Ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedziele i święta dla całej archidiecezji, zgodnie z kryteriami ujętymi w zaleceniach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Dyspensa obowiązuje do 29 marca br. włącznie.
"Biorąc pod uwagę aktualną sytuację zagrożenia zdrowotnego w naszej Ojczyźnie, uwzględniając również zalecenia Rady Stałej KEP z dnia 12 marca br., (...) udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla całej Archidiecezji, zgodnie z kryteriami ujętymi we wspomnianych zaleceniach Rady Stałej, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie dla chorych poprzez telewizję, radio lub Internet, a dla osób będących w dyspozycji duchowej (stan łaski uświęcającej lub szczery żal za grzechy, połączony z postanowieniem naprawy życia wg zasad wiary świętej) także z duchową Komunią świętą. Po tak przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach Ojca Świętego Franciszka, Kościoła Powszechnego, oraz o pokój na świecie i w intencji naszej Ojczyzny (np. Ojcze nasz ..., Zdrowaś Maryjo ..., Któryś za nas ... lub inną modlitwę z modlitewnika", poinformował arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, 13 marca br.
Transmisja niedzielnej mszy świętej z Bazyliki Katedralnej w Szczecinie jest dostępna na antenie Radia PLUS Szczecin 88,9MHz o godz. 12. Gorzkie Żale z Bazyliki Katedralnej będą transmitowane o godz. 17.15.
Do końca marca br. odwołane są wszystkie bierzmowania, które odbędą się w innym czasie, po zakończeniu kwarantanny szkolnej. Rekolekcje szkolno-parafialne będą w innym terminie.
Specjalne zasady zostały również wprowadzone w czasie liturgii do 29 marca. Kapłani i nadzwyczajni szafarze komunii świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Rada Stała KEP przypomina również, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie komunii świętej na rękę. Dodatkowo znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Natomiast cześć krzyżowi należy oddawać przez "przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego". Należy także powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, a na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne. Rada Stała KEP poinformowała również o zrezygnowaniu z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
Biskupi proszą o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.
(isz), (kn)
Fot. Mirosław Winconek