środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czerwone światło dla pijanych kierowców

Czerwone światło dla pijanych kierowców

Czerwone światło dla pijanych kierowców
Data publikacji: 2019-10-28 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-29 15:03
Wywietleń: 1227 425045

Statystyki są alarmujące. Tylko od stycznia do września w woj. zachodniopomorskim nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 56 wypadków drogowych, w których 10 osób poniosło śmierć i 65 zostało rannych. Najczęściej wypadki z winy kierujących na podwójnym gazie odnotowywane są w niedzielę. Wiążą się z nadmierną prędkością. Z tego względu Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego we współpracy ze służbami prowadzić będzie działania propagujące bezpieczeństwo na drogach.

Kontrole na drogach,  działania informacyjne, rozsądek oraz całkowity brak tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu to wnioski płynące ze spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, które odbyło  się w poniedziałek, 28 października 2019 r. Wzięli w nim udział marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Olgierd Kustosz, przedstawiciele policji oraz straży pożarnej.

Bezpieczeństwo na drogach 

– Temat bardzo poważny. Jesteśmy chwilę przed Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Będziemy siebie odwiedzali, spotykali z rodziną. Pamiętajmy o odpowiedzialności – apelował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Promowanie trzeźwości na drodze to jeden z elementów naszych działań. Chcemy, by każdy mógł czuć się bezpiecznie na drodze. Oprócz alkotestów i breloków z maseczką do resuscytacji przekazujemy służbom opaski i kamizelki odblaskowe. Bądźmy widoczni na drogach – mówił marszałek. 

Podobnie jak w roku ubiegłym, Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego prowadzić będzie działania edukacyjno-informacyjne w partnerstwie z policją, strażą pożarną i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie.

– Bezpieczeństwo na naszych drogach zależy od rozwagi. Chcemy, żeby każdy, kto wyjedzie teraz na święta, wrócił bezpiecznie do domu – podkreślał Wicemarszałek Województwa  Zachodniopomorskiego Olgierd Kustosz.

Alkotesty dla kierujących

Działania rozpoczną się już przed  dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami i będą kontynuowane do grudnia. Wydział Współpracy Społecznej przygotował materiały promocyjne – jednorazowe alkotesty (2 500 szt.), breloki z maseczką do resuscytacji (2 000 szt.), opaski odblaskowe (2 000 szt.) oraz kamizelki odblaskowe (1 500 szt.), które będą przekazane służbom. – Takie alkoholtesty mają przemawiać do naszej świadomości. Odpowiadamy nie tylko za siebie – podkreślała zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie asp. szt. Marta Kucharska.

Wypadki z udziałem pijanych kierowców

Kontynuacja działań informacyjnych i profilaktycznych jest bardzo potrzebna. Dane statystyczne są alarmujące. Zachodniopomorska policja notuje wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych. Tylko od stycznia do września w woj. zachodniopomorskim nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 56 wypadków drogowych, w których 10 osób poniosło śmierć i 65 zostało rannych.

– Intensyfikujemy działania kontrolne na drogach. Ujawniamy też większą liczbę kierujących po spożyciu alkoholu – podkreślał wojewódzki koordynator do spraw profilaktyki w ruchu drogowym kom. Mateusz Mićko.

Natomiast przedstawiciel straży pożarnej zaznaczył, że codziennie w swojej pracy spotyka się ze zdarzeniami drogowymi z udziałem pijanych kierowców. Często są to bardzo tragiczne wypadki, dlatego strażacy również apelują o rozsądek.

– W ubiegłym roku strażacy otrzymali profesjonalne alkomaty. I to był strzał w dziesiątkę. Gdy nie jesteśmy pewni, sprawdzajmy. Możliwości jest wiele – wyjaśniał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego województwa zachodniopomorskiego mł. kpt. Tomasz Kubiak.

* * *

Wydział Współpracy Społecznej działania prowadzić będzie w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji – Wydziałem Ruchu Drogowego, Komendą Wojewódzką   Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie. Wynikają one z zapisów wdrażania Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2018-2022.

Koszt tegorocznej kampanii to 29,5 tys. zł.

(p)

Fot. Urząd Marszałkowski

Czerwone światło dla pijanych kierowców Czerwone światło dla pijanych kierowców Czerwone światło dla pijanych kierowców Czerwone światło dla pijanych kierowców Czerwone światło dla pijanych kierowców Czerwone światło dla pijanych kierowców

Komentarze

SimoN
A te jednorazowe alkomaty to dla kogo ? Dla policjanta czy skontrolowanego pijanego kierowcy bo ...tak jakoś dziwnie ten artykuł brzmi ? Swoją drogą 30 tys. od Marszałka Województwa na poprawę bezpieczeństwa w Województwie Zachodniopomorskim robi naprawdę wrażenie. Szacun !!
2019-10-29 14:44:20
Oj...
To i w PO... maja nawet i Mikrofon Czerwony !!
2019-10-29 11:46:20
ja
Czy to jedno piwo , czy coś więcej. Piłeś nie jedź, bądź odpowiedzialny za siebie i innych uczestników ruchu. Taka jest prawda.
2019-10-29 10:28:40
promil
Jednorazowe alkotesty to się nadają do śmietnika. Wskazują jedną cyferkę po przecinku, więc jak pokażą 0,2 to czy mam jechać czy też nie? Bo to może być 0,21 (jechać nie wolno}, ale może być też 0,18 i jechać mogę. Tyle tylko, że jak pojadę i mnie złapią policjanci to żadne tłumaczenie nie pomoże, że mam alkotest od marszałka wręczone przez oficerów policji.
2019-10-29 10:02:01
Czas najwyzszy...
By i Marszalek "PO-myslal"... o PO-likwidowaniu sprzedazy Napojow Alkoholowych na wszystkich Stacjach Benzynowych w Stsetsinie !!
2019-10-29 00:27:44
@Do mędrca
Nie chodzi o retoryczne popisy . Auto w XXI mogłoby nie ruszyć z miejsca - dzięki technice . Żadne kary nie sprawią ,ze osoba uzależniona / pod wpływem alkoholu / nie pojedzie jak zechce . Mało zrozumiałe jest dyskutowanie z faktami .Chyba ,że komuś zależy na statystykach , wykrywalności , medalach i kasie za naprawy i odszkodowania .
2019-10-28 21:04:32
Do mędrca @@
Nie dyskutuj z tezą która nie padła!! Chodzi o przypadki gdzie ( jak w artykule) rodzinka pozwala po zakrapianym niedzielnym obiedzie siadać tatusiowi za kierownicę !! O jakich złodziejach ty dajesz?? Wytrzeźwiej , potem zajmuj głos!!
2019-10-28 20:13:16
@@czytam
Sąsiad ?To moze nie dmuchanie tylko pomiar stezenia C2H5OH podczas calego czasu jazdy ? I od razu - nie ma tłumaczenia ,ze na tylnym siedzeniu siedzi nachlany mąz . Był taki wypadek ,że nachlany mąż z tyłu atakowal żonę kierujacą i zginęły dwie osoby . Pijany niech jedzie karawanem , albo w suce na wytreżwiałkę ! Samoloty, statki kosmiczne działaja a auta maja być jak wozy konne z pijanym wożnicą ? Wtedy koń przynajmniej był trzeżwym kierującym ! / CHOĆ BYŁY WYJATKI - bo koń też człowiek ! i napić się musi ! ?.
2019-10-28 20:08:50
@@
Daruj sobie SWOJE wynurzenia . Kiedy za kierownica siada w środku nocy pijany złodziej auta to Ty juz tam stoisz i mu zabraniasz ? MYŚL !Jak się będziesz staral to CI sie Twoje statystyki poprawią !
2019-10-28 19:52:47
@ czytam
Znając ułańską fantazję Polaczków , sąsiad by nadmuchał przed uruchomieniem "passtucha TDI" i tyle ...,.
2019-10-28 19:35:29
@2019-10-28 18:22:24
Daruj sobie te swoje "wynurzenia" i się nie ośmieszaj... Uważam ,że powinno się karać tych , którzy pozwalają nachlanemu wsiadać za kierownicę ( towarzyszy podróży) szybko statystyki by spadły :)))
2019-10-28 19:33:14
tzn ?
Bez tego marszałka , to co, wszystko jeżdziłoby po pijoku ?
2019-10-28 19:21:49
czytam
W każdym fabrycznie nowym aucie powinna być fabrycznie zainstalowana alkoblokada ! A dla polytekerów z woj. - za tew 29500 zl kupcie dzieciom / swoim / słodyczy !
2019-10-28 19:14:26
2019-10-28 18:22:24
Brawo Marszałku !! TY może już czas zacząć od siebie, a nie obarczać Rząd ,jak czytam to myślenie dalekie jest ,od ciebie to też wina Rządu , bo ty nie myślisz .Zapamiętaj i się naucz ,że każdy kierujący swoim samochodem decyduje o życiu lub śmierci i to się nie zmienia w naszej mentalności .Na koniec wsiadając do komunikacji miejskiej nie zapomnij skasować biletu ,bo jak będzie kontrola to abyś nie obciążał tym Rządu !!
2019-10-28 19:09:28
Brawo Marszałku !!
Bo na Rząd nie można liczyć , oni wolą udawać "oblężoną twierdzę" gdzie każdy im zagraża Unia Europejska, uchodźcy, strefa Euro,LGBT,itp. cały świat jest wrogiem ideologii Kaczafiego. Czy to nie daje do myślenia ?? Takie schizy można ponoć leczyć...
2019-10-28 18:22:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie