Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Różanka w oparach baroku [GALERIA]

Data publikacji: 2021-09-04 17:26
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-04 18:16
Różanka w oparach baroku
 

Muzyka, moda i etykieta dworska z epoki baroku zagościły na kilka godzin w sobotnie (4 września) popołudnie w szczecińskiej Różańce. Odbył się tam piknik historyczny w klimatach wprost przeniesionych z XVIII w. do współczesności.

W alejkach spacerowych między rabatami przechadzały się panie w charakterystycznych dla tej epoki sukniach, gorsetach, z kapeluszami z tiulami i kokardami, czepcami, piórami w upiętych fryzurach. Z wachlarzami i parasolkami w dłoniach. A wraz z nimi panowie w żabotach, spodniach do kolan, rajtuzach, z perukami na głowach, w charakterystycznych filcowych kapeluszach i w pantoflach na obcasach. Ci z kolei dzierżąc zawadiacko zdobne laseczki do podpierania się zagajali rozmowy. A między nimi znalazł się też polski szlachcic w kontuszu.

Odwiedzający Ogród Różany mieli okazję przyjrzeć się, jak dawniej odpoczywali i bawili się na dworach królowie, książęta, magnaci, hrabiowie, baronowie czy polska szlachta. Na trawniku pod magnolią zaaranżowano miejsce na piknik, gdzie ku uciesze postronnej "gawiedzi" damy w krynolinach i dystyngowani panowie w perukach rozłożyli wiktuały i trunki, którymi raczyli się w przerwach między spacerami, rozmowami i przygotowanymi na tę okazję pokazami tańców dworskich w swoim wykonaniu.

Każdy mógł też posłuchać ciekawych opowieści o samej Różance, jej historii, o rosnących w niej roślinach, podczas wspólnych przechadzek alejkami wśród róż i bujnej zieleni z przewodnikiem dr Wojciechem Kralem.

Plenerową zabawę zorganizowało stowarzyszenie METRUM – Muzyka, Edukacja, Taniec, Rekonstrukcja, Ubiór, Marzenia. Jak podkreślił dr Andrzej Wątorski, to pierwszy w Szczecinie piknik barokowo-rokokowy, po wcześniejszych spacerach i spotkaniach m.in. na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich, po Starym Mieście i Wałach Chrobrego. I jak dodał, nie mogło być dla takiego pikniku lepszego miejsca niż właśnie Różanka. ©℗

(MIR)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zosia Samosia
2021-09-05 21:50:02
Ależ piękna impreza! Świetny pomysł, oby więcej takich inicjatyw. Brawo METRUM - mam nadzieję, że wkrótce znowu będzie można zobaczyć tę grupę gdzieś w naszym mieście (na ulicy, w parku itd.).
Często marudzę
2021-09-04 23:28:49
ale to mi się bardzo podoba.
hmmm...
2021-09-04 23:24:48
te "opary", niezbyt fortunne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA