Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dąb upamiętnił Władysława Mrówczyńskiego, ofiarę Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji: 24 czerwca 2019 r. 21:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Dąb upamiętnił Władysława Mrówczyńskiego, ofiarę Zbrodni Katyńskiej
 

Przed budynkiem Aresztu Śledczego w Szczecinie na skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych w poniedziałek odbyła się uroczystość zasadzenia „Dębu Pamięci” dla uhonorowania aspiranta Straży Więziennej Władysława Mrówczyńskiego, ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W latach 1918–1922 Władysław Mrówczyński służył w Armii Polskiej we Francji oraz w Wojsku Polskim. Od 1927 r. pełnił służbę w Więzieniu Karnym w Drohobyczu. We wrześniu 1939 r. kierował przywięziennym młynem i piekarnią. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Został aresztowany 8 października 1939 r. w Drohobyczu. Był jeńcem obozu w Ostaszkowie. Zamordowany w Kalininie (obecnie Twer) i pogrzebany w Miednoje. Żona Julia, z synami Tadeuszem i Stanisławem, została wywieziona do Kazachstanu.

Uroczystość zasadzenia „Dębu Pamięci" dla uhonorowania aspiranta Straży Więziennej Władysława Mrówczyńskiego została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Stowarzyszenie „KATYŃ" w Szczecinie oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie.

Do tej pory w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” posadzono 4895 Dębów Pamięci spośród 21.857 planowanych.

(k)

Fot. M. Manowski IPN

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA