Dla dobra młodych musimy czasem ustępować; walczmy o swoje, ale róbmy to z rozsądkiem, bez czynienia krzywdy tym, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć nasze powołanie - zaapelowała w liście otwartym mjr Danuta Szyksznian ps. Sarenka, emerytowana nauczycielka i żołnierz AK.
W liście skierowanym do "kolegów i koleżanek" z zawodu weteranka podkreśliła, że ich praca jest powołaniem, służbą i miłością do młodzieży. "I to właśnie dla dobra młodych musimy czasem ustępować" - wskazała. Jak zaznaczyła, zdaje sobie sprawę z tego, że ta służba jest "słabiutko opłacana" i nie jest traktowana z należytym szacunkiem.
"Walczmy o swoje, ale róbmy to z rozsądkiem, bez czynienia krzywdy tym, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć nasze powołanie. Oni też to na swój sposób przeżywają i nie bardzo wiedzą, co mają robić. To są pierwsze egzaminy w ich życiu. To samo w sobie jest już ogromnym stresem, a teraz jeszcze dochodzą im wątpliwości czy egzaminy się odbędą, czy nie, czy może stracą cały rok" - napisała Szyksznian. Zwróciła także uwagę, że nauczyciele są dla młodzieży wzorem.
"Pokażmy więc, że umiemy dochodzić do porozumienia i przygotujmy nasze dzieci do egzaminów. Przecież żaden rząd nie chce rujnować oświaty. Oczywiście, jest dużo do naprawienia, ale naraz się wszystkiego nie dokona. Nie wciągajmy w to młodzieży, a na pewno odwdzięczą się miłością i szacunkiem" - zaapelowała. "Jestem pewna, że tylko chwilowo się pogubiliśmy, i że czujecie w swoich sercach podobnie jak ja" - dodała.
Według Szyksznian politycy nie mówią "nie" nauczycielom na próby porozumienia.
"Pokażcie i wy, że umiecie służyć Polsce, i że chcecie rozmawiać i dochodzić do ugody wierząc, że nikt nie chce Was oszukiwać" - przekonywała.
Weteranka, która jest patronką Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie, życzyła nauczycielom, by doszli do porozumienia z władzą. Zapewniła także o swojej wierze w miłość nauczycieli dla swojego powołania i służby ojczyźnie: "Więcej rozsądku, mniej emocji - oto droga do porozumienia. Wierzę, że Wasz rozsądek doprowadzi tę sytuację do szczęśliwego zakończenia - za co dziękuję Wam już teraz, w imieniu naszych dzieci, ich rodziców oraz swoim własnym".
W liście wspominała także czasy okupacji, gdy uczestniczyła w strajku uczniowskim w 1940 r. w Wilnie. "Dotyczył obrony polskich nauczycieli, których masowo zwalniano ze szkół i zastępowano pedagogami litewskimi" - wyjaśniła. Zaznaczyła przy tym, że był to jedyny strajk szkolny, w jakim brała udział. Dodała, że nie przypomina sobie strajków o podwyżki już po wojnie. "Ale nawet, gdyby takie były, to nie brałabym w nich udziału, bo przecież wiedziałam, jaki zawód wybieram" - podkreśliła.
* * *
Od ubiegłego tygodnia trwają rozmowy strony rządowej ze związkowcami. Obrady Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie zawieszone do piątku do godz. 8. Jak poinformowała w środę wieczorem wicepremier Beata Szydło w piątek rząd zaprezentuje związkowcom nową propozycję, ma ustosunkować się również do propozycji ZNP i FZZ.
ZNP i FZZ od stycznia prowadzą procedury sporu zbiorowego, przeprowadziły referenda strajkowe. ZNP podało w niedzielę, że w strajku chce wziąć udział 79,5 proc. szkół i przedszkoli w całym kraju. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury.
(pap)
Fot. Grzegorz Siwa