Najpierw mają być zmodernizowane ulica Bośniacka oraz fragmenty ulic Babiego Lata, Czarnogórskiej, Belgradzkiej i Goleniowskiej. A w dalszej perspektywie, w podziale w sumie na cztery etapy, plan zakłada przebudowę łącznie 20 ulic na osiedlu Dąbie. Pierwszy z nich przewidziany jest na półtora roku od zawarcia umowy z wykonawcą. To czas na sporządzenie dokumentacji projektowej i same roboty. Chętnych na zlecenie zgłosiło się dwóch.
Wydłużony o dwa tygodnie termin składania ofert w przetargu, jaki ogłosił szczeciński magistrat, upłynął w miniony wtorek (23 października). Swoje oferty złożyły: konsorcjum ELBUD SZCZECIN - ELBUD SAJEWICZ (z ceną 6 699 441 zł) i MUSING BUD (z ceną 7 836 294,24 zł). Pierwsza z nich mieści się kwotowo w oczekiwaniach finansowych miasta, druga jest nieco wyższa. A przewidziany na ten etap zadania wydatek z budżetu miasta ma nie przekroczyć 7,5 mln zł brutto.
Nowa nawierzchnia jezdni z kostki brukowej betonowej, poszerzenie i budowa nowych chodników, bezpieczniejsze dojście w rejonie Szkoły Podstawowej nr 71 to jedne z ważniejszych celów pierwszego etapu przedsięwzięcia. Prace mają objąć ulice: Bośniacką, Babiego Lata (od ul. Belgradzkiej), Czarnogórską (od ul. Bośniackiej do ul. Belgradzkiej), Belgradzką (od ul. Szybowcowej do ul. Czarnogórskiej), sięgacz ul. Goleniowskiej (od ul. Czarnogórskiej do ul. Goleniowskiej). Przebudowany zostanie również rów melioracyjny od ul. Róży Wiatrów do strugi Chełszcząca. Prace obejmą oświetlenie uliczne – planuje się montaż oświetlenia w technologii LED, a ponadto roboty przy modernizacji kanalizacji deszczowej i instalacjach sanitarnych.
W ramach umowy przyszły wykonawca odpowiedzialny będzie za przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej, na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego dla tej inwestycji, opracowanego przez firmę Drovia Bogdan Bloch z Mierzyna, a który gotowy jest już od trzech lat (sporządzony był w październiku 2015 roku). Wykonawca będzie musiał uzyskać niezbędne pozwolenia i przeprowadzić roboty budowlane. Termin wykonania zamówienia nie może być dłuższy niż 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Miasto zamierza systematycznie realizować przebudowy następnych ulic Dąbia w kolejnych etapach: II, III i IV.
W etapie II miałyby to być ulice: Róży Wiatrów, Jordana, Goplańska, Kraszewskiego, Starej Baśni, Mireckiego, Wisłocka. Etap III dotyczyłby ulic: Babiego Lata (od skrzyżowania z ul. Belgradzką do skrzyżowania z u. Regalicką), Sarajewskiej, Belgradzkiej, Dubrownickiej, Zagrzebskiej, Goplańskiej (od skrzyżowania z ul. Szybowcową do włączenia przy pętli autobusowej "Dąbie Osiedle"), Miedwiańskiej, Ińskiej, Regalickiej. Etap IV i ostatni objąłby ulice: Nysy, Notecką, Regalicką (włączenie w u. Notecką) i Miłosławską. ©℗
(MIR)