piątek, 05 marca 2021r.

Darmowe pulsoksymetry i raty na długie miesiące

Data publikacji: 2021-01-26 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27 11:07
Darmowe pulsoksymetry i raty na długie miesiące
 

Zaproszeni do udziału akcji „Zdrowe Zachodniopomorskie” mieli skorzystać za darmo z porad specjalistów i otrzymać nieodpłatnie pulsoksymetr. W efekcie podpisali niekorzystne dla siebie umowy na zakup bardzo drogich sprzętów. Już kilkanaście osób zgłosiło się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie. A ten zawiadomił prokuraturę i UOKiK.

Pod koniec grudnia szczecinianie otrzymywali telefoniczne zaproszenia na spotkanie organizowane przez firmę podającą się za Centrum Zdrowia i Rehabilitacji w CH Kupiec. Było ono kierowane do osób w wieku od 40. do 80. roku życia. Na miejscu okazało się jednak, że to zachęta do zakupu sprzętu wartości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, m.in. ozonatorów powietrza.

Skargi do miejskiego rzecznika konsumentów

Do Longiny Kaczmarek, miejskiego rzecznika konsumentów w Szczecinie, zgłosiło się już kilkanaście osób, które takie umowy podpisały. Sześcioro przekazało dokumenty z prośbą o pomoc. Pozostali po uzyskaniu informacji sami odstąpili od umowy. Jednocześnie rzecznik zawiadomił szczecińską prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę, które polega na „doprowadzeniu mieszkańców Szczecina do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”. O praktykach przedsiębiorcy poinformowano też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Konsumenci przedstawiają różne scenariusze sposobu i formy zaproszenia, a następnie zachęcenia ich do przyjścia na spotkanie organizowane przez przedsiębiorcę – pisze w zawiadomieniu Longina Kaczmarek. – Faktycznie na spotkaniu dochodziło do zawierania umów kupna-sprzedaży. Kierując swoją ofertę, pracownicy przedsiębiorcy nie informują o rzeczywistym celu spotkania, oferują prezenty dla osób uczestniczących w prelekcji – pulsoksymetry, wskazują na szczególne prozdrowotne walory prezentowanych towarów, informują o szczególnej promocji cenowej i dofinansowaniu przez NFZ.

Nikt nie daje nic za darmo

Wśród tych, którzy zgłosili się po pomoc do rzecznika, są osoby starsze, nieporadne życiowo i zdrowotnie. Chciały skorzystać z darmowej oferty, zostały z drogim zakupem i ratami na wiele miesięcy. Dla przykładu – jedna z osób, która na tym spotkaniu medycznym wylosowała nagrodę główną – ozonator, garnek na parę i poduszkę do masażu – ma dziś do spłacenia 60 rat po 160 złotych.

– Zawsze powtarzam: trzeba pamiętać, że nikt nikomu za darmo nic nie daje – mówi Longina Kaczmarek. – Jest okres pandemii, kto w takim czasie organizuje jakieś konsultacje z lekarzami? Nie należy w takie rzeczy wierzyć. Jeśli otrzymamy taki telefon, najlepiej nie wdawać się w żadne dyskusje, podziękować i odłożyć słuchawkę. Nie dyskutujmy, nie dopytujmy, bo jeśli pójdziemy, ta wizyta może nas bardzo drogo kosztować.

Seniorzy wciąż się dają omamić

– Jeśli ktoś podpisał taką umowę, powinien się jak najszybciej skonsultować z prawnikiem – radzi rzecznik. – Można dzwonić też do nas albo skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Ważne, żeby w terminie czternastu dni od podpisania umowy odstąpić od niej, wysyłając pismo listem poleconym na adres do korespondencji podany na umowie, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. A także w ciągu maksymalnie czternastu dni odesłać ten towar, który zakupiliśmy. Niestety, nie wszyscy w tym terminie zdążyli odstąpić od umowy. Wtedy można skierować pismo, że umowa została zawarta pod wpływem błędu. Jest taka możliwość, ale udowodnienie tego bardzo często kończy się w sądzie.

Anna GNIAZDOWSKA

Komentarze

Ziutek
2021-01-27 17:45:06
Dzwoniła do mnie (natrętna) miła pani i poinformowała że rozdają damowe pulsoksymetry i będą nagrody i darmowe porady specjalistów. Szkoda tylko oszukanych starszych ludzi co się nabrali i wygrali badziewie za 120zł w 60 ratach (7200zł) Za jakiś czas kolejnych oszukają na czymś innym....... :(
Olek
2021-01-27 13:51:03
Partia Oszustów w działaniu. Będąc partią rządzącą okradła Polaków na co najmniej 250 miliardów PLN. Gdy dostali kopa w d*** rzucili się na staruszków. Jesteście ohydni,
norma
2021-01-27 10:46:04
Tak działa pisowskie państwo "prawa"
heh
2021-01-27 09:25:01
Działaniami przypominają rodzinę braci Szumowskich.
Bo jak...
2021-01-26 21:19:31
W Stettinie glosujecie dalej na stara Kaste ... to po-zniej tak macie !!!
Ck
2021-01-26 21:09:46
A jakoś nikogo nie zdziwiło skąd oni mają numery komórkowe starszych ludzi?. Widać jak operatorzy handlują danymi osobowymi. Mimo rodo.
Jarun
2021-01-26 21:01:23
Co to za firma Hien?
Hej,
2021-01-26 20:34:24
Do mnie też dzwonili, ale jakoś nie mogłam dopasować z nimi terminu wizyty specjalistów, ale kiedy poprosili o podanie danych do zapisania się to zakończyłam połączenie, z daleko trącoało jakimś szwindlem.
Wkurzony
2021-01-26 18:54:30
Łapy gnoją poucinać za żerowanie na starszych biednych ludziach.
wiktor swiatło
2021-01-26 18:31:18
POSTAWIĆ ZARZUT O WYMUSZENIE I DO PAKI NA 10 LAT.SKORO 99 % WYROKÓW ZA TAKIE SZWINDLE JEST W ZAWIESZENIU TO NIE DZIWNE ŻE CO RUSZ POJAWIAJĄ SIĘ NOWI NACIĄGACZE,TEN CAŁY BIZNES MEDYCZNY JEST U NAS DROŻSZY NIŻ W NIEMCZECH,APTEKI OCZYWIŚCIE TYLKO SPRZEDAJĄ Z MARŻA 300 % BO NIE PODPISUJESZ UMOWY ALE TU JAK PODPISUJESZ UMOWĘ NA SZWINDEL TO JEST TO WYMUSZENIE.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ