Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Czy w XV wieku były wpłatomaty? Spacer śladami finansów i pieniędzy

Data publikacji: 2021-06-20 22:05
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-20 22:05
Czy w XV wieku były wpłatomaty? Spacer śladami finansów i pieniędzy
Fot. Artur Liskowacki  

Spacer edukacyjny poświęcony śladom dawnego Szczecina oraz miejsc związanych z finansami i pieniądzmi, pt. "Skarbce miasta", odbędzie się w czwartek (24 czerwca) w Szczecinie. Będzie okazja dowiedzieć się choćby, gdzie w mieście istniał, już w XV wieku!, wpłatomat. Uwaga! Wstęp na spacer jest bezpłatny, bez zapisów.

- Przespacerujemy się szukając miejsc zachowanych do dziś na podstawie mapy przedstawiającej Szczecin sprzed ponad 400 lat. Uczestnicy otrzymają kopię dawnego widoku miasta i będą mieli możliwość zaznaczyć na niej obiekty, które przetrwały do dnia dzisiejszego, a wśród nich kamienica Loitzów, która jest dziś siedzibą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, a historyczną siedzibą rodu prowadzącego najstarszy bank miasta - opowiada przewodnik, Tomasz Wieczorek. - Podczas dalszego spaceru odwiedzimy również inne lokalizację instytucji bankowych. Jednym z obiektów będzie Pałac Velthusena, pozostały po mieszkającym w Szczecinie Holendrze. Pałac ten jest obecnie siedzibą szkoły muzycznej, ale historycznie pełnił również rolę siedziby banku i do dziś zachował się w nim fragment sejfu bankowego. Odwiedzimy również Pałac Ziemstwa Pomorskiego, który pierwotnie był siedzibą istniejącego od XVIII wieku Banku Ziemstwa Pomorskiego, a później również siedziba banku oraz szkoły ekonomicznej. Obecnie to jeden z gmachów Akademii Sztuki.

Jak zdradza przewodnik, dla uczestników wycieczki przygotowano szereg atrakcji, w tym konkursy wiedzy z nagrodami. To również okazja do przypomnienia serii monet NBP pt. „Odkryj Polskę", w ramach których uhonorowano również Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Start spaceru - spod siedziby banku przy ul. Starzyńskiego 1 o godz. 17. Wycieczka potrwa ok. 2,5 godziny.

Warto dodać, że wspomniany Tomasz Wieczorek to pilot i przewodnik turystyczny, pracujący w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie jako kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Jest członkiem zespołu współtwórców "Szlaku Gryfitów".

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ