poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cztery lata spokojnych rządów

Cztery lata spokojnych rządów

Cztery lata spokojnych rządów
Data publikacji: 2015-10-26 21:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 1680 33487

Rozmowa z prof. Łukaszem Tomczakiem, politologiem z Uniwersytetu Szczecińskiego

- Jak ocenia pan wyniki niedzielnych wyborów?

 - Wbrew wcześniejszym prognozom w Sejmie znalazło się więcej ugrupowań. Największy sukces odniosło Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli potwierdzą się notowania (rozmowa odbyła się przez ogłoszeniem oficjalnych wyników wyborów przez PKW - przyp. red.) PiS będzie mógł sformować samodzielnie rząd.

- To ewenement we współczesnej historii Polski?

- Tak, po 1989 roku nie było jeszcze takiej sytuacji, w której jedno ugrupowanie ma większość bezwzględną. Najbardziej prawdopodobny kształt Sejmu i Senatu pokazuje, że zwycięska formacja znajdzie wsparcie wśród posłów do ewentualnej zmiany konstytucji państwa. To także rzadkość w naszym parlamencie, by taka zdolność ideowa się pojawiła.

- Co można powiedzieć o sytuacji drugiej partii?

- Co do PO to niedzielne głosowanie było jej porażką. Ale mimo to Platforma utrzymała duży klub parlamentarny. Kwestią otwartą jest jednak jego ostateczny skład i odpowiedź na pytanie czy niektórzy posłowie, którzy weszli do parlamentu z list PO nie przejdą na stronę rządową.

- To koniec Ewy Kopacz?

- Myślę, że dojdzie w PO do rywalizacji o władzę nad partią. Kto jednak osiągnie sukces dopiero czas pokaże. 

 - Kto więc jest największym przegranym wyborów?

- Moim zdaniem to lewica poniosła klęskę. Obie formacje lewicowe co prawda przekroczyły próg finansowania z budżetu, co pozwoli im na funkcjonowanie, ale będzie to pierwszy Sejm, w którym posłowie o poglądach lewicowych nie zasiądą. Przyszłość obu sił jest zapewne różna. Wsparcie finansowe pozwoli partii Razem rozwijać struktury. Dla Zjednoczonej Lewicy utrata mandatów oznacza zapewne konieczność dogłębnej przebudowy.

- Dlaczego lewicy nie udało się tak jak w wypadku prawicy skorzystać na zjednoczeniu sił?

- Prawica jednoczyła się dużo wcześniej niż lewica. Inny był także odbiór liderów prawicowych, a a inny Zjednoczonej Lewicy. Po lewej stronie nie dokonano, żadnych faktycznych decyzji personalnych a wybór nowej liderki nastąpił zbyt późno, by mieć realny wpływ na wyniki elekcji.

 - Co się będzie dalej działo na scenie politycznej?

 - Możemy się spodziewać jednopartyjnych rządów PiS, przetasowań wewnątrz PO i dość jednostronnego parlamentu. Przy większości w obu izbach i prezydencie wywodzącym się z PiS partia ta ma szansę na 4 lata spokojnych rządów.

 - Dziękuję, za rozmowę.

Artur RATUSZYŃSKI

Komentarze

Dodatkowa w-PiS-anka,
Panie Profesorze, a jak i o ile...(?) co niektorym "Olgarkom " Konta Bankowe wzrosly... to tylko Oni i Wtajemniczeni... najlepiej o tym tylko wiedza... ! !
2015-10-26 23:42:59
w-PiS-anka,
A PO co maja byc Nam tj. dla wiekszosci Polakow, dalej jeszcze do "szczescia" PO-stkomunisci PO-trzebni ? Zapewnili sobie wczesniej "w sposob Im tylko wiadomy"...(?) az 8 lat ostatniego Rzadzenia i co to Nam osobiscie zwyklym Ludziom wiele dalo... i do czego jeszcze doprowadzili... Afery, Afery i jeszcze raz Afery, PO-rozwiazywali bardzo wiele dobrze prosperujacych Zakladow Pracy i PO-wyprzedawali je dla Zagranicznych Kontrachentow... a nie dla rodowitych Polakow ! Oraz PO-zostawili dalej jeszcze 3 milony Polakow, ktorzy musza przezyc za ok. 600 zl na miesiac, czyli za 20 zl na 24 godziny...! Gdzie zgodzili sie dodatkowo jeszcze przyjac do Polski "na Nasz kark i do utrzymania" PO-nad 12 000 IS-lamskich Afrykanczykow ! Panie Profesorze, PO-wymieniac dalej jeszcze... czy moze "na razie" to juz wystarczy...??
2015-10-26 23:36:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie