Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Demokracja w Praktyce. Liczy się każdy głos

Data publikacji: 05 października 2018 r. 15:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:22
Demokracja w Praktyce. Liczy się każdy głos
 

Czym jest demokracja? Jak ważne są prawa człowieka i obywatelska aktywność? Na te i więcej zagadnień dyskutowali uczniowie zachodniopomorskich szkół, którzy od kwietnia uczestniczyli w spotkaniach „Demokracja w Praktyce” organizowanych przez Urząd Marszałkowski. W piątek w Operze na Zamku odbyła się konferencja podsumowująca akcję.

- Demokracja to sztuka organizacji wspólnego życia. Demokracja jest głosem większości, ale z poszanowaniem praw mniejszości - mówił do młodzieży marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Nie może być kompromisu w takich sprawach, jak demokracja, czy wolność, bo za moment okaże się, że po co mamy wyjeżdżać za granicę kraju, skoro równie dobrze możemy wyjeżdżać za granicę województwa.

Współczesna młodzież chciałaby szybszego udziału w wyborach. W Polsce głosować można dopiero z chwilą ukończenia 18 lat, w Belgii, aby iść do wyborów wystarczy mieć lat 16. Młodzież przywoływała też decyzję Brytyjczyków o Brexicie, którą poparły przede wszystkim osoby starsze.

- Młodzież nie interesuje się polityką, ale interesują ją sprawy, które jej bezpośrednio dotyczą: wybór szkoły, kierunku studiów, zapewnienie sobie zatrudnienia, czy mieszkania. Młodzież jest dziś pragmatyczna - mówiła Małgorzata Ludwiczek, dyrektor Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin.

Młodzi ludzie przyznali, że udział w wyborach jest ważny, ale część jest zdania, że jeden głos niewiele zmieni. Tę polemikę podjął Łukasz Kempara, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu pytaniem: Ile w 38-milionowej Polsce trzeba uzyskać głosów, żeby zostać posłem w Parlamencie Europejskim?

- Jeden z posłów uzyskał 1165 i to już wystarczyło, by dziś zasiadał w europarlamencie. Zadecydował jeden głos. Innym razem w budżecie obywatelskim Gliwic jeden głos zaważył na tym, że zaczęto budowę ścieżek rowerowych. Takich przykładów jest więcej. Jeden głos może wiele zmienić - przyznał dyrektor.

Sekretariat ds. Młodzieży Urzędu Marszałkowskiego realizował w ostatnich miesiącach cykl spotkań dla młodzieży szkół średnich o tematyce obywatelskiej. Młodzi ludzie ze Szczecina, Choszczna, Kalisza Pomorskiego, Reska, Stargardu uczestniczyli w spotkaniach z marszałkiem województwa i znaczącymi osobami oraz brali udział w warsztatach „Konstytucja w moim życiu”. Jedną z nich była znakomita konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego Bogna Baczyńska. - Demokracja jest najlepszym systemem, ale niedoskonałym. Dziś mamy ruch antyszczepionkowców, którzy coś przeczytali w internecie i na tej podstawie podważają wieloletnie naukowe badania. Nie można woli jednostki stawać ponad wolę większości - mówiła podczas panelu dyskusyjnego, podsumowującego projekt.

Podczas konferencji zaprezentowano najnowszą publikację Sekretariatu ds. Młodzieży "Scenariusze zajęć na temat demokracji przeznaczone dla uczniów szkół średnich".©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Konferencja, panel dyskusyjny i rozstrzygnięcie konkursu Młoda Europa podsumowały akcję dla młodzieży "Demokracja w Praktyce".

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gg
2018-10-05 19:42:11
Kampanii marszałka i po za państwowe ciąg dalszy...choć pomysł i idea słuszne to dlaczego podsumowanie i spicze polityka właśnie teraz?!
Jeden głos
2018-10-05 18:23:28
Szczyt Demokracji w Parlamencie Europejskim. Przegłosowywanie poprawek poprzez ... optyczną większość.
F23
2018-10-05 17:13:59
Widzę, że paru stulejarzy poszło tam bezczelnie wyrwać loszki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA