Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 w Netto Arenie. Wielu seniorom trudno dotrzeć [GALERIA]

Data publikacji: 2021-01-25 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-26 10:13
Ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 w Netto Arenie. Wielu seniorom trudno dotrzeć
Fot. Ryszard Pakieser  

- Jestem szczęśliwa, że to już - przyznaje jedna z pierwszych zaszczepionych seniorek w Szczecinie. - Że mam to za sobą, rejestrację i pierwsze szczepienie. Bo było z tym trochę emocji. Co teraz czuję? Powiem panu, ulgę.

Długo na ten dzień czekaliśmy, prawie rok. W poniedziałek, w całej Polsce rozpoczął się program szczepień przeciwko COVID-19. Po uruchomieniu (27 grudnia 2020 r.) wstępnego, tzw. zerowego etapu szczepień przeznaczonego dla pracowników ochrony zdrowia, przyszedł czas na szczepienia populacyjne. W pierwszej grupie osób zakwalifikowanych do szczepień są m.in. seniorzy, nauczyciele, pracownicy służb mundurowych i prokuratorzy - w tej kolejności.

Dla większego porządku, wcześniej, bo już 16 stycznia, została zorganizowana rejestracja osób starszych (i na razie tylko ich). Dlatego w poniedziałek, do punktów szczepień zgłosili się wyłącznie pacjenci po siedemdziesiątce. W hali Netto Arena, gdzie zorganizowano największy szczeciński punkt szczepień, jako pierwsza zaszczepiła się pani Salomea (81 lat). Szczepienie poszło sprawnie. Po podaniu zastrzyku kobieta czuła się dobrze.

Pierwszy dzień szczepień w Netto Arenie

Pierwszy dzień szczepień w hali Netto Arena przebiegł bez zakłóceń - pierwszy pacjent pojawił się o godz. 7. Jednak część seniorów skarżyła się na trudności z dotarciem do punktu szczepień, szczególnie od strony osiedla.

- Moja mama poszła na szczepienie z 90-letnią babcią. Długo krążyły szukając wejścia. Nigdzie nie było informacji, jak dojść. Wszędzie natomiast napotykały na karteczki z napisami typu: MOSiR nie udziela informacji o szczepieniach, albo: Orthosport nie wykonuje szczepień. Ktoś najwyraźniej zapomniał, że przyjadą tu ludzie starsi, często niedołężni - denerwuje się pani Kamila. - Im nie jest potrzebna informacja, że MOSiR nie wie, gdzie jest punkt szczepień, lecz konkretne wskazówki od osób, które wiedzą.

Szczepienia w Netto Arenie

- Na szczepienie zawiozłam mamę samochodem - mówi pani Katarzyna. - Zanim z parkingu dotarłyśmy do punktu szczepień, trzy osoby pytały nas, czy wiemy jak tam dojść. Z kolei kiedy wracałyśmy, dwoje staruszków zaprowadziłam pod drzwi, bo się zupełnie zgubili. Potrzebny jest tam jakiś kierunkowskaz!

- Kupowałam kwiaty w kwiaciarni na osiedlu. Obsługująca mnie pani powiedziała, że była u niej starsza osoba, która nie znalazła wejścia do szczepień. Roztrzęsiona, prawie płakała.

Dla pewności podajemy więc dokładny adres tego punktu szczepień. Wejście znajduje się z tyłu hali, od strony ul. Franciszka Jarzyńskiego. Nie można tam dojechać od strony ul. Szafera. Trafimy, jeśli z centrum jechać będziemy al. Wojska Polskiego w kierunku Głębokiego i za nowym rondem Olszewskiego skręcimy w lewo w ul. Franciszka Jarzyńskiego - ona poprowadzi nas prosto do Netto Areny.

Narzekają na informację, chwalą organizację 

Sporo było narzekania na brak informacji dotyczącej lokalizacji punktu szczepień. Jednak już samą organizację szczepień w Netto Arena wszyscy zapytani przez na pacjenci tylko chwalili. Najczęściej zwracali uwagę na obecność opiekunów, którzy w razie potrzeby mają pacjentom pomagać - wśród wolontariuszy są m.in. studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, żołnierze i pracownicy Stowarzyszenia Centrum Seniora.

Jak się dowiedzieliśmy, miejsce zabezpieczone jest także w sprzęt reanimacyjny, defibrylator oraz tlen medyczny. Dziennie w hali Netto Arena będzie się szczepiło około 500 osób. Punkt pracuje cały tydzień od godz. 8 do 20. Szczepienia realizują zespoły z SPSK Nr 1 PUM w Szczecinie, SPSK Nr 2 PUM, Szpitala „Zdroje”, ZOZ Szkół Wyższych i 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią.

Szczepienia w Netto Arenie

Tak dużą liczbę szczepień gwarantuje nie tylko tak silna obsada zespołów szczepień. Netto Arena dostaje więcej szczepionek niż inne punkty sczepień.

Przypomnijmy, że w całej Polsce, ze względu zmniejszone dostawy szczepionek, jeden punkt szczepień otrzymuje tylko 30 dawek na tydzień (pierwotnie przychodnie miały otrzymywać ich nawet 180). Limit ten zostanie zwiększony kiedy dostawy wzrosną. Jednak za organizację szczepień w Netto Arenie odpowiada szpital kliniczny na Pomorzanach, który zawiaduje dodatkowo dwoma szpitalami tymczasowymi – w Szczecinie są dwie tego typu placówki: przy al. Powstańców Wielkopolskich i przy ul. Szafera.

Tak wygląda „ścieżka szczepienia” w Netto Arenie:

  1. na początek obowiązkowa rejestracja i potwierdzenie zarejestrowania pacjenta w danym terminie, czas na wypełnienie dokumentów - m.in. kwestionariusza dotyczącego szczepienia (opiekunowie szczepień pomogą go wypełnić). Uwaga. Można go przygotować w domu.
  2. kwalifikacja do szczepienia dokonywana przez lekarza, sprawdzenie kwestionariusza dotyczącego szczepienia, wywiad z pacjentem, zmierzenie temperatury.
  3. podanie szczepionki przez pielęgniarkę
    - obowiązkowy wypoczynek i obserwacja po szczepieniu 15-30 minut; w razie słabszego samopoczucia, niepokojących objawów - należy je niezwłocznie zgłosić personelowi punktu szczepień.

Na koniec szczepienia każdy pacjent dostanie potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki szczepionki oraz zostanie mu wyznaczony termin podania drugiej dawki.

Leszek Wójcik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ewa
2021-03-26 10:01:57
Wczoraj 25 marzec zaszczepiłam sie w Netoo Arena stojąc w 4 godzinnej kolejce, czy ktoś nad tym panuje ?
k....k12
2021-01-27 17:28:31
Bardzo ładne te wpisy, takie składne, sformatowane, jedne do drugich podobne, jakby pisał je arbuz hodowany w kwadratowej skrzynce
terens
2021-01-27 09:59:04
Pisowski poseł Zbigniew Giżyński zaszczepił się poza kolejnością plując Polakom w twarz.
Czytelnik
2021-01-26 19:36:28
Nie rozumiem tego artykułu. Znów mowa o jakiejś kolejności: medycy, seniorzy. A przecież kolejność jest inna - nawet w Szczecinie: najpierw zaszczepiono pracowników marketingu i administracyjnych i kilku budowlańców z firmy Ciroko. Medycy, a o seniorach nie wypominając, jeszcze długo będą czekać w Szczecinie "na swoją kolej". A więc kolejność jest taka: dyrekcje szpitali, ich znajomi z "firm współpracujących", a medycy między nimi jak się wcisną.
Moi drodzy,
2021-01-26 18:38:49
wielu ludzi dostrzeglo problem, pan redaktor pojechal na miejsce i to po twierdzil. Na pewno ktos to przemysli i dla nastepnych seniorow bedzie latwiej.
@Ewa
2021-01-26 18:22:58
Ewa, tępy pisi troll realizuje przekaz dnia z fabryki pisich trolli. Wychwalać pod niebiosa upolityczniony do granic absurdu program szczepień i podlizywać się seniorom. Żenada.
więcej emaptii
2021-01-26 14:37:34
Tyle milionów wydali na ten punkt i nie na kilka słupków z planszami kierunkującymi do punktu szczepień, 20 duzych plansz ze strzałkami. z przystanków przy Rondzie Olszewskiego, na ul. Jarzyńskiego, Zawadzkiego i Szafera. W autobusach i tramwajach komunikat PRZYSTANEK ARENA PUNKT SZCZEPIEŃ Dobrej woli i wyobraźni zabrakło organizatorom . Jeżeli tak chcą bardzo pomagać ci młodzi, zdrowi i silni osobom starszym to może spytać kilkanaście seniorek i seniorów czego im zabrakło w drodze na szczepienie. A druki dla idących na szczepienie powinny być ogólnie dostępne i wypełnione w domu.
Ewa
2021-01-26 11:48:43
Miejmy nadzieję że z każdym dniem organizacja będzie coraz lepsza. Seniorzy od siebie nawzajem się wiele dowiedzą i będą bardziej zorientowani.Najważniejsze żeby było jak najmniej zachorowań.Seniorzą są mądrzy i się szczepią i pilnują się by się nie zarazić koronwirusem.Nie chodzą bez maseczek i nie robią manifestacji w strefie zagrożenia. Nie łamią zakazów uczestnicząc w imprezach w podejrzanych lokalach. Seniorzy nie należą do koronasceptyków.Mądrych mamy seniorów.Nawet senior komuch zaszczepiony poza wszelką kolejnością pilnował by się zaszczepić.Tylko młodzi myślą że są nieśmiertelni
Kwestionariusz
2021-01-26 11:34:48
Jeżeli już piszecie Państwo, że można kwestionariusz przygotować w domu, zanim się pójdzie na szczepienie, to może warto by wskazać adres, pod którym ów kwestionariusz jest dostępny i można go pobrać, wypełnić, wydrukować i po prostu zanieść? Bo taka informacja jest nieco "dezinformująca", rzekłbym.
@Kadi
2021-01-26 09:34:14
Jeżeli masz na myśli pisich trolli, to odpowiedź brzmi, tak.
Kadi
2021-01-26 09:22:35
Dzien dobry, stara gwardia czerwonego Szczecina juz wstala?
Kasia
2021-01-26 09:20:53
Dziwie sie bardzo, ze pracownicy firm w Netto Arena znalezli czas na wywieszenie i przygotowanie kartek typu nie udzielamy informacji, nie jestesmy Punktem szczepienia, zamiast szybko narysowac strzalki, jak dojsc do punktu szczepienia. Troche brak empatii? No pewnie, nie ich problem.
Teresa
2021-01-26 09:04:27
PiS woli szczepić reżimowych prokuratorów i służby specjalne zamiast Polaków.
@Ewa
2021-01-26 09:02:54
Gdybyś nie była tępym pisowskim trollem, wspomniała byś też o zaszczepionych poza kolejnością politykach PiS i europośle Jakim. Nie możesz tego zrobić, bo piszesz to, co ci każą na tej waszej farmie trolli.
@Ewa
2021-01-26 07:41:38
Bo rzad PiS woli szczepić celebrytów zamiast medyków i reszty Polaków
Adam
2021-01-26 07:03:49
Musimy dbać o naszych seniorów. Dzięki nim istnieje Polska. To my dziś żyjemy na ich koszt , bo to oni zbudowali nam domy , drogi , szpitale , szkoły , wychowywali lekarzy , nauczycieli , inżynierów czy prawników. Zbudowali mocny fundament naszego Kraju. A w zamian dostają kilkaset złotych 13 emerytury. Dobre i to. Lewactwo z PO i SLD dawało im 3 złote podwyżki rocznie.
Do EWA BRAWO WY !
2021-01-26 05:44:46
Tygodniowo dostawa 30 dawek szczepionek na punkt szczepionkowy kontra "Codziennie przez dwa tygodnie chcemy tu szczepić 500 osób" - już się przyzwyczaiłam, że moja logiką nie nadąża za pisowską propagandą :))
Ewa
2021-01-25 21:05:14
Celebryci poza kolejką a seniorzy odważnie jadą na wyczekane szczepienia.Celebryci nie przyszli na wolontariat nie ma też młodzieżowek lewicy i demokratów strajków kobiet lgbt klimatycznych i innych refidżisów.Jesteśmy my po prostu naród społeczeństwo.Elity i celebryty przegrali my wygraliśmy
cxi
2021-01-25 20:37:32
w szczecińskiej ARENIE witał seniorów żołnierz WOT, otwierając im także drzwi oraz przekazując ankiety, jak też udzielając infromacji Byłem tam dzisiaj z żoną i widzieliśmy to. Sympatycznie.
Do popijajacej kawke
2021-01-25 20:17:46
Oszczec sobie sarkazmu. Wiele starszych osob chce byc samodzielnymi i nie prosic o pomoc, zwlaszcza, ze byl podany dokladny adres: Szafera. Troche zabraklo wyobrazni, mysle, ze od jutra bedzie lepiej.
Bałagan informacyjny
2021-01-25 19:28:42
Szczepione są osoby po osiemdziesiąt + , a nie jak sugeruje Pan Redaktor po siedemdziesiątce. Trzeba rozróżniać rejestrację od szczepień.
znowu bałagan?!
2021-01-25 18:30:02
brak drogowskazów lub ścieżki dojścia od przystanków: 53/80/1/9.
popijając kawkę..
2021-01-25 18:10:01
Nie rozumiem jednego : 13 emerytura , 14 obiecana przez PIS-dzielców na koszt obecnie pracujących i Jaśniepaństwa na taxi nie stać żeby dojechać , gdzie wnuki rodzina ???
Brawo
2021-01-25 17:32:35
Nie mogę się doczekać kiedy przyjdzie mój termin
Marek
2021-01-25 17:01:56
Lodziarz Grycan z żoną są już po drugim szczepieniu. Szlag mnie trafia jak czytam o covidowych przekrętach !
KRZYSZTOF
2021-01-25 16:07:46
Do Pani Ewy.Po co ta lista dwudziestu tutaj.A to że szczepionki są marnowane i wyrzucane przez nieudacznictwo rządzących Pani nie przeszkadza?
30 dawek
2021-01-25 15:45:17
Tylko 30 dawek tygodniowo ,moja oferta :tyle dawek podam w 30 minut. CZEKAM NA ZLECENIE
@Ewa
2021-01-25 15:24:00
Do tej pory media ujawniły, że poza kolejnością zaszczepili się: 1. Krystyna Janda 2. Krzysztof Materna 3. Andrzej Seweryn 4. Maria Seweryn 5. Magda Umer 6. Wiktor Zborowski 7. Michał Bajor 8. Prezes sieci kawiarni 9. Syn prezesa sieci kawiarni 10. Leszek Miller 11. Żona Leszka Millera 12. Edward Miszczak 13. Anna Cieślak 14. Mariusz Walter 15. Radosław Pazura 16. Olgierd Łukaszewicz 17. Mariola Bojarska-Ferenc 18. Mąż Marioli Bojarskiej-Ferenc 19. Emilia Krakowska 20. Grzegorz Warchoł
Ewa
2021-01-25 14:59:11
W Warszawie to celebrytów witał sam rektor w ukłonach. Celebryci musieli się stawić w ciągu godziny jak opowiadali.Tutaj nie było żadnego szefa witającego w progach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ