Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

W obronie niezależnych sądów. W środę protest w Szczecinie

Data publikacji: 2019-12-17 23:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-18 20:05
W obronie niezależnych sądów. W środę protest w Szczecinie
 

Projekt ustawy wniesiony przez posłów PiS pod obrady Sejmu jest wypowiedzeniem otwartej wojny niezależnemu sądownictwu w Polsce! KOD zapowiada więc protesty przed sądami w całym kraju.

Anna Rybakiewicz z Komitetu Obrony Demokracji w Szczecinie podkreśla, że PiS kolejny raz stosuje tuż przed świętami pozbawioną konsultacji szybką ścieżkę legislacyjną, chcąc w ten sposób ograniczyć niezależność sędziowską, zamknąć usta sędziom i zmusić do niestosowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Wszystko po to, by uniemożliwić sądom samodzielną ocenę skuteczności powołania sędziów z udziałem neo-KRS, zgodną z zaleceniami sformułowanymi w wyroku TSUE pod groźbą najpoważniejszych sankcji dyscyplinarnych, z wydaleniem z zawodu sędziego bądź prokuratora włącznie – tłumaczy Anna Rybkiewicz.

Przedstawiciele KOD przypominają, że fundamentem demokratycznego państwa jest niezależne i niezawisłe sądownictwo jako trzecia równoważąca się władza. A filarem tej niezależności jest niepolityczny sposób powołania sędziów. Jednak wybrana w utajnionym trybie Krajowa Rada Sądownictwa, która jako konstytucyjny organ powinna stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, takiej gwarancji nie daje.

Wymiar symboliczny ma też data wniesienia projektu: rocznica uchwały Rady Państwa wprowadzającej stan wojenny w Polsce, który także miał powstrzymać demokratyczne zmiany w naszym kraju.

– Nie możemy pozwolić, żeby tym razem taka próba się powiodła – apeluje przedstawicielka KOD. – Dlatego w środę (18 grudnia), w przeddzień najbliższego posiedzenia Sejmu, w całej Polsce odbędą się protesty przeciw przepisom dyscyplinującym sędziów i zmuszających ich do orzekania zgodnie z linią wyznaczoną przez „dobrą zmianę”, a nie w zgodzie z prawem.

W Szczecinie protest odbędzie się w środę o godz. 18 pod Sądem Rejonowym Szczecin Prawobrzeże i Zachód, na pl. Żołnierza Polskiego. W Koszalinie przed Sądem Okręgowym przy ul. Waryńskiego.

Leszek WÓJCIK

Fot. Marta Teszner (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zapytaj KOD-ziarzy
2019-12-18 19:54:51
oni wiedzą, skoro "Kijek" chodzi wolno to takie sądy są.
z ciekawości -
2019-12-18 17:56:16
Które sądy są niezależne - znacie jakieś adresy ?
jan śpiewak
2019-12-18 17:54:27
rzez dwa lata chodziłem na demonstrację w obronie sądów. W 2017 roku byłem jednym z pomysłodawców i współorganizatorów jednej z największych demonstracji obywatelskich przeciwko pisowskiej reformie Sądu Najwyższego przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w lipcu 2017 roku na której było kilkanaście tysięcy osób. Organizowałem te demonstrację mimo, że już miałem negatywne osobiste doświadczenia z sądami. Zostałem skazany w pierwszej instancji przez sąd w sprawie wytoczonej mi przez Maciej M. - pisze Śpiewak - Wierzyłem, że nacisk społeczny wymusi na sędziach odrobinę refleksji. Propozycję zmian i oczyszczenie się z czarnych owiec. Po trzech latach od wybuchu afery reprywatyzacyjnej widzę, że sądy i cały wymiar sprawiedliwości wymagają radykalnej demokratycznej reformy. Polskie sądy są dzisiaj oazą i gwarantem feudalnych stosunków społecznych. - stwierdza - Nie pójdę na demonstrację, bo sądy dalej nic nie zrobiły z sędziami, którzy ustanawiali kuratorów dla 140 latków, nie pójdę na demonstrację póki środowisko nie zrobi nic z sędziami, którzy eksmitowali na bruk lokatorów wyrzucanych przez mafię reprywatyzacyjną, nie pójdę na demonstrację, dopóki za łapownictwo będą dawały wyroki w zawieszeniu jak dla szefa Platformy Obywatelskiej w Piasecznie, nie pójdę na demonstrację póki sądy będą dawały wyroki w zawieszeniu dla liderów grup przestępczych jak Piotra Baczkowskiego ps. Łapa, który ukradł kilkadziesiąt kamienic w Krakowie i został wypuszczony następnego dnia z więzienia po ogłoszeniu wyroku, nie pójdę na demonstrację dopóki sądy będą surowe wobec słabych i bezsilne wobec silnych. - dodaje
kasta niezreformowana
2019-12-18 17:50:42
gdybym był złodziejem , oszustem , sbekiemm, komuchem to bym poszedł ale że nie jestem, to mam pretensje do pis że robią zmiany za wolno .Ciekawe co by zrobił pracodawca jak bym miał zadaną pracę ,ale bym jej nie wykonywał do póki pracodawca nie odpowiedziałby mi na pytanie czy kolega ma prawidłową umowe o pracę i czy powinien być zatrudniony.ciekawe czy by mnie zwolnił czy jednak by mi odpowiedział na pytanie w sprawie kolegi.
cdn
2019-12-18 16:07:02
PRzyjda w obronie kasty zagrożeni z wierchuszki sędziowskiej+ rodzinki,sbecy,ubecy ,resztowka kodziarzy oplacannych przeez niewmiaszkow,sorosa i platfusow oraz trochę przyglupow którym mozgi wypral tvn i szmatławiec szechtera.
Wyczytane z neta ( myślę że trafne)
2019-12-18 15:20:11
Lękajcie sie PiSbolszewicy bo ani ta żydowska Maryja ani ta Maryja z ryjem nie ochroni was swoim płaszczem przed obywatelkami i obywatelami gorszego sortu ze zdradzieckimi mordami. Przegoniliśmy naziste, przegoniliśmy komuniste, przegonimy i kaczyste.
Ku rozjaśnieniu skostniałych umysłów PIS
2019-12-18 15:16:56
Pisowska część parlamentu wykonuje tylko rozkazy swojego szefa. Gdyby im chodziło o postkomunistów to nie byłoby Piotrowicza wśród nich, ale im chodzi tylko o posłusznych sędziów. Ciemny lud się cieszy, że robią porządek z Sądami, a PIS tylko zapewnia sobie nietykalność prawną.
po co sędziowie?
2019-12-18 15:04:56
Osadzić w sądach pisowskich aparatczyków będzie prawie i sprawiedliwie
teść paierba do @ Zako
2019-12-18 13:51:59
"Sędziowie, tak jak inni ludzie nie są aniołami i jeśli popełnią czyny niecne, należy ich za to karać, ale nie za bronienie swojej niezawisłości, niezależności od władzy politycznej i nie za wydawanie wyroków, które nie podobają się władzy politycznej."... Właśnie przykłady "– Nie możemy pozwolić," są przyczyną tej sytuacji w reformie "wymiaru". Nie można odłączyć tego co wypisujesz od wyborów w 2015, PiS-u u władzy i wyborów ostatnich, to są pochodne "samooczyszczenia" wg. Strzębosza i "wystraszonego Pawlaka", czyli dekomunizacji przez legalny rząd Olszewskiego. Tę "żabę" trzeba będzie długo jeść - zbliża się grudzień 2016(szóstka mis się odwróciła)?
znudzony
2019-12-18 13:37:42
PiS planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu i robi to wzorując się dokładnie na ustawodawstwie francuskim oraz niemieckim.
Jarek nie może być gorszy.
2019-12-18 13:32:45
Stalin miał "wolne, niezależne" sądy; Hitler miał "wolne, niezależne" sądy; to nasz wódz Jarek nie może być gorszy i też musi mieć "wolne, niezależne" sady.
rzutem na tasmę .
2019-12-18 13:26:09
Już myślałem, że Kurier znalazł się pod butem PiSowskim. Ale rzutem na tasmę zamieścili informację o antPiSowskiej manifestacji.
Gabi
2019-12-18 13:20:55
W obronie patologii raczej.
Zako
2019-12-18 12:47:13
Nie możemy pozwolić, żeby władza polityczna przejęła całkowicie sądownictwo. Już prokuratura jest 'pod butem' pana Ziobry i prezesa partii władzy, wykonuje to co oni każą. Część sądownictwa i sędziów jest jeszcze niezawisłych, to ostatni element trójpodziału władzy. Sędziowie, tak jak inni ludzie nie są aniołami i jeśli popełnią czyny niecne, należy ich za to karać, ale nie za bronienie swojej niezawisłości, niezależności od władzy politycznej i nie za wydawanie wyroków, które nie podobają się władzy politycznej.
komuna wraca
2019-12-18 11:15:40
PiS robi DOKŁADNIE to samo co PZPR w latach 1945-1989, tzn przywłaszcza sobie sądy w celu sterowania wyrokami.
Tylko Polska!
2019-12-18 10:48:20
Pogonić pisobolszewików na Białoruś!
tak trzymać
2019-12-18 10:46:24
Brawo KOD
hehe
2019-12-18 10:44:13
No nie życzę Wam teraz żeby jakiś pisowski dygnitarz wjechał Wam w samochód. Po tej reformie wyrok będzie mógł być już tylko jeden.
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 10:40:44
żeby tym razem “kasta z autotytetem i a_PO_lityczna“ wydawała takie wyroki (UB-atel kontra policjant);„Użyte przez oskarżonego słowa nie mogły być uznane za zniewagę [...], bo słowo »ryj« oznacza przedłużenie odcinka szczęki i żuchwy występujące u niektórych zwierząt i występuje również jako pospolite określenie ludzkiej twarzy, takie jak: morda, pysk, facjata, japa, paszcza itp. " Za "mordę" Wymiar Sprawiedliwości ciągał inną osobę i prwaomocnie skazał.
Helena
2019-12-18 10:38:16
Ordynarna nagonka na polskich sędziów trwa w najlepsze. Osądzisz nie tak jak chce władza, to wylatujesz z pracy. I gdzie tu niezawisłość? To jest czysta podległość sędziów pod PiS. Jak kiedyś za komuny pod PZPR.
Messing
2019-12-18 10:37:16
Nie bać się sędziowie! Jesteśmy z wami. Tym razem Kulas trafił na ścianę. Jeśli sędziowie wytrzymają to już po tych reformatorach wszystkiego.
teść paierba do @ vigo
2019-12-18 10:20:27
"PiS sam sobie zakłada pętlę na szyję, z resztą coraz mniej ludzi daje się nabierać na ich obiecanki, a po sprawie z Banasiem notowania PiS lecą na twarz".... Zgadza się, ale to nie powód aby nie reformować tzw. Wymiar Sprawiedliwości. Te przykłady "– Nie możemy pozwolić," nie powinny mieć miejsca w "wymiarze", który się samooczyści wg p. Strzębosza. Tak się nie stało i mamy takie przykłady jak wymienione..... Co do Banasia, jet problemem dla PiS-u i "PiS-dzielcy" muszą tę żabę jeść. Ja podejrzewam iż zagrywka Banasiem była zamierzona lecz "króliczek uciekł". Przypomnij sobie jak PiS chciał pomajstrpwać przy Kwiatkowskim, poprzedniku Banasia. Kto wtedy bronił pozycji prezesa NIK-u i jakiej używał argumentacji - chodziło PiS-owi o to iż prezes NiK-u jest "niedotykalny" i chcieli to poddać "społecznej" kontroli. Okazało się że prezes NIK-u też może być "osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia" i NIKT (!!!) nie może nic w Polsce mu zrobić (Kostytucja).
.– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 09:54:03
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki;.... Obrońcy sędziego wskazywali, że „wniosek o uchylenie immunitetu złożony został przez prokuratora, któremu brak było cech bezstronności”.
VS
2019-12-18 09:51:10
Ciepło się zrobiło, to k_o_do_ra_sty powyłaziły...
Skiper
2019-12-18 09:34:36
Czy one sa wolne to trudno powiedziec dla bogatych to sie zgodze (a kiedy kasy fiskalne dla adwokackiej sitwy )
teśś pasierba do @ aneta
2019-12-18 09:29:59
- piszesz; Należy bronić niezależności sądów za wszelką cenę, bo to jedna z ostatnich ostoi praworządności w Polsce.".....Uważasz iż jest prawidłowe i jest "ostoją"? (wpis z 2019-12-18 01:04:35); " Adwokat bronił jej twierdząc, że nie jest odpowiedzialna za swoje czyny, bo cierpi psychicznie z powodu picia alkoholu." .....Przecież oni się "samooczyścili" i nie są psychicznie chorzy wykonując swą "ostoję" jak twierdził pan Strzębosz. Ta pani psychicznie chora nadal jest sędzią i posiada immunitet.
Olek
2019-12-18 09:19:19
Brońcie sędziów niezależnych. Czerwoni sędziowie rodem z PRL - won!
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 09:15:40
żeby tym razem “kasta z autotytetem i a_PO_lityczna“ nawoływała;... Je**ć PiS i się nie bać
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 09:13:58
żeby tym razem “kasta z autotytetem i a_PO_lityczna“ tłumaczyła się;.... „Dostałam tę świeczkę od organizatorów. Było ciemno, no to ją wzięłam”.
Vera
2019-12-18 09:12:42
Od 2015 roku mamy w Polsce reżim dyktatorski. Zlikwidowano praktycznie Trybunał Konstytucyjny, bo ten nie zajmuje się niczym lub zasądza jak mu nakazuje władza; pozbawiono Polaków wolności zgromadzeń, gdyż to reżim PiS decyduje kto i gdzie może się gromadzić. Za chwilę nie będzie już Sądu Najwyższego co ułatwi reżimowi PiS fałszowanie wyborów. Nie będzie również wolnych mediów co oznacza pełną cenzurę i takie pisowskie Banasie i Sasiny będą już mogły kraść na całego. Jeżeli Polacy nie staną do ostatecznej walki z reżimem, to definitywnie stracimy cała naszą wolność, którą z takim trudem wywalczyliśmy w 1989 roku.
@sld
2019-12-18 09:12:29
Bronicie "niezależności" sądów bo to jest gwarancja waszej bezkarności! Te sądy to są niezależne ale od sprawiedliwości i uczciwości - patrz afera reprywatyzacyjna i ustanawianie kuratorów na 140 letnich właścicieli kamienic, patrz wyrok na Najsztuba którego sąd uniewinnił bo nie można było ustalić z jaką prędkością 70-letnia staruszka weszła na pasy, patrz wyroki na sędziów jeżdżących po pijaku, patrz na twórców stanu wojennego których nie udało się osądzić itd, itd!!
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 09:10:04
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki;.....Sąd Najwyższy zmienił karę dyscyplinarną dla sędziego, który ukradł część wiertarki w jednym ze szczecińskim supermarketów. Sąd rozpoznał odwołanie obrońcy Pawła M. od kary usunięcia sędziego z urzędu. Karę usunięcia z urzędu orzekł Sąd Dyscyplinarny w Gdańsku w listopadzie zeszłego roku. Uznał Pawła M. za winnego kradzieży przegubowego łącznika wiertarki na kwotę około 100 zł.Sędzia Paweł M. był obwiniony o popełnienie wykroczenia kradzieży „przegubowego łącznika wkrętarki z pinem” ze sklepu w Szczecinie 30. czerwca 2016 roku. Obwiniony w trakcie przeglądania stojących na półkach zestawów z narzędziami schował łącznik do kieszeni.
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 09:07:29
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki;.....Sędzia obdarował dziewczynę prezentami. Finał - wyrok za wyłudzenie upominków sędzia sądu okręgowego w Warszawie – Piotr Gąciarek
nazywajmy rzeczy po imieniu
2019-12-18 09:01:49
To co chce zrobić PiS to jest zamach stanu na polskie sądownictwo. Polacy na to nigdy nie pozwolą.
vigo
2019-12-18 08:52:38
PiS sam sobie zakłada pętlę na szyję, z resztą coraz mniej ludzi daje się nabierać na ich obiecanki, a po sprawie z Banasiem notowania PiS lecą na twarz
sid
2019-12-18 08:31:16
Brawo Polacy z Komitetu Obrony Demokracji, chwała Wam że walczycie o niezależność sądów, która jest równocześnie gwarancją niezależności Polski.
@ – Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 08:09:19
No widać u forumowicza ciężki stan indolencji umysłowej, jeżeli wyPISuje takie wywody z własnej i nieprzymuszonej woli. Człowieku tu chodzi o coś zupełnie innego niż twój Guru oficjalnie mówi. Zgoda system można naprawiać , poprawiać , ale nie wywracać stolik do góry nogami i na nowo rozdawać karty!!! Tak samo jak żeby napić się piwa nie trzeba kupować całego browaru. Tu chodzi o zawłaszczenie kolejnej przestrzeni publicznej, aby wyroki były wydawane NA ZAMÓWIENIE polityczne, bo wtedy Kaczyński i jego świta będzie czuł się bezpiecznie. Następnym krokiem będzie "repolonizacja mediów" ,żebyś tylko usłyszał i zobaczył to co ci wódz chce przekazać. TEGO CHCESZ ?? JA JUŻ DOŚWIADCZAŁEM DZIĘKUJĘ!!
Ręce precz od polskich sądów
2019-12-18 08:06:05
Żadna partia polityczna NIE MA PRAWA ingerować w niezależność sądów. To jest podważanie podstaw demokracji Państwa Polskiego oraz łamanie Konstytucji.
aneta
2019-12-18 07:55:41
Należy bronić niezależności sądów za wszelką cenę, bo to jedna z ostatnich ostoi praworządności w Polsce. Przejęcie sądów przez reżim PiS to olbrzymi krok do dyktatury.
PIS = PZPR
2019-12-18 07:48:56
PiS ustawą represjonującą sędziów prowadzi Polskę prosto do komunizmu
!
2019-12-18 07:45:53
Jasne, bronić tego, co powiedział Strzembosz, czyli braku weryfikacji sędziów po 1989 roku!
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 01:04:35
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki;....Sędzia przeklejała ceny w sklepie. Jest akt oskarżenia zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego. Jednocześnie art. 13 kodeksu postępowania karnego nakłada na prokuratora obowiązek uzyskania takiego zezwolenia. Adwokat bronił jej twierdząc, że nie jest odpowiedzialna za swoje czyny, bo cierpi psychicznie z powodu picia alkoholu. We wtorek trzyosobowy skład Izby Dyscyplinarnej rozpoznał odwołanie w tej sprawie. W odwołaniu obrońca przekonywał, że obwiniona sędzia cierpi na chorobę psychiczną wywołaną spożywaniem alkoholu i nie była w stanie samodzielnie rozpoznać swojego postępowania. Według obrońcy, okoliczności te nie pozwalają na stwierdzenie odpowiedzialności sędzi. Obrona złożyła też wniosek o przeprowadzenie dodatkowej opinii psychiatryczno-psychologicznej.
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 00:47:51
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki; SN: Kara dla sędziego za porównanie Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera – Nadawca nie jest w stanie przewidzieć, jak jego komunikat zostanie odebrany, a przez to jakie wywoła skutki w przestrzeni publicznej – zaznaczył sędzia Czubik.
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 00:30:22
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki; Sąd Najwyższy uniewinnił prokuratora, który prowadził samochód po pijanemu! Uzasadnienie: „Nie wiedział, że miał alkohol we krwi”
aj waj
2019-12-18 00:19:04
Kasta walczy o niezależne sądy ale chyba niezależne od sprawiedliwości i zwykłej ludzkiej uczciwości! Ten projekt spowoduje, że przestaną bezkarnie kraść wiertarki, jeździć po pijaku i ustanawiać kuratorów na 140-letnich właścicieli kamienic!
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-18 00:10:53
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki; - Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia - powiedziała sędzia SN Agnieszka Piotrowska uzasadniając dzisiejszy wyrok.
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-17 23:54:41
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki;..Sędzia Mirosław Topyła nie popełnił wykroczenia zabierając cudze mienie – uznał Sąd Najwyższy. Obrońcy sędziego, a także zastępca rzecznika dyscyplinarnego wnioskowali do Sądu Najwyższego o zmianę wyroku argumentując, że nie da się wykluczyć z całą pewnością, że Topyła działał w roztargnieniu, bądź doszło do „automatyzmu działania”.
– Nie możemy pozwolić,
2019-12-17 23:41:45
żeby tym razem “kasta“ wydawała takie wyroki;„Z naszych informacji wynika, że sędzia został złapany przez drogówkę na początku miejscowości. Mogło być tak, że wjeżdżając do Wilkas wytracał prędkość. Nie naraził nikogo na niebezpieczeństwo.“
obywatel
2019-12-17 23:27:43
Jak będzie walka o szybkie sady to przyjdę. Wolne mnie nie interesują

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ