sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czy ciuchcia jeszcze pojedzie?

Czy ciuchcia jeszcze pojedzie?

Czy ciuchcia jeszcze pojedzie?
Data publikacji: 2015-10-26 21:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 2558 33519

Kolejka wąskotorowa na Wybrzeżu Rewalskim była wielką atrakcją dla tysięcy turystów, którzy przyjechali nad morze na wypoczynek. Popularna ciuchcia pobiła w tym roku rekord, gdyż przewiozła przeszło 150 tys. turystów. Wielu z nich często się pytało, dlaczego - jak w latach poprzednich - w weekendy wagonów nie ciągnął zabytkowy parowóz Px 48 z 1950 roku wyprodukowany w 1950 roku w Chrzanowie (patrz foto). 

Do dziś ostały się w Polsce jedynie cztery takie ciuchcie o rozstawie osi 1000 mm: w Rewalu, Koszalinie i Piasecznie. W Rewalu są bowiem dwa parowozy. Ten, który woził turystów jest wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie, a drugi został nabyty w drodze zamiany na lokomotywę spalinową (tzw. Rumun) z Niemiec. Tyle tylko, że oba pojazdy nie wyjadą na trasę do czasu wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego, które muszą przechodzić co sześć lat.

Niestety, w kasie zadłużonej gminy Rewal brakuje na ten cel pieniędzy. Taki przegląd to koszt minimum ok. pół miliona zł i wykonują go tylko zakłady naprawcze w Pile i Hajnówce. Sprawdzeniu podlega głównie kocioł parowy i inne urządzenia działające pod ciśnieniem. Bez takiego przeglądu lokomotywa nie może wozić pasażerów, a tego na pewno nie wykona się w najbliższych latach. 

* * * 

Kilka tygodni temu pisałem o tym, że powstałe na trasie kolejki dworce były nieczynne latem, co wywoływało zrozumiałe oburzenie pasażerów, którzy nie mogli skorzystać chociażby z istniejących w nich toalet. Prezes Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Janusz Cetera przysłał do redakcji pismo, w którym stwierdził, że „NKW nie posiada żadnego tytułu prawnego do dysponowania budynkami dworców”. Dziwne, że spółka nie posiada takiego prawa, skoro cały budynek dworca w Niechorzu obwieszony jest potężnymi reklamami dewelopera z Dziwnówka, u którego dziwnym trafem pan prezes mieszka. Tam można działalność zarobkową było prowadzić, a na dworcach (odebranych przez nadzór) nie?

Tekst i fot.: M. KWIATKOWSKI

Komentarze

michał
Miejmy nadzieję, że w końcu na kierowniczych stanowiskach zasiądą ludzie, którym dobro wspólne będzie na sercu a nie tylko prywata. Panie Wójcie czas robić oszczędności i może zmniejszyć ilość niepotrzebnych kierowników, prezesów itp.
2015-11-02 13:51:01
michał
Miejmy nadzieję, że w końcu na kierowniczych stanowiskach zasiądą ludzie, którym dobro wspólne będzie na sercu a nie tylko prywata. Panie Wójcie czas robić oszczędności i może zmniejszyć ilość niepotrzebnych kierowników, prezesów itp.
2015-11-02 13:50:21
mieszkaniec
Przyjdzie PiS i wyrówna
2015-10-27 09:37:04
Wygląd świadczy o człowieku.
Gdzie był Marszałek Województwa, gdzie były instytucje kontrolujące finanse gmin? Przecież nawet dziecko nie uwierzy, że ni stąd, ni zowąd, nagle w gminnej kasie brakuje pieniędzy na opłacenie rachunków energii elektrycznej. Kto pozwolił na takie zadłużenie i dlaczego muszą przez to cierpieć turyści?
2015-10-27 08:29:26
janek
zbankrutuj będąc jedną z najbogatszych gmin w Polsce... mistrzostwo świata i brak umiarkowania...
2015-10-27 06:47:47
miki
Na uklady nie ma rady.!! Wlasciciele bud pod szyldem Cropp w gminie Rewal mieszkaja w sezonie u naszego dowodzacego. I co ??? z tego !!!!
2015-10-27 06:14:23
ciuchcia
Brak rozważnego gospodarza, podobnie jak do niedawna w całym kraju.
2015-10-26 22:38:11
Nie!! Nie !!! Nie !!!
Dość jakiegoś złomu. Teraz będą tam śmigać złodzieje w BMW, Lexusach i Jaguarach. Pospólstwo - WARA !!
2015-10-26 20:22:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie