wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu
Data publikacji: 2019-04-10 15:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 10:45
Wywietleń: 966 385182

Od uderzenia w Dzwon Katyński rozpoczęły się w środę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych przez stalinowskie NKWD w 1940 roku. Polskiej delegacji przewodniczy ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

Po złożeniu wieńców i odśpiewaniu hymnu RP rozpoczęła się na cmentarzu msza święta w intencji poległych.

- W 1940 roku w Katyniu, jak i w Smoleńsku w roku 2010, zginęli ludzie różnych wyznań, zawodów, odmiennych poglądów politycznych. Wszystkich ich jednak łączyła miłość do ojczyzny i ofiarna służba Najjaśniejszej - mówił w trakcie uroczystości ambasador Marciniak. - Zapewne i my, tutaj zgromadzeni, także jesteśmy ludźmi różnych wyznań, poglądów, powołań i politycznych sympatii, ale przybyliśmy, aby dać świadectwo prawdzie i zrozumieć tragiczną historię. Ufając Opatrzności, jesteśmy głęboko przekonani o tym, że nasza wytrwała służba Rzeczypospolitej pozwoli z czasem obie te tragiczne rany zagoić.

Marciniak przypomniał również, że w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, który wraz z delegacją zmierzał do Katynia, zamierzał wygłosić tam przemówienie o tym, "że tragedia Katynia to część naszej historii, pamięci i tożsamości, a walka z kłamstwem katyńskim to nie tylko ważne doświadczenie kolejnych pokoleń Polaków, ale także przesłanie do każdego człowieka, do wszystkich narodów".

- Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów, o sile kłamstwa, ale będzie także świadectwem tego, że narody nawet w czasach najtrudniejszych potrafią wybrać wolność i obronić prawdę - mówił Marciniak.

Przypomniał, że co roku w Katyniu odbywa się Marsz Pamięci, w którym wspólnie idą Polacy i Rosjanie. - Łączy ich Katyński Szlak, bo ofiarami terroru komunistycznego byli ludzie wszystkich narodów zamieszkujących kiedyś Związek Sowiecki - wskazał. - Zawsze powinniśmy być wdzięczni tym wszystkim Rosjanom, którzy nie tylko z poczucia solidarności z Polakami, ale przede wszystkim z porywu miłości do własnej ojczyzny dzielą z nami nasz ból.

W uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci z Moskwy i Smoleńska, przedstawiciele Polonii, a także kilkadziesiąt osób z Polski, które reprezentują Kluby Gazety Polskiej.

Po mszy świętej delegacje udały się na rosyjską cześć memoriału, by uczcić pamięć sowieckich ofiar represji stalinowskich. W dołach śmierci spoczywa tam co najmniej 8 tys. osób represjonowanych na Smoleńszczyźnie w czasach terroru sowieckiego, wśród nich także osoby narodowości polskiej.

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze w centralnej części rosyjskiego memoriału, pod pomnikiem "Egzekucja". Odmówiona została modlitwa w intencji ofiar.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu spoczywa ponad cztery tysiące polskich oficerów rozstrzelanych w 1940 roku przez stalinowskie NKWD.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano na terenie ZSRR ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 roku. Z polecenia najwyższych władz ZSRR, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD. Przez wiele lat władze ZSRR wypierały się odpowiedzialności za tę zbrodnię, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

 (PAP)

Fot. Twitter/PLinRussia

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Komentarze

Hmm
A teraz juz obecne Wladze... w 100 % "sie przyznaja" !/??
2019-04-10 22:11:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie