niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Czy zostaną szkoły ogrodnicze?

Czy zostaną szkoły ogrodnicze?

Czy zostaną szkoły ogrodnicze?
Data publikacji: 2019-01-22 19:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:07
Wywietleń: 1438 372675

Miał być protest w obronie Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach z transparentami, udziałem uczniów, ich rodziców i absolwentów. Skończyło się na przekazaniu informacji radnym podczas wtorkowej (22 stycznia) sesji Rady Miasta.

W ubiegłym tygodniu uczniów i nauczyciele CEO zelektryzowała wiadomość o miejskich planach restrukturyzacji ich szkoły. Zgodnie z nimi uczniowie wraz za nauczycielami mieliby zostać przeniesieni do Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Portowej w Dąbiu, natomiast praktyczną naukę zawodu mieliby nadal odbywać w Zdrojach przy Batalionów Chłopskich. Co stałoby się z budynkami po szkole, na razie nie wiadomo.

- Chcemy przedstawić radnym dane dotyczące naszej szkoły, którą miasto chce zlikwidować - powiedziała Agnieszka Drewnowska grupy protestujących przeciw przeniesieniu CEO. - Liczymy na to, że radni poświęcą temu posiedzenie komisji i zastanowią się nad dalszym losem tej szkoły.

 Uważa ona, że szkoła ogrodnicza z ponad 70-letnią tradycją, powinna nadal kształcić młodzież.

-  Od kilku lat przyglądamy się tej szkole i ze smutkiem musimy stwierdzić, że coraz mniej osób wybiera w niej zawody ogrodnicze. Jedynym zawodem, cieszącym się popularnością kandydatów jest technik weterynarii - powiedziała nam Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Zapytany o możliwość przekazania szkoły w ręce Ministerstwa Rolnictwa, wiceprezydent Krzysztof Soska odpowiedział: - W październiku 2016 r. wpłynęło w tej sprawie pismo z ministerstwa, na które odpowiedziałem w listopadzie 2016 r, że miasto jest zainteresowane przekazaniem szkoły. Następnie Ministerstwo Rolnictwa poprosiło o dane wraz za kosztami placówki, które przesłaliśmy w formie formularza i po tym korespondencja się urwała.

Dziś urzędnicy twierdzą, że koszty utrzymania placówki są zbyt wysokie w stosunku do liczby uczniów. Zwraca też uwagę na niski poziom kształcenia ogólnego i zawodowego.

W czwartek w Urzędzie Miasta odbędzie się spotkanie przedstawicieli szkoły z wiceprezydentem Krzysztofem Soską. Jak się dowiedzieliśmy po feriach zimowych zostanie tej sprawie poświęcone też posiedzenie komisji edukacji RM.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Agnieszka Drewnowska z grupy protestujących przeciw przeniesieniu CEO i radny Władysław Dzikowski na wtorkowej sesji Rady Miasta

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

Katarzyna
Szkoła jest bardzo potrzebna w mieście. Kształci się w niej wielu uczniów. Profil weterynaryjny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.Szkoła posiada również oddziały integracyjne.Wystarczy rozszerzyć ofertę profili nauczania i wtedy na pewno ogrodnicza będzie najbardziej obleganą szkołą branżową w mieście. Tak łatwo nie pozwolimy na jej połączenie z ZS nr 2 w Dąbiu ponieważ nie ma takiej drugiej szkoły, która posiada tak dużą bazę do praktycznej nauki zawodu!!!
2019-01-23 08:11:15
Rodzic
Zostawić szkole i dodać profile zawodowe. Szkoła potrzebna i może wykorzystać swoje zaplecze.. Można wnieść coś nowego. I zostawić profil ogrodnictwa.. Ogrodnictwo nie może upaść.. Tym bardziej że 3 gimn i 8 klasy się dubluja.. Dodać zawody potrzebne. Szkoła jest i zaplecze jest. Łatwo niszczyć niż budować.. Zostawcie szkole!!!
2019-01-22 22:05:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie