poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czy powstanie województwo środkowopomorskie?

Czy powstanie województwo środkowopomorskie?

Czy powstanie województwo środkowopomorskie?
Data publikacji: 2015-11-10 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:28
Wywietleń: 2901 36428

– Powstanie województwa środkowopomorskiego to obietnica wyborcza PiS, z której partia zaczyna się wycofywać – uważa Adam Ostaszewski, radny niezrzeszony w sejmiku zachodniopomorskim.

O tym, że może powstać województwo środkowopomorskie mówił jeszcze w czasie kampanii wyborczej do parlamentu Jarosław Kaczyński. Jednocześnie prezes PiS podkreślał, że ewentualna zmiana podziału administracyjnego Polski musi mieć przyzwolenie mieszkańców (sugerował konsultacje społeczne).

Temat nowego województwa ożył po wyborach. W kuluarach zaczęło się mówić, że przeprowadzenie reformy administracyjnej kraju może być sposobem na organizację wcześniejszych wyborów do sejmików wojewódzkich. Nie jest tajemnicą, że politycy PiS uważają, iż wybory w 2014 r. zostały przeprowadzone nierzetelnie, a przez to wynik ich formacji jest słabszy. Przyspieszone wybory mogłyby być szansą na odebranie części Urzędów Marszałkowskim koalicjom PO-PSL.

Niezależenie od spekulacji poseł Czesław Hoc z Kołobrzegu (PiS) jest przekonany, że powstanie województwa środkowopomorskiego byłoby dla Koszalina prestiżowe i nobilitujące.

- Zawsze lepiej gospodaruje się na swoim podwórku - dodaje.

A na nasze pytanie, co teraz będzie się działo z koncepcją nowego województwa, odpowiada: - Zwrócimy się do ministerstwa o ekspertyzę. Chcemy poznać wskaźniki mikro- i makroekonomiczne dotyczące nowego województwa, by móc powiedzieć mieszkańcom, jakie walory gospodarcze będzie mieć środkowopomorskie - mówi poseł Hoc.©℗

(masz)

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu

Graf. Aotearoa (Wikipedia)

Komentarze

Słupszczanin
Słupsk w olbrzymiej większości nie chce województwa wspólnego z Koszalinem,nawet ze stolicą w Słupsku
2015-12-02 08:46:59
Koszalinianin. Moim zdaniem.
Tak, Szczecin to prężne miasto, przy którym i Koszalin, i Kołobrzeg, i Szczecinek, i Białogard, i Złotów i inne miejscowości wielce się utuczą... Pełne jest potencjału gospodarczego ulokowanego w Stoczni Remontowej Gryfia, Stoczni Szczecińskiej Nowa (dawna Stocznia im. Adolfa Warskiego po modernizacji), Stoczni Odra, Szczecińskiej Centrali Nasiennej, Zakładach Odra i Dana, takich firmach jak Selfa, Fabryka Kabli, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, PKP Cargo SA i wielu innych potentatach nadających charakter temu stołecznemu grodowi i regionowi, któremu dzielnie administruje. Pełno w nim nowych inwestycji, w których można znaleźć wspaniałą pracę, zrobić udane zakupy, najeść się do syta, poobcować z kulturą, pójść na spacer, udzielić się towarzysko a nawet polansować (Galaxy, Turzyn, Atrium Molo, Outlet Park, Kaskada, Gryf, Północ i inne). Ponieważ szczeciński rynek jest nienasycony owymi inwestycjami to z pewnością powstaną następne... (za artykułem z dnia 23.07.2014r. w Głosie Szczecińskim p/t Mamy za mało galerii handlowych?). To fakt, że Koszalin aż tylu spektakularnych inwestycji nie posiada. Ale my oczekujemy innego rodzaju inwestycji i dlatego nie zrozumiemy się ze Szczecinem. Szczeciński rynek pracy? Proszę bardzo -– 15. miejsce wśród stolic województw, gdzie najniższe bezrobocie notowane jest w Poznaniu a najwyższe w Białymstoku (za artykułem z dnia 04.09.2015 na portalu regiopraca.pl p/t Bezrobocie w miastach wojewódzkich: Białystok i Poznań na przeciwnych biegunach). Wśród zaś najbardziej liczących się szczecińskich pracodawców znajdują się uczelnie (4.200 osób – US i ZUT), urząd miejski (ok. 1.100 osób), sądy (1.000 osób), banki (1.150 zatrudnionych w PEKAO S.A. i PKO BP), poczta (900 osób), ZUS (900 osób), urzędy skarbowe razem z izbą skarbową (800 osób), izba celna (800 osób), miejskie wodociągi i kanalizacja (700 osób), komunikacja miejska (500 osób) i reszta budżetówki (dane z 2013r.). Nieźle można zarobić w szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie w 2013r. pracowało 747 osób zarabiających średnio 4.558,24 zł (za odpowiedzią Marszałka Województwa z dnia 11.03.2013r. na interpelację radnego Roberta Stankiewicza). Zaś na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można się dowiedzieć, że zatrudnienie wynosi w nim 531 osób. Gdzie Koszalinowi stawać w konkury z takimi firmami. No ale to już są struktury wojewódzkie… To nic, że ze Szczecina wyjechało 20 tysięcy młodych ludzi i z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2010 r.) prowincjonalne miasto (za artykułem na portalu interia360 p/t: Szczecin miastem naukowców, urzędników i handlowców z dnia 17.08.2013r.) To nic że leży na rubieżach województwa zachodniopomorskiego i przypomina pozostałym o swoim istnieniu jedynie przy nierównym podziale środków w celu ratowania oczekających w kolejce by podzielić los wyżej wymienionych. Cytat: Można oczywiście żałować, że Szczecin nie jest takim centrum przemysłowym jak pobliski Poznań, czy odległy Wrocław, ale z czasem może się to zmieni... (za artykułem z dnia 06.01.2010r. na portalu wiadomosci24 p/t Przemysłowa potęga Szczecina już tylko legendą…). Może to się zmieni, a może nie... Zapewne nastąpiłoby to szybciej pod administracją Poznańską; tylko jak pokonać odwieczne animozje do pyrlandii? My w Koszalinie nie chcemy czekać, aż coś zmieni się w Szczecinie. Chcemy sami decydować o swoim rozwoju. Apel do Szczecinian: przestańcie się prężyć i napinać, bo Koszalin potrzebuje autonomii do rozwoju i powinien być samodzielny, gdyż nie zasługuje, aby czekać na okruchy z Waszego "suto" zastawionego stołu. Macie swoje duże problemy i na nich się skoncentrujcie, bo do tej pory jedyna legitymizacją Waszej stołeczności jest wciąż większa liczba mieszkańców niż w Koszalinie. Cytat: Według oficjalnych danych dzisiaj nasz region - województwo zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijającym się województwem w kraju. A więc czy warto nadal żyć razem, ale w biedzie? (za artykułem na Koszalińskim Portalu Historycznym p/t O województwie, którego już nie ma...). Tak, Szczecin to prężne miasto...
2015-11-24 13:56:37
Mleczyk
Jasne, to może od razu wróćmy do 49 województw, przecież Koszalin nie jest jedynym miastem, które przestało być siedzibą województwa i nad tym boleje. Nie rozumiem, czemu to Środkowopomorskie miałoby niby służyć. Naprawdę, jakbyśmy nie mieli poważniejszych spraw...
2015-11-10 11:09:18
Szczeciniak
To może zaraz PiS zlikwiduje województwo opolskie??? Wszystko wskazuje, że to do tego zmierza....
2015-11-10 11:03:38
Szczeciniak
Naprawdę jestem obiektywny i nie jestem stronniczy, ale naprawdę OGRANICZMY BIUROKRACJĘ!!! Kolejne województwo to kolejne urzędy. Lepiej aby rządzący zadbali o rozwój przemysłu w regionie koszalińskim a ludziom będzie żyło się lepiej i nie będą narzekali. Nowe miejsca pracy w produkcji i usługach a nie w urzędach!!!!!!!!!!!
2015-11-10 10:33:23
I na wacka to województwo !
Kolejny wojewoda, vice wojewoda i pozostała zgraja nierobów. Kolejny sejmik wojewódzki i kolejna zgraja nierobów No chyba że kolesiom trzeba kolejne ciepłe posadki załatwić. tfu
2015-11-10 09:31:47
Grzesiek
Powstanie województwo środkowopomorskie zaraz po tym jak Jaś Wędrowniczek Gowin zostanie ministrem MON.
2015-11-10 07:58:47