Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Sensacyjne odkrycie i zaskoczenie

Data publikacji: 29 lipca 2020 r. 13:31
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2020 r. 16:00
Sensacyjne odkrycie i zaskoczenie
 

Nagrobek w formie cokołu pierwszej żony Johannesa Quistorpa i matki samego Martina - Wilhelminy Quistorp z domu Theune - odkryli podczas sobotniego sprzątania cmentarza działacze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze Zachodnie. To nie koniec odkryć bowiem odzyskane zostały także dwa krzyże nagrobne - jeden z fragmentami Nowego Testamentu i drugi należący do pastora, szwagra Johannesa Quistorpa.

- Wiemy już, że nasz trop był dobry, zatem postanowiliśmy zwiększyć zakres prowadzonych prac i taki wniosek wpłynie do biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - poinformował Łukasz Jaszczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Denkmal Pomorze.

Odnalezione fragmenty nagrobków są już zabezpieczone. Teraz Stowarzyszenie może realizować dalszy zakres prac. - Nadal pracujemy nad zielenią i śmieciami, a prace specjalistyczne uzgadniamy z instytucjami konserwatorskimi - dodał Łukasz Jaszczyk.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Denkmal Pomorze chce godnie upamiętnić Johannesa Quistorpa – szczecińskiego przedsiębiorce i filantropa, który współfinansował wiele zakładów opiekuńczych - oraz jego syna Martina. Również dzięki Johannesowi w mieście znajduje się między innymi park Kasprowicza.

- Podczas ostatniej akcji udało się zapełnić ponad 3 metry sześcienne kontenera na odpady zielone. Wcześniej uzbierało się kilka worków śmieci. Serdecznie dziękujemy Zakładowi Usług Komunalnych za wyrażenie zgody na prowadzenie tych prac i Zarządowi Budynków i Lokali Komunalnych za realizację! Nie zwalniamy tempa - podkreślił Łukasz Jaszczyk.

Denkmal Pomorze chce postawić przedsiębiorcom nagrobki. Johaness i Martin zostali pochowani na cmentarzu zakładu opiekuńczego Bethanien, który po wojnie został zrównany z ziemią. Dzisiaj to działka przy ulicy Wawrzyniaka.

Osoby chcące pomóc, mogą wesprzeć specjalnie uruchomioną na ten cel zrzutkę... Denkmal Pomorze chce odtworzyć oryginalny układ dawnych alejek cmentarnych. Projekt miejsca pamięci musi być dopracowany pod każdym względem.

Denkmal Pomorze to stowarzyszenie, które ma za sobą kilka udanych akcji ratowania nagrobków oraz porządkowania zapomnianych cmentarzy. Społecznicy odrestaurowali także zabytkowy magiel, który można oglądać w księgarni Moniki Szymanik przy ulicy Pocztowej 19.

Karolina Nawrocka

Na zdjęciu: Odnalezione fragmenty nagrobków są już zabezpieczone.

Fot. Denkmal Pomorze

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ haha
2020-07-31 15:57:55
Myślisz, że nie widać twojego IQ ?
haha
2020-07-31 14:54:04
szkoda, że koleś biadolący o hakatach pisze komentarze sam do siebie udając, że więcej osób to popiera. Myślisz ośle, że nie widać twojego IP i jesteś tu anonimowy?
@potomkowie hakaty
2020-07-31 14:11:21
Masz całkowicie rację. Pozdrawiam.
@potomkowie hakaty
2020-07-31 12:51:55
Stuknij się w głowę. Quistorpowie to bardzo zasłużeni Szczecinianie.
Robert
2020-07-31 08:37:32
Do wszystkich zakompleksionych m, zaściankowych patriotów. To żadne hakaty, folksdojcze, niemczyzny itd. Szczecin wyrósł z pnia pomorskiego, później rozwijał się pod panowaniem szwedzkim, pruskim i niemieckim. Taka jest ponad 1000 letnia historia naszego grodu, z której jesteśmy dumni. Rodzina Quistorp zrobiła bardzo dużo dobrego dla Szczecina, a to czy była niemiecka, żydowska czy watykańska to istotne może być wyłącznie dla tych, którzy nie szanują prawdziwej historii naszego miasta i tradycji europejskiej. Jak najbardziej należą się Quistorpom wyrazy uznania, bo byli po prostu bardzo pro szczecińscy, a z efektów ich pracy i wspaniałomyślności czerpiemy jako mieszkańcy do dziś! Co do pomników to honorujmy tych, którzy mieli związek ze Szczecinem i coś pozytywnego dla naszego miasta zrobili. Ani prezydent konkurencyjnego Gdańska ani przedwojenny polski dyktator w tej kategorii się nie łapią. Przestańcie chrzanić o germanizacji. Zajmijcie się lepiej patriotyzmem regionalnym i wspieraniem naszej małej ojczyzny, z której z wielonarodowej historii możemy być dumni!
Nawrocka - jaka sensacja, takie zaskoczenie i taka ty jesteś.
2020-07-30 18:57:39
.
Wyjątkowa aktywność folksdojczów w Szczecinie.
2020-07-30 18:51:48
.
potomkowie hakaty
2020-07-30 17:37:08
Tak im niemczyzna się spodobała że nie mogą się nią nasycić.Qustrop to Quistrop tamto a uczciwy Polacy nie mają nadal pomników w Szczecinie.
Poszukiwacze sprzeczności
2020-07-30 17:35:31
No i dobrze że znaleźli ale co to jest w tym niesamowitego.Jakby znaleźli bursztynową komnatę albo chociaż posąg Trygława ze Szczecina to byłoby coś. A tak na poważnie.Denkmal szuka śladów niemieckich to niech szuka śladów niemieckich zbrodni w Szczecinie.O nich nie można zapomnieć bo mają być przestrogą dla przyszłych pokoleń.Zobaczcie co się dzieje z Ravensbruck.O takie denkmale Niemcy jakoś mocno nie dbają.
dajcie spokój
2020-07-30 10:14:13
Na co komu jakaś stocznia. Od 10 lat żadnej stoczni nie ma i w Szczecinie żyje się bardzo dobrze. Wałkowanie tego tematu staje się nudne.
Bałwany
2020-07-30 09:33:34
jak się nie podoba jednemu z drugim, to przestańcie chodzić po Parku Kasprowicza bo to tez działo Quistorpów. Nikt was o pomoc nie prosi wiec dziwniejsza od nadgorliwości chłopaków tam pracujących jest wasza głupota i wybiórcza ignorancja. Niech każdy pilnuje swojego nosa. Jak Ci zależy na stoczni to idź sobie załuż swoją zamiast marudzić w Internecie.
kasa=kasia
2020-07-30 08:52:50
Tak jest uprawiana germanizacja soft .mimo ze wiadomo o denkmalach od 30 lat germanizacja Szczecina wersja soft.zaczynamy. Obóz koncentracyjny Ravensbrucke zamordowano 60 tys Polaków skurczył sie do rozmiarów znaczka pocztowego. Wszystko po to zeby zostały naswiecie same polskie obozy koncentracyjne. Dziwi nadgorliwość aktywistów Denkmala i miasto oddajace cały cmentarz do odrestaurownia. Co 100 lat cmentarze zamienia się w parki.w Szczecinie potrzebna jest stocznia i praca dla 15 tysiecy ludzi.Jest praca przy produkcji 3000 wiatraków dla farm na Bałtyku,i sie wpieprzaja cwani prusacy a dla polaków chcą zostawić zamiatanie sieżek na quasi cmentarzu. Obudzcie sie ludzie.
czy rodzina zapłaciła "cmentarne"
2020-07-29 23:30:20
?
Robert
2020-07-29 23:25:24
Quistorp i jego rodzina zasłużyli z pewnością na wdzięczność szczecinian. To im powinno się postawić godny pomnik.
do @ Filip
2020-07-29 22:34:25
O ile mi wiadomo Quistorp nie ma swojej ulicy w Szczecinie. Jeżeli się mylę to podaj jej lokalizację.
Gość
2020-07-29 19:49:16
Wstawcie jakieś przecinki: "Nagrobek w formie cokołu pierwszej żony..."
Do @szkoda
2020-07-29 18:36:11
Bardzo zabawne - nagrobki zostały odkryte podczas weekendowego spotkania, a Stowarzyszenie podzieliło się tą informacją wczoraj wieczorem ;) Pozdrawiam.
Sympatie jak na dłoni
2020-07-29 18:30:46
Co za nazwa... dobrze, że nie V kolumna.
Szkoda
2020-07-29 17:07:48
Trochę spóźniona ta informacja. O co najmniej tydzień
@ Filip
2020-07-29 16:59:10
A tyś wyskoczył z konopi indyjskich ?
Filip
2020-07-29 14:37:23
Dlaczego Johannes Quistorp do tej pory nie został patronem żadnej ulicy albo placu w Szczecinie? Przecież to była wybitna postać dla naszego miasta.
Magdalena
2020-07-29 14:05:48
Cenna inicjatywa i świetne wiadomości. Wielkie szczęście, że się to uchowało. Można mieć różne poglądy, ale to dzięki nim mamy obecny Park Kasprowicza i wieżę w Lasku Arkońskim.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA