sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Debatowali o gospodarce morskiej

Debatowali o gospodarce morskiej

Debatowali o gospodarce morskiej
Data publikacji: 2015-10-14 19:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 2273 28545

Gospodarka morska w regionie była tematem spotkania, na które zaproszono liderów list komitetów wyborczych, kandydujących do Sejmu w okręgu nr 41. Odbyło się ono w środę w szczecińskim porcie.

W debacie uczestniczyli: Sylwester Chruszcz (Kukiz’15), Michał Jach – w zastępstwie za Joachima Brudzińskiego (PiS), Piotr Misiło (Nowoczesna), Norbert Obrycki (PO), Adam Ostolski (Zjednoczona Lewica), Jarosław Rzepa (PSL) i Paweł Szut (KORWiN). Przedwyborcze spotkanie, z udziałem przedsiębiorców, zorganizował zachodniopomorski oddział Krajowej Izby Gospodarki Morskiej wspólnie ze stowarzyszeniem Business Club Szczecin oraz Związkiem Armatorów Polskich.

– Zmian dokonują ludzie z charakterem i bardziej trzeba postawić na osoby niż na partie – mówił S. Chruszcz. – Musimy mierzyć dalej, promować kanał Odra-Dunaj, zadbać o polską banderę, znaleźć sposób, by nie wpuścić Włochów czy Duńczyków na nasze kierunki promowe.

Poseł Jach podkreślił, że polityka to gra zespołowa.

– Grupa decyduje, dlatego niezbędne jest, aby przedstawiciele gospodarki morskiej mieli z kim rozmawiać w Warszawie – przekonywał kandydat PiS-u, który zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory, utworzy ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Według senatora Obryckiego, powstanie takiego ministerstwa nie rozwiąże wszystkich problemów branży.

– To już było i niewiele zrobiono – ocenił kandydat PO. Pochwalił za to działania obecnej władzy, stwierdzając, że pozwalają one patrzeć optymistycznie w przyszłość.

Trzy filary mające wpływ na rozwój gospodarki morskiej wymienił kandydat komitetu KORWiN.

– Są to: człowiek i ludzkie działanie, kapitał oraz nakłady na infrastrukturę – mówił P. Szut. – Przedsiębiorcy powinni swobodnie zajmować się swoimi biznesami. By inwestować, muszą mieć oszczędności, dlatego należy drastycznie obniżyć podatki.

Przedstawiciel Nowoczesnej stwierdził, że marzy mu się utworzenie w regionie czegoś na kształt Doliny Krzemowej.

– Gdyby pani premier Ewa Kopacz z 4,5 mld zł na przepalenie węgla w górnictwie przeznaczyła chociaż 10 proc. na rozwój gospodarki w Szczecinie, byłoby na infrastrukturę, inwestycje – zauważył P. Misiło, mówiąc, że o to ma największe pretensje do rządzącej koalicji.

Zdaniem kandydata Zjednoczonej Lewicy, szansą dla gospodarki morskiej jest bliskie powiązanie przemysłu z energetyką morską (offshore).

– Należy wpisać energetykę odnawialną do priorytetów gospodarki – postulował A. Ostolski. – Energia i morski wiatr – to jest przyszłość. Tylko musi mieć wsparcie w centralnej polityce.

Kandydat PSL przyłączył się do podziękowań wygłoszonych przez posła Jacha pod adresem organizatorów Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

– Trzeba dobrze mówić o Pomorzu Zachodnim i mówić razem – nakreślił zadania dla zachodniopomorskich posłów J. Rzepa. – Nie przeszkadzać i pilnować realizacji tego, co jest zapisane.©℗

Tekst i fot. (ek)

Debatowali o gospodarce morskiej

Komentarze

Morze
Ciekawe, jak się czują portowcy z doświadczeniem, którzy słuchają osób, znających port tylko z Wałów Chrobrego?
2015-10-15 05:55:21
witek
znowu bajki beda opowiadac
2015-10-15 05:31:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie