraz porządkowania zapomnianych cmentarzy. Mieszkańcy Szczecina pokochali już odrestaurowany przez stowarzyszenie zabytkowy magiel z ul. Pocztowej 19, którym opiekuje się obecnie Monika Szymanik. Denkmal Pomorze chce również godnego uhonorowania Quistorpów.

(KaNa)

Na zdjęciu: W niedzielę uczestnicy akcji zajmą się zielenią, zbieraniem śmieci i ustawianiem nagrobków.

Fot. Stowarzyszenie Denkmal Pomorze

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zabawne
2020-09-23 11:57:32
Pseudopartioci i wieczni malkontenci. Ciekawe czy z równym zaangażowaniem, co wylewanie żali w internecie interweniujecie i działacie na rzecz ochrony polskich cmentarzy gdziekolwiek się da. Chociaż jeden przykład gdzie dzięki waszej jak się zdaje "trosce" o to co polskie udało się coś odnowić czy uratować. Trzeba być idiota i ignorantem, żeby nie zdawać sobie sprawy, że na tych niby niemieckich cmentarzach pochowano również Polaków mieszkających na tych ziemiach przed wojną. Ale tak się kończy gdy matoł uzyska dostęp do internetu, a zapomni skończyć szkołę.
Viola
2020-09-20 10:17:48
Folksdojcze w akcji...
ober
2020-09-20 08:04:11
Jak rozumiem zwykli Niemcy porządkują u siebie groby polskich robotnikow przymusowych, jencow wojennych ktorzy zgineli w czasie II W.Sw. (i nie tylko). Moze ja czegos nie rozumiem ale na jakiej zasadzie Polacy ktorzy doznali tyle złego od Niemcow mają porządkowac groby Niemcow a Niemcy jakos nie slychac aby dbali o groby Polakow ktorzy zgineli z ich rąk. Niemcy nie mają zamiaru płacic nam reparacji za II W. Sw. a my porządkujemy groby Niemcow.
Hipokryci
2020-09-20 00:28:32
A bez publicznej kasy to już sprzątać nie można?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA