Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Czy będzie likwidacja szkół ogrodniczych?

Data publikacji: 17 stycznia 2019 r. 08:11
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Czy będzie likwidacja szkół ogrodniczych?
 

Czy Centrum Edukacji Ogrodniczej w Zdrojach przestanie istnieć? Propozycja prezydenta Szczecina na reorganizację tej placówki spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem uczniów, ich rodziców i lokalnych mieszkańców. - Nie ma planów likwidacji placówki - zapewnia nas miasto.

We wtorek przed budynkiem szkoły przy ul. Batalionów Chłopskich uczniowie zorganizowali pikietę przeciwko likwidacji tej placówki. Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, który wraz z dyrektor Wydziału Oświaty UM Lidią Rogaś przyjechał na zamknięte spotkanie z radą pedagogiczną, uspokajał młodzież. Powiedział uczniom, że będą oni mogli dokończyć swoją naukę w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Pomorskiej w Dąbiu. Dlaczego? Nie wyjaśnił. O plany dotyczące likwidacji CEO zapytaliśmy więc Centrum Informacji Miasta.

- Nie ma planów likwidacji placówki. Wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli edukację w Centrum Edukacji Ogrodniczej, dokończą ją na wybranych przez siebie kierunkach. Będą również prowadzone nabory na dotychczasowe kierunki w kolejnych latach - odpowiedziała nam mailem Marta Kufel z CIM.

Brakuje jednak informacji: czy uczniowie będą nadal się uczyć przy ul. Batalionów Chłopskich 115?

W środowym "Kurierze" napisaliśmy, że o przyszłości CEO zadecydować mają miejscy radni na sesji 22 stycznia. W porządku obrad tej sesji nie ma jednak uchwały dotyczącej reorganizacji placówki. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, zwołane w trybie pilnym posiedzenie komisji edukacji nie przyniosło pełnego poparcia radnych w sprawie likwidacji tej szkoły, brakuje m.in. zgody ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej.

Jako argument za likwidacją placówki miasto podaje zbyt małą liczbę kandydatów w naborze. Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, działające w Centrum czwarty rok i cieszące się dużą popularnością Technikum Weterynarii mogłoby tworzyć przynajmniej dwie klasy pierwsze, pod warunkiem, że Urząd Miasta wyraziłby na to zgodę.

- Od wielu lat obserwujemy problemy z naborem do placówki, zatem połączenia Centrum Edukacji Ogrodniczej z Zespołem Szkół nr 2 przy ul. Portowej 21, pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów budynków obu szkół - odpowiada Marta Kufel. - Proponowane zmiany mogą wejść w życie 1 września 2020 r., co daje nam czas na wypracowanie wspólnego rozwiązania ze środowiskiem szkolnym, które będzie satysfakcjonujące dla każdej ze stron.

Centrum Edukacji Ogrodniczej to szkoła z ponad 70-letnią tradycją, jedyna o takim profilu w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kształci się w niej 166 uczniów w kilku zawodach, m.in. technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii, a w szkole policealnej - florysta. Uczniowie i ich rodzice chwalą placówkę za profesjonalną kadrę i bazę dydaktyczną do praktycznej nauki zawodu - szklarnie, park maszynowy, ale nie tylko.

- Z moich dotychczasowych szkół ta jest najlepsza. Mamy wspaniałych nauczycieli, dzięki którym możemy się rozwijać w przedmiotach zawodowych i ogólnokształcących. Obsługa szkoły jest wspaniała, dzięki temu panuje tu atmosfera, jak w domu. Do pań sprzątaczek mówimy "ciociu" - powiedziała nam drugoklasistka z Technikum Weterynarii Agnieszka Oblacianko.

Szkoła w Zdrojach, jako Ośrodek Doskonalenia i Dokształcania Zawodowego, przeprowadza zewnętrzne egzaminy, potwierdzające kwalifikacje zawodowe dla uczniów z całego regionu. Realizuje projekty UE. W mieście znana jest z wieloletniej tradycji organizowania kiermaszów ogrodniczych, darmowego doradztwa ogrodniczego dla mieszkańców, Wigilii dla seniorów, dzieci z domów dziecka, niepełnosprawnych. Jest współtwórcą idei „Cały Szczecin w kwiatach” oraz opiekunem skarpy przy katedrze oraz innych miejskich skwerów, współpracuje z ośrodkami ogrodniczymi województwa, ZUT-em i placówkami oświaty. Od trzech lat notuje rosnącą liczbę uczniów. To prawdopodobnie jedyna w Szczecinie placówka, która nie generuje kosztów, bo dzięki hodowli roślin, udaje się jej finansować własne potrzeby, także zakup materiałów do produkcji.

- Połączenie szkół na pewno nie jest uzasadnione ekonomicznie. Koszty finansowe, wynikające z połączenia szkół będą wyższe - uważa mama jednej z uczennic CEO. - Do tego trzeba dodać stres, czyli koszty psychiczne naszych dzieci. Można też przewidzieć, że część nauczycieli kształcenia ogólnego straci pracę. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Uczniowie chcą walczyć o swoją szkołę. Na zdjęciu wtorkowa pikieta przeciw likwidacji CEO.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PIPI
2019-01-18 21:11:17
krzystek robi co chce w tej wiosce
Jaspis
2019-01-17 22:59:25
Który deweloper w tle ?
obywatel 2
2019-01-17 14:50:53
Do @Obywatel- bycie człowiekiem prawym poprzez opowiadanie się za dobrem - jest postawą na wskroś obywatelską. Natomiast pogarda dla ludzi prawych przez oczernianie ich i pomawianie o bycie pod wpływem czegos, czyli bycie oszołomionym jest mową nienawiści. I tym już sie powinien zająć prokurator. Albowiem pogarda dl obywatela za jego prawe poglądy jest wlasnie mową nienawiści.
@ciekawe
2019-01-17 11:41:34
Nie budynek a teren.
@obywatel
2019-01-17 11:25:58
Co brałeś i dlaczego tak dużo?
aj
2019-01-17 11:15:59
może to w ramach tajnego planu zwalczania nielegalnych upraw marihuany :)))
Ciekawe
2019-01-17 09:55:43
Ciekawe komu sie budynek spodobał i chce go przejąć ?
.
2019-01-17 09:29:51
Centrum Edukacji Ogrodniczej to szkoła z ponad 70-letnią tradycją, jedyna o takim profilu w województwie zachodniopomorskim. - co to za bzdura?
obywatel
2019-01-17 08:42:10
Drodzy Uczniowie - błogosławimy Wam w działaniach na rzecz obrony Waszej Szkoły. Decydenci z ratusza nie mają moralnego prawa likwidować tego, co działa bardzo dobrze, co ma dlugoletnią tradycję, co jest społecznie korzystne i ze wszechmiar pożądane. Bo polskich warrzyw i owocow, oraz rodzimych fachowców od ich wytwarzania Szczecinowi potrzeba jak tlenu. Powiedzcie tym panom, ze likwidacja Waszej Szkoły byłaby grzechem wielkim, z czego musieliby sie spowiadać. Nie ustajcie w wysiłkch w Waszych działaniach obronnych Szkoły i pamiętajcie o modlitwie. My Was zapewniamy o naszej solidarności obywatelskiej. Ta szkoda społeczna nie może się wypełnić!!!!
Edmund
2019-01-17 08:38:17
Koszty finansowe wynikające z połączenia szkół będą wyźsze - uwaźa jedna z....mam.Gratuluję wyboru eksperta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA