Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Czy to jest wypracowanie szóstoklasisty?

Data publikacji: 2016-11-15 18:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
Czy to jest wypracowanie szóstoklasisty?
 

- Zachodniopomorska racja stanu wymaga, by umieć pisać po polsku – stwierdził Paweł Mucha, radny klubu PiS w sejmiku zachodniopomorskim. A była to jego riposta do słów wicemarszałka Tomasza Sobieraja z PO.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że politycy PiS mówiąc o dużych, ważnych dla naszego regionu inwestycjach zwykli podkreślać, że są one polską racją stanu. We wtorek na sesji sejmiku zachodniopomorskiego pisowską terminologią posłużył się wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

- Budowa drogi ekspresowej S6 na całym odcinku od Goleniowa do Gdańska oraz budowa drogi ekspresowej S11 od Kołobrzegu do Katowic to zachodniopomorska racja stanu – stwierdził Sobieraj rekomendując sejmikowi przyjęcie stanowiska-apelu do premier Beaty Szydło w sprawie priorytetowego potraktowania obu inwestycji.

Odpowiedź przyszła szybko: - Zachodniopomorska racja stanu wymaga, by umieć pisać po polsku – ripostował Paweł Mucha z PiS. I wypomniał litrówki oraz inne błędy językowe, jakie znalazły się w projekcie dokumentu, który przygotował Tomasz Sobieraj. Przykładowy fragment z dwoma błędami: „budowy drogi ekspresowej S11 na od Kołorzegu do Katowic”.

- Jak piszecie projekty na kolanie, by odwrócić uwagę opinii publicznej od szpitala w Zdunowie, jak już robicie hucpę, to otwórzcie chociaż słownik języka polskiego – mówił do koalicji PO-PSL radny Mucha. - Tysięczny raz mamy w dokumentach przygotowywanych na sesję błędy – dodał.

Szef klubu PiS rekomendował skierowanie sprawy do stosownej komisji sejmiku (większość radnych jednak tego nie poparła), a także radził, by rządzący regionem zasięgnęli informacji w sprawie planów budowy dróg w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz w Urzędzie Wojewódzkim. Zaznaczył również, że nie można poprzeć stanowiska, które ma tak dużą liczbę błędów i wygląda jak wypracowanie szóstoklasisty.

Z tym, że błędów w dokumencie jest sporo zgodzili się także inni radni - opozycji (o chropowatym języku mówił Jerzy Kotlęga z SLD) oraz koalicji (Jan Kuriata z PO wspomniał o irytujących literówkach).

- Błędów jest dużo, ale pomijając już to, muszę stwierdzić, że jest to stanowisko bardzo roszczeniowe – mówił Dariusz Wieczorek z SLD. - Czy sejmik województwa pomorskiego się w tej sprawie wypowiedział? Czy zostało to z nim uzgodnione? Bo mam wrażenie, że wychodzimy przed szereg (jeśli chodzi o pomorski odcinek drogi, który był istotny przedmiotem stanowiska  - red.).

Radny Wieczorek podkreślił też, że z punktu widzenia naszego regionu najważniejsze jest dokończenie budowy trasy S3 oraz budowa tunelu w Świnoujściu. - Ale poprzemy to stanowisko – zaznaczył.

Ostatecznie drogowy apel został przyjęty 20 głosami. Nikt z radnych nie głosował „przeciw”, a radni PiS wstrzymali się od głosu.©℗

Magdalena SZCZEPKOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

krzysiek z G.
2016-11-17 16:28:24
Gazety , też obowiązuje poprawność językowa - "litrówki " ! Całe litry ? Niech piszący pod wpływem /?/ starają się bardziej od polityków będących pod wpływem ?
felczer politologii
2016-11-16 10:55:21
Racja stanu jest jedna, ale ciecińskie głąby nie wiedzą na czym ona polega. Racja stanu to na pewno nie jest koryto.
A
2016-11-16 07:50:42
"I wypomniał litrówki..." raczej literówki
Ravja
2016-11-15 17:56:34
Chyba raczej już samo bycie prawdziwym Polakiem wymaga poprawnego pisania w tym języku. Bez komentarza.
najechał Geb...elsa
2016-11-15 17:40:58
Świetna wypowiedź Panie Mucha w kierunku Pana Marszałka. oczywiście Jemu ktoś w twarz pluje a on mówi że deszcz pada. Szkoda tylko, że uparł się jak osioł za tym łączeniem szpitali. z innej strony to czy Samorząd powinien zajmować się szpitalami? Moim zdaniem niech tworzy warunki do normalnego funkcjonowania przedsiębiorstw, bez gry politycznej i załatwiania świetnie płatnych posadek. ba jak widzimy w innych branżach tworzy się plany pod swoich kumpli, myśliwcy, żeglarzy .......

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA