Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Debata kandydatów do europarlamentu [GALERIA]

Data publikacji: 12 maja 2019 r. 14:13
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Debata kandydatów do europarlamentu
 

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego spotkali się w Książnicy Pomorskiej na debacie zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin oraz Szczecin 2.0. Politycy odpowiadali na pytania organizatorów debaty, członków publiczności, a także innych kandydatów.

Na spotkanie zaproszono kandydatów ze wszystkich sześciu komitetów, które wystawiły listy wyborcze w okręgu nr 13 (województwa zachodniopomorskie i lubuskie). Koalicję Europejską reprezentował Bogusław Liberadzki; Prawo i Sprawiedliwość - Czesław Hoc; Wiosnę - Anita Kucharska-Dziedzic; Lewicę Razem - Julia Zimmermann oraz Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - Paweł Mazur. Jak poinformowali organizatorzy, Kukiz'15 nie odpowiedział na zaproszenie i nie wystawił do dyskusji żadnego kandydata.

Debatę podzielono na trzy główne bloki tematyczne - "Moja wizja Unii Europejskiej", "Rola młodych w UE" oraz "Rola Polski w UE". Po wypowiedzi każdego z kandydatów, pozostali mogli zadawać pytania, a kiedy wszyscy wypowiedzieli się na dany temat, przyjmowano pytania od publiczności. Politycy byli pytani o wiele spraw - od walki ze zmianami klimatu przez wizję mediów publicznych czy aborcję po rozmiar unijnej biurokracji.

Aktywnie uczestnicząca w debacie publiczność, w zdecydowanej większości złożona z ludzi młodych - licealistów i studentów - wyrażała swoją aprobatę oklaskami. Pojawiło się wiele pomysłów jak likwidacja bezpłatnych staży (propozycja Julii Zimmermann - Lewica Razem) czy uzależnienie wysokości emerytury od ilości dzieci (propozycja Pawła Mazura - Konfederacja). Kandydaci KO i PiS wdali się w polemikę, kiedy pojawił się temat uzależnienia wysokości funduszy unijnych od spełniania standardów praworządności. Polityk partii rządzącej stwierdził, że jego rozmówca wygłasza takie tezy ku uciesze ludzi, "którzy chcą rozgardiaszu i chaosu w Polsce".

Najistotniejszym jednak dla młodzieży tematem była aktywizacja młodych w ramach UE. Przy okazji tego tematu dyskutowano o programie staży dla młodych asystentów, których mogą do siebie przyjmować europosłowie. Prof. Liberadzki zaproponował na koniec debaty, aby kandydaci, którzy zostaną eurodeputowanymi, przyjęli na staż po kilka młodych osób z piątkowej widowni.

Natan Pawłowski

Na zdjęciu: Debatę podzielono na trzy główne bloki tematyczne - "Moja wizja Unii Europejskiej", "Rola młodych w UE" oraz "Rola Polski w UE".

Fot. Marta Teszner

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Blada twarz
2019-05-12 15:16:05
Czy byla czerwona twarz?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA