Nowy system obniżek w czynszu za najem mieszkań komunalnych dla najuboższych zaczął właśnie obowiązywać w Szczecinie. Jego założenia to wyższe niż dotąd takie ulgi i poszerzenie kręgu osób, które będą mogły z nich skorzystać. Są pierwszym z elementów przyjętej we wrześniu tego roku przez radnych miasta uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Szczecin na lata 2016-2020. A ta jednocześnie zakłada od 1 marca 2017 r. dla części najemców podwyżki.
Podczas konferencji prasowej we wtorek Piotr Mync, zastępca prezydenta Szczecina, podkreślił, że wnioski o obniżenie czynszu według nowych stawek można składać od 26 października. W przypadku tych osób, które wystąpiły dotąd o ulgę czynszową na starych zasadach i ta została im przyznana na 12 miesięcy, po nowemu zostanie im ona przeliczona teraz według nowych zasad z automatu, bez konieczności składania nowego wniosku. Jak dodał, dotychczas z ulg mogli skorzystać tylko ci najemcy, którzy nie byli zadłużeni i mieli podpisaną umowę najmu. I to się zmieniło.
- Teraz - poza wzrostem procentowym samych obniżek - wszyscy użytkownicy, którzy podpiszą lub już realizują ugodę z miastem w sprawie spłaty zaległości będą mieli dostęp do systemu obniżek. Zarówno ci, którzy mają umowy najmu, jak i ci bez umowy - wyjaśnił P. Mync, informując jednocześnie o rozpoczętej informacyjnej kampanii plakatowo-ulotkowej skierowanej do najemców.
Uchwała z 6 września br. zakłada zwiększenie wysokości obniżek czynszu: z 15 do 25%, z 30 do 40% i z 40 do 50% w zależności od dochodu rodziny i pod warunkiem, że nie zajmuje ona mieszkania większego metrażem niż normy, które radni w niej ustalili. Limity co do wielkości lokalu nie dotyczą tych, które znajdują się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, lokali wspólnych oraz osób, które złożą oświadczenie, że podejmą działania w celu zamiany lokalu na lokal mniejszy spełniający kryteria powierzchniowe do udzielenia obniżki.
W minionych latach liczba najemców, którzy korzystali z obniżek czynszów, ustalonych uchwałą radnych z 2012 roku, wahała się od 1700-2200. W tym samym czasie z należnych ustawowo dodatków mieszkaniowych, korzystało od 2800-3200 najemców. Warto przy tym wiedzieć, że zajmującym mieszkania wynajmowane od gminy dodatek mieszkaniowy przysługuje niezależnie od obniżki, jaką na ich wniosek może przyznać im gmina.
Przypomnijmy, że ta sama wrześniowa uchwała równocześnie przewiduje od 1 marca 2017 r. zmiany w naliczaniu stawek czynszu komunalnego. Co oznaczać będzie dla części najemców ich podwyżki. W sumie ponad sześć tysięcy spośród nich zapłaci więcej o 10 procent. To ma przynieść do budżetu miasta - w założeniu - dodatkowe trzy miliony złotych rocznie na remonty lokali i budynków komunalnych. ©℗
Mirosław WINCONEK
Fot.: Robert STACHNIK (arch.)
Film: Mirosław WINCONEK