czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Świat > USA: „Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze”

USA: „Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze”

USA:  „Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze”
Data publikacji: 2018-01-20 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:51
Wywietleń: 1535 310427

"Polska demokracja jest pełna życia i ma się dobrze. Kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom i ufamy, że jakiekolwiek reformy, które rozważają są zgodne z ich konstytucją i wolą ich społeczeństwa" powiedział wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu.

Zgodził się pod warunkiem nieujawniania jego nazwiska omówić zbliżającą się wizytę sekretarza stanu Rexa Tillersona w Europie, w tym w Polsce, podczas telefonicznej konferencji z grupą dziennikarzy z kilku krajów świata.

Odpowiadając na pytanie Conana Finnegana, korespondenta dyplomatycznego telewizji ABC News, o stan demokracji w Polsce, amerykański dyplomata podkreślił, że "Polska jest suwerennym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, z którym Stany Zjednoczone mają wspólne strategiczne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu".

Swoją podróż do Europy szef amerykańskiej dyplomacji jak poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert rozpocznie w poniedziałek (22 stycznia) od wizyty w Londynie. Następnie we wtorek (23 stycznia) zatrzyma się w Paryżu. W obu stolicach omawiane będą kwestie związane z Iranem, Syrią, Libią, Koreą Północną oraz Ukrainą, a w Paryżu omawiany będzie również temat Libanu. Kolejnym etapem Tillersona w jego europejskiej podróży będzie szwajcarski kurort Davos, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji zamierza towarzyszyć prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na Światowym Forum Ekonomicznym.

Do Warszawy Rex Tillerson przyleci na zakończenie swojej podróży wieczorem w piątek (26 stycznia) w 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Aby uczcić tę rocznicę szef amerykańskiej dyplomacji złoży wieniec pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciel Departamentu Stanu, który wizycie w Warszawie poświecił najwięcej uwagi, powiedział, że wizyta sekretarza stanu jest "niejako kontynuacją wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie" w lipcu ubiegłego roku.

Wizyta będzie dobrą okazją, aby zacieśnić nasz bliski sojusz i przyjaźń z Polską, która jest jednym z najbliższych naszych sojuszników w NATO. Jak powiedział prezydent (Donald Trump) Polska jest jednym z najbardziej oddanych członków NATO i chcemy, aby ta wizyta była okazją do wzmocnienia naszego strategicznego partnerstwa z tym krajem – powiedział amerykański dyplomata.

Wśród najważniejszych tematów, na których Tillerson zamierza skupić swoją uwagę podczas rozmów w Warszawie, przedstawiciel Departamentu Stanu wymienił "cały szereg zagadnień związanych ze wspólnymi strategicznymi interesami w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu oraz zagadnienia związane z amerykańsko-polską współpracą w łonie NATO, w tym problemy związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu".

(pap)

Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS 

Komentarze

Powiedział
Pod warunkiem nie podawania jego nazwiska
2018-01-23 15:13:50
Do... PO-nizszej "PiSzczacej bidy"
Jak Komunistyczno/PO-stkomunistyczne Emerytury pospadaly Wam teraz na 2000 zl/m-c, to nagle przezywacie i nazywacie to "Bida" ? A wiekszosc Narodu... majac nizsze Emerytury i tak bardziej docenia bylego Szefa MON-u Pana A. Macierewicza - za to co zrobil i jeszcze zrobi dla dobra Polski !!
2018-01-21 00:09:40
PiSzcząca bida
Górale powiadają: Tyn mo sie dobze, kto demokracje mo w rzyci.
2018-01-20 16:05:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”