poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czterdzieści trzy dni dla Kwiatowej

Czterdzieści trzy dni dla Kwiatowej

Czterdzieści trzy dni dla Kwiatowej
Data publikacji: 2018-03-09 06:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-09 18:14
Wywietleń: 5786 317333

Do czwartku miały zakończyć się prace przy przebudowie ul. Kwiatowej na szczecińskich Gumieńcach. Tak się jednak nie stało i jest to już trzeci termin, którego nie udało się dotrzymać firmie Elbud - zwycięzcy przetargu. Wystąpił z wnioskiem o kolejne przedłużenie, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego go analizuje.

Przypomnijmy: półroczne prace miały trwać do końca listopada ub.r. Pojawiły się jednak błędy w projekcie i instalacje, których w ogóle nie było w dokumentach, przebudowa zaczęła się więc ślimaczyć. Wykonawca wystąpił więc z wnioskiem o zgodę na wydłużenie terminu prac do końca stycznia, a gdy i tego nie udało się dotrzymać - do 8 marca. W obu przypadkach w uzasadnieniu podawano złe warunki atmosferyczne i błędy w projekcie.

Dodatkowo w ostatnich dniach prace (nie tylko na tej inwestycji) odgórnie wstrzymał ZDiTM z powodu mrozów, które wszystkim dały się we znaki. Mrozy wprawdzie odpuściły i ekipa ponownie pojawiła się na placu budowy, ale..

- Prace do tej pory nie zostały wznowione w pełni. Wykonawca złożył wniosek o przedłużenie wykonania zadania o 43 dni - przyznaje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miasta ds. dróg i transportu miejskiego. - W tej chwili trwa analiza jego zasadności. Podana przyczyna to niesprzyjające warunki atmosferyczne, przemarznięcie gruntu oraz materiałów.

Do wykonania pozostały roboty bitumiczne i wykończenie prac brukarskich wraz ze spoinowaniem, wykonanie nowych elementów małej architektury, czyli ustawienie wiat przystankowych, ławek, barierek ochronnych, koszy na odpady. Ustawić też trzeba pale separacyjne, stojaki rowerowe, kraty i ogrodzenia drzew. W planie są także nasadzenia drzew i krzewów. Nadal brak wjazdów do kilku posesji, połączenia ul. Brodnickiej z rondem, które powstało w pobliżu pętli autobusowo-tramwajowej i nowej jezdni na kilkudziesięciometrowym odcinku od strony ul. Okulickiego, gdzie wciąż kierowcy korzystają ze starej nawierzchni. Na koniec pozostanie wykonanie oznakowania poziomego i pionowego stałej organizacji ruchu.

Jeśli ZDiTM przychyli się do kolejnego wniosku Elbudu, prace zaplanowane na 6 miesięcy wydłużą się do niemal 11. Okoliczni mieszkańcy obserwując ich "postęp" zastanawiają się, czy faktycznie winne są tylko błędy w projekcie i warunki pogodowe. Na razie jednak nie wiadomo, czy ZDiTM przyjmie argumentację wykonawcy, nie ma też mowy na razie o naliczaniu jakichkolwiek kar za opóźnienia. ©℗

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

Komentarze

moon
tak jakby nie wiedzieli w jakim klimacie żyjemy ze zimą mogą być mrozy padać śnieg lub obfite opady deszczu, to jakaś kpina jest z tej budowy
2018-03-09 17:38:21
tymczasem ENERGOPOL...
ENERGOPOL dojechał z lutowaniem szyn na Sz.S.Tram. do mostu na Parnicy przy Straży Portowej i zaczął cofać się i lutować szyny w kierunku Stoczni "PARNICA". Rozgrzebali poprzednio szwejsowane 300 mb torowisk...od mostu w kierunku Prawobrzeża( tam lutowali, spawali i podpierali tory kołkami w sierpniu/ wrzesniu ub.roku...). W ten sposób robotę mają na lata....
2018-03-09 15:48:23
Boger
... a tych płyt przy torowisku, nie można byłoby ułożyć prosto (?)
2018-03-09 14:27:10
sfsq
Szczecin to idealne miasto dla firm "partaczy" można w nieskończoność prosić o przedłużenie terminu a i tak z miasta ani zditm nie nałoży kary po co się spieszyć jak kasa się zgadza a inwestycję i tak się skonczy.
2018-03-09 13:56:12
Zygmunt
Nie czepiajcie się Elbudu,przecież zimno było,śnieg padał,czasami nawet deszcz.Człowiek w takich warunkach pracować nie może.(Chyba że jest kolejarzem,jak ja)
2018-03-09 10:14:00
gruszki na wierzbie
Wystarczy takie firmy odpowiednio "opiniować" w dostępnych profilach lub serwisach aby kolejni inwestorzy wiedzieli z jaką "rzetelną firmą" mają do czynienia.Jeżeli takich profesjonalnych ocen i opinii nie ma to nie dziwmy się,że ktoś taki dalej na rynku funkcjonuje i jak widać ma się całkiem dobrze bo wygrywa kolejne przetargi.A jak już wygra to.....hulaj dusza-piekła nie ma,można robić wszystkich w bambuko.
2018-03-09 10:00:37
On
Wszyscy do wyborów i głosować na Krzystka, po wygranych wyborach wam podziękuje kolejnymi inwestycjami, które będą opóźnione o WIELE miesięcy.
2018-03-09 09:15:40
@kara
firma elbud mało tu winna - najwazniejsze były błędy w specyfikacji zamówienia, przygotowanej przez jakegoś magistrackiego gryzipiórka. Prostowanie tych błędów zajęło prawie trzy miesiące a potem przyszła zima :-(
2018-03-09 08:31:47
y
Ach te, trudne do przewidzenia, kilkudniowe mrozy - wszystkie plany pokrzyżują ;/
2018-03-09 08:01:07
kara
Wykluczyć firmę elbud z kolejnych przetargów
2018-03-09 07:26:48
Dario
Odnoszę wraźenie ze to miasto ma jakąś wyłączność w skali krajowej na głupotę i partactwo. Każda inwestycja to porażka.
2018-03-09 07:22:07
nh
"Pojawiły się jednak błędy w projekcie i instalacje, których w ogóle nie było w dokumentach" a co robiły magistrackie gryzipiórki przez 30 lat od upadku tak zwanej komuny???? To są skutki zaniedbań i nieróbstwa urzędniczego i pora by ktoś dostał porządnego kopa ze stołka, przy okazji płacąc zadośćuczynienia dla mieszkańców.
2018-03-09 07:19:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy