Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Czy PiS zyskał nowego radnego w sejmiku?

Data publikacji: 2021-11-24 11:08
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-26 10:21
 Czy PiS zyskał nowego radnego w sejmiku?
Zbigniew Chojecki z Marcinem Ociepą (pośrodku) i Grzegorzem Piechowiakiem (z prawej) z Rady Krajowej Stowarzyszenia OdNowa RP Fot. Stowarzyszenia OdNowa RP  

Jeden z trzech samorządowców, którzy kilka tygodni temu utworzyli nowy klub w sejmiku województwa zachodniopomorskiego – Zbigniew Chojecki, dołączył niedawno do stowarzyszenia OdNowa. Główny filar jego działania? Umowa koalicyjna z PiSem.

Liderem wspomnianego ugrupowania jest sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa. Do niedawna działacz Porozumienia Jarosława Gowina, który po zmianach w koalicji rządzącej postanowił pójść własną drogą, to jest zostać w rządzie. W zeszłym tygodniu na konferencji programowej ogłaszającej powołanie pełnomocników wojewódzkich określił on najważniejsze cele organizacji. Są nimi bezpieczeństwo, funkcjonowanie w strukturach Unii Europejskiej, zdrowie, gospodarka oraz samorząd terytorialny.

To w kwestii tego ostatniego pojawiają się wątpliwości, bo jednym z regionalnych liderów OdNowy został nie kto inny, jak bezpartyjny radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Zbigniew Chojecki. Co na temat dołączenia do satelity Prawa i Sprawiedliwości mówi jej nowy członek? Że określenie OdNowy w ten sposób to zwykła generalizacja.

– Nasze stowarzyszenie jest wspierane przez członków rządu, jednak nie oznacza to, że dołączając do niego stałem się działaczem partii rządzącej. Chciałbym pomagać małym powiatom i lepiej pełnić moją funkcję radnego wojewódzkiego, a w tym stowarzyszeniu widzę taką możliwość – powiedział Chojecki. – Wprowadzam coś nowego do polityki regionalnej, podnoszę kurtynę między samorządem, a rządem. Wydaje mi się, że zarząd województwa nie chce tego robić.

Przebojowi samorządowcy

Chojecki twierdzi, że dołączenie do nowych struktur nie wpłynie na przyszłość klubu Pro Centrum, którego autonomia nie jest zagrożona. Na pytanie co o tej sytuacji uważa Rafał Rosiński, obecny przewodniczący Pro Centrum, Chojecki stwierdził:

– Nie jesteśmy ubezwłasnowolnieni. To, co powie przewodniczący na temat mojej przynależności, jest najmniej istotne. Radny Wezgraj należy przecież do stowarzyszenia Lepszy Koszalin, a sam radny Rosiński do Nowoczesnego Centrum – wszyscy gdzieś działamy, a nasz klub łączy te elementy razem, tworząc grupę przebojowych samorządowców. Przynależność do OdNowy jedynie umacnia moją pozycję w regionie.

Radny wielokrotnie podkreślał swoją wolę „stania w centrum” sceny politycznej i współpracy z każdym ugrupowaniem, które na sztandarach będzie niosło wsparcie dla małych miejscowości i terenów wiejskich. Jednak czy w ugrupowaniu, do którego w dużej mierze należą członkowie rządu i byli działacze Porozumienia można stać pośrodku?

– Osoby, które mnie wspierają, nie tylko ustanawiają prawo w Polsce, ale przede wszystkim mają też podobne priorytety, czyli rozwój małych miast. Zarząd województwa oczywiście ma dobre pomysły, jednak obrał zły kierunek – zapomina o miejscach takich jak Kozielice czy Myślibórz. Ponadto nie chce wyciągnąć ręki do rządzących, poprosić o pomoc i inwestycje na Pomorzu Zachodnim. Ja umiałem to zrobić – dodał Chojecki.

Sprawy lokalne a przynależność partyjna

Co ciekawe, inny członek Pro Centrum, radny Artur Wezgraj, wspomina, że o decyzji Chojeckiego dowiedział się dopiero z przekazu mediów. Wezgraj potwierdza jednak, że dołączenie Chojeckiego do stowarzyszenia de facto podległego pod PiS, nie odegra żadnej istotnej roli, jeśli chodzi o przyszłość nowo powstałego Pro Centrum.

– W samorządzie dyskutujemy o sprawach lokalnych, na które barwy polityczne nie mają wpływu – skomentował krótko.

Radosław Lubczyk, poseł na Sejm RP należący do klubu Koalicji Polskiej, a jednocześnie pomysłodawca powstania klubu Pro Centrum w sejmiku województwa zachodniopomorskiego lakonicznie skomentował sytuację mówiąc, że w stowarzyszeniu ma prawo być każdy.

– Dopóki mowa jest o stowarzyszeniu, ja tę w sprawę nie będę się mieszał. Jeśli OdNowa przerodzi się w partię polityczną, będziemy mogli zacząć dyskusję – powiedział Lubczyk. – Radny Chojecki  nie zadeklarował chęci współpracy z PiS-em, a nawet jeśliby tak robił, to w pełni bym go w tym poparł. W dobrych pomysłach jesteśmy w stanie wesprzeć każdego, czy to PiS, czy PO. ©℗

Karolina Białczewska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

głosujący na PO
2021-11-27 00:31:51
Brawo. To jedyna droga, by sprzeciwić się Platformie Obywatelskiej, która koalicjanów miała i nadał ma gdzieś. Wierzę Chojeckiemu, że Marszałek Geblewicz nie dał inwestycji na Myślibórz, bo Burmistrz Sobolewski jest w kontrze i wstąpił do Hołowni, gdzie już srali się partią polityczną ( Polska 2050). Chojecki jest jedynym i pierwszym radnym województwa z Myśliborza o pokazuje nam że o Myślibórz warto walczyć. Wstąpię do OdNowy, bo nie lubię już PO, PiSu boję się, Hołownia kościelny, PSL to SLD
Dorota
2021-11-26 10:08:48
Zarząd województwa nie daje nam dużych inwestycji, za to daje takie 5-8 mln dla Szczecina, Koszalina, Białogardu, Kołobrzegu a nawet Świnoujścia. Zobaczcie jak wojewoda dofinansował regiony teraz pieniędzmi od rządu. Myślibórz jak zwykle nic nie dostał od województwa i od rządu! Panie Zbigniewie - trzymam kciuki i niech inni uczą się od pana jak zabiegać o sprawy małych miejscowości.
@Myśliborzanin
2021-11-26 08:54:51
dobrze ująłeś to : by nam załatwił. Pisjanie to totalni ludzie albo jestes z nimi albo przeciw nim, nie chcą żadnej współpracy tylko likwidacji samorządów aby kierować z centrali na Nowogrodzkiej. Ale to już było za komuny, Polacy naród wspaniały ale ludzie k.... jak o dosadnie powiedział Piłsudski. Tylko katastrofa (wojna) nas jednoczy.
Myśliborzanin
2021-11-26 08:34:19
W odpowiedzi do „myśliborzanka”: a ja nie żałuję, że na niego głosowałem. Radny szuka, by takim regionom jak nasz niedoinwestowany, by pomagali nam w inwestycjach nawet z rządu. Zobacz, że zarząd województwa: 3 PO, 1 PSL i 1 SLD (teraz Nowa Prawica) nic nam nie dali a innym regionom dają po 5-8 mln inwestycje. Obwodnicę (należy ona do Państwa bo to droga K26) też jako jedyni w kraju sami dofinansowaliśmy kwotą ok. 15mln. Jak by to było teraz to Chojecki by nam załatwił obwodnicę za darmo dla nas
milko
2021-11-25 20:39:52
Ogólnie dobrze ze PIS zyskał takich koalicjantów jak Odnowa, to stowarzyszenie chce aby Polska się rozwijała i to idzie w dobrym kierunku, więc nic tylko się cieszyć.
STETTIN
2021-11-25 17:49:25
A PO CO NAM SEJMIK???????????????
akr
2021-11-25 17:05:00
Ciekawe co mu obiecali, może stołek ministra bez teki ?
Dorota
2021-11-25 16:15:08
Panie Zbyszku większość moich znajomych jest pod wrażeniem, że odważył się pan jako pierwszy samorządowiec jak to pan nazwał „podnieść kurtynę między samorządem Województwa Zachodniopomorskiego a Rządem”, w sytuacji gdy naszym województwem rządzi Marszałek Geblewicz (Przewodniczący Platformy Obywatelskiej na całe województwo), z zarządem województwa: składającego się z 3 liderów Platformy Obywatelskiej, 1 z PSL i 1 z SLD,
członek PiS
2021-11-25 16:08:34
Potwierdzam, że Stowarzyszenie "Od Nowa RP" nie jest częścią naszej partii politycznej PiS. To stowarzyszenie tworzą osoby spoza działaczy PiS, więc proszę nie komentować, że ludzie ze stowarzyszenia "Od Nowa RP" to nasi działacze Prawa i Sprawiedliwości !
Popieram radnego
2021-11-25 15:15:28
Czytam i widzę, że niektórzy odbiorcy nie potrafią odróżnić stowarzyszenia "Od Nowa RP" z setkami członków od partii politycznej PiS. Po drugie, hejtujący nie zrozumieli, że w tym stowarzyszeniu jest 5 członków rządu (wiceministrów) którzy zadeklarowali pomoc oraz rzesza samorządowców i innych lokalnych działaczy społecznych. 5 Posłów należących też do ww. stowarzyszenia są w Zespole Parlamentarnym (to poziom Sejmu RP) o nazwie "Polska OdNowa", więc moi drodzy czytajcie ZE ZROZUMIENIEM !
Dorota
2021-11-25 15:02:16
Część 2 którzy są tak pewni swego, zapatrzeni tylko w siebie, którzy nie chcą współpracować z Rządem RP, rządem, który może przecież lokować firmy zagraniczne czy sprowadzać inwestycje na naszym terenie. Jest pan strategiem jeśli chodzi o zarządzanie i nowoczesne myślenie o roli Samorządu w stosunku do Rządu i odwrotnie. Przecież jak można mówić o decentralizacji nie chcąc nawet chcieć współpracować z tymi co rządzą krajem, bez względu na to czy są to nawet przeciwnicy lub koalicjanci.
Jan, z małej gminy
2021-11-25 14:55:00
Bardzo dobre posunięcie radnego. Obserwuję samorząd województwa zachodniopomorskiego i widzę, że rządzą tym samorządem osoby w Platformy Obywatelskiej: Geblewicz (Marszałek Województwa) , Sobieraj w Koszalina i Bańkowska z Kołobrzegu. Dobrali sobie Kustosza z Przelewic (PSL) i Wziątka spod Drawska Pom. (SLD). Wszystkie te osoby i ich ugrupowania nie potrafią i nie chcą, nawiązać współpracy z Rządem. radny Zbigniew Chojecki jest dobrze to ujął, że jako pierwszy PODNOSI KURTYNĘ, by nam pomóc !
myśliborzanka
2021-11-25 14:16:29
Sprzedawczyk. Żałuję, że na niego głosowałam. Na pewno po raz ostatni....
toi
2021-11-25 13:51:55
poczuł Pieniądze i Stanowiska
MC
2021-11-25 13:48:28
Widać, że Odnowa nabiera rozpędu, ma naprawdę świetny, ambitny program i nic dziwnego, że kolejni ludzie chcą z nimi pójść dalej. I dobrze!
do @ Wyborca
2021-11-25 09:01:34
Prawo!!!! i Sprawiedliwość.. Ci samorządowcy mają "dobro obywateli i Polski" tylko w głowie, Jeden taki ze Szczecina o_PO_wiadał; ...zarobiłem niej niż za komuny...
jojo
2021-11-24 22:12:18
Jak to było? Polacy - naród wspaniały, tylko ludzie kurwy... Czy jakoś tak...
O.K. 2010
2021-11-24 20:21:01
Tylko stołek i wysokie wynagrodzenie zapewni Ci poPIS. Proponuję HURTEM do poPIS-u święta blisko, a inflacja rośnie.
Wyborca
2021-11-24 15:24:38
To "partyjniactwo" na poziomie samorzadow jest totalna pomylka.To zwykla pogon za pieniedzmi samozwanczych kacykow. SAMORZADY powinny byc bezpartyjne !Rowniez prezydent miasta pwinien byc BEZPARTYNY.Inaczej wyrastaja lokalne KACYKI. takie glupawe wojenki .
Bogdana
2021-11-24 14:09:54
Popieram
Dumny
2021-11-24 13:19:52
Mam nadzieję, że stopniowo wszyscy pozostali radni przejdą na stronę patriotyczną - niepodległościową. Tylko w ten sposób będzie można w pełni przejąć samorządy, aby skutecznie realizować decyzje i wytyczne Naczelnika Państwa, Zbawcy Narodu, Pana Prezesa prof. Jarosława Kaczyńskiego.
Jak Wiatr zawieje...
2021-11-24 12:35:21
Czyli przeskakuja jak Pszczolka Maja z kwiatka... na kwiatek - by tylko utrzymac sie przy Waldzy z Wysokimi Pensjami oraz Dietami i dodatkami ...?/!! A wiec: tacy Po-litycy... sa "nie za wiele warci" ??
Rg
2021-11-24 12:02:00
I dobrze.
Centrum
2021-11-24 11:30:36
Bardzo dobra wypowiedź: podnosze kurtynę między rządem a samorządem bo samorząd się zamyka. Tak jest dokładnie, tam gdzie rządzi PO tam jest partykularyzm partyjny a nie myslenie ponad podziałami

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ