Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Czas wielkiej gali - czapki z głów (galeria, film)

Data publikacji: 27 września 2015 r. 16:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:28
Czas wielkiej gali - czapki z głów (galeria, film)
Fot. Robert Stachnik  

Było słońce, szampan, mnóstwo okazji do wzruszeń, a też morze nagród i puchary dla zwycięzców. W niedzielę w „Rajskim ogrodzie" odbyła się wielka gala „Całego Szczecina w kwiatach", podsumowująca 41. edycję tego najbardziej lubianego i prestiżowego z zielonych konkursów.

Pierwszą z nagród specjalnych przyznała Magdalena Grycko - ogrodnik miasta. Otrzymała ją Barbara Kruk za urządzenie zieleńców przy jednej z kamienic Niebuszewa.

- Już po raz czwarty przyznaję nagrodę specjalną w tym konkursie, ale po raz pierwszy osobie prywatnej. Tym razem trafia ona do osoby wielkiej pasji, zaangażowania, ale też wielkiej skromności. Do osoby posiadającej ogromną wiedzę ogrodniczą, której społeczna praca ma znaczący wpływ na pozytywny wizerunek naszego miasta. Trafia do wspaniałej kobiety, z której – mam nadzieję – przykład będą brali inni - swój wybór uzasadnia ogrodnik miasta.

Do końca udało się utrzymać w tajemnicy wyniki prac konkursowego jury. Poznajmy zatem laureatów właśnie zakończonej rywalizacji.

Najpiękniejszy szczeciński balkon znajduje się w al. Wojska Polskiego. Jego właściciele – Anna i Jerzy Pruscy otrzymali główny konkursowy laur w tej kategorii - puchar „Kuriera". Jury za niezrównaną uznało ich kompozycję feerii kwiatowych barw, zaaranżowaną wokół kaskadowej fontanny. Natomiast Beata Użarowska  (ul. Małopolska) – trzykrotna triumfatorka poprzednich edycji konkursu w tej kategorii – tym razem zdobyła II miejsce. Choć to na jej balkonie widać najwięcej międzynarodowych inspiracji i innowacyjnych rozwiązań technicznych . III lokata przypadła balkonowi pełnemu królewskich begonii i róż, czyli Tadeuszowi Słodkowiczowi i jego „ogrodowi na wysokościach” przy ul. Szafera. Natomiast nagroda za debiut trafiła do Doroty Dudzińskiej (ul. Brązowa), która stylowo zaaranżowała balkon w marynistycznym stylu.

Sporo emocji - choćby z uwagi na sporą konkurencję i wyrównany poziom - budziła kategoria ogrodów. To też wybór najpiękniejszego z nich dla członków konkursowej komisji nie był łatwy. Ostatecznie wskazali na ogród zbudowany z marzeń w zacisznej części Krzekowa – przy ul. Inspektowej. Jego właściciele - Anna i Zbigniew Drożdż odebrali puchar za zwycięstwo w tej kategorii, nie kryjąc radości i satysfakcji. Natomiast rządzony z rozmachem – przez Maksymiliana Jędrzejczyka - ogród przy ul. Herbacianej tym razem zdobył II lokatę. Miejsce III przypadło kaskadowemu ogrodowi, jaki na niegdysiejszym marchewkowym polu na skraju Puszczy Bukowej zbudowali Joanna i Ryszard Kuzonowie. W tej kategorii nagroda za debiut powędrowała do Anny i Tomasza Kowalczyków (ul. Maciejkowa), którzy skomponowali ogród zachwycający płynnymi liniami oraz geometrycznymi akcentami, harmonijny.

O ile zwycięskie balkony i ogrody dostępne są tylko dla wybranych, o tyle inne formy zagospodarowania terenu dotyczą otwartych enklaw zielonych, w przestrzeni publicznej aranżowanych roślinami przez pasjonatów- społeczników. Właśnie im - twórcom indywidualnym i instytucjom - należy się szczególne uznanie. Ich praca bowiem idealnie wpisuje się w formułę „Całego Szczecina w kwiatach" – co przyznawał obecny podczas gali wiceprezydent Mariusz Kądziołka.

W klasyfikacji indywidualnej tzw. innych form zagospodarowania zwyciężyła Barbara Kruk, która z dużym znawstwem – jak podkreślała ogrodnik miasta - skomponowała różnorodnymi kolekcjami roślin podwórkowe klomby przy ul. Reja. Natomiast II miejsce w tej kategorii jury przyznało Wiolecie i Dariuszowi Filipczakom (ul. Pułaskiego), którzy w podwórku- studni secesyjnej kamienicy zbudowali ogród niezwykły, bo nie związany z gruntem. Lokatą III została uhonorowana Ewa Drozd-Pokorska, której za inspirację dla zieleńca przy bloku (ul. Boryny)  posłużyły obrazy francuskich impresjonistów. Jury nie przyznało nagrody za debiut w tej kategorii. Jednak wyróżniło Wandę Mieczkowską za jej bajkowy zieleniec przy ul. Cyryla i Metodego.

Natomiast wśród tzw. innych form - instytucji zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 i jego ogród sensualny (ul. Policka). II miejsce zdobyło niezwykłe szczecińskie arboretum, nad malowniczym Jeziorem Dąbskim kipiące rzadko spotykanymi okazami flory, czyli Camping Marina PTTK (ul. Przestrzenna). Natomiast III lokatę zdobył ogród integracyjny Domu Pomocy Społecznej - Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej (ul. Romera). Do niego też trafiła nagroda dodatkowa, ufundowana przez Jolantę i Waldemara Osińskich - członków jury („Zielony Ogródek” oraz kwiaciarnia internetowa www.wyslijkwiaty24.pl). Za debiut w tej kategorii została wyróżniona Rada Osiedla Klonowica Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Zawadzkiego).

Na koniec jeszcze jedna szczególna - bo publiczności - nagroda specjalna: niezależny od jury, a przy tym jeden z najważniejszych konkursowych laurów. Zdobyli go Anna i Zbigniew Drożdż. Szczególny urok ich ogrodu w kwiatach doceniło ponad 40 procent ze wszystkich głosujących drogą SMS-ową. Co pozwoliło pp. Drożdżom zdystansować rywali w walce o sympatię publiczności i zdobyć podwójne zaproszenie na tygodniowy pobyt w Uzdrowisku Połczyn Zdrój.

Tradycyjnie, organizatorem „Całego Szczecina w kwiatach" była nasza redakcja, patronem honorowym – Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Natomiast partnerami strategicznymi wydarzenia: „Rajski ogród" oraz Fosfan SA. W tym roku za wyjątkową przychylność i wsparcie konkursu podziękowania powędrowały również do Zakładu Usług Komunalnych, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, „Zielonego Ogródka” oraz Ligi Ochrony Przyrody.

- Fakt, że się spotykamy na podsumowaniach kolejnych edycji „Całego Szczecina w kwiatach”, najlepiej świadczy o tym, że chcemy upiększać nasze miasto. Chcemy by jego przestrzeń była przyjemna i przyjazna, jeszcze bardziej zielona – komentował wiceprezydent M. Kądziołka. – Wszyscy państwo - twórcy balkonów, ogrodów, innych form zagospodarowania terenu – jesteście zwycięzcami! Bo dzięki wam nasze miasto zmienia się na lepsze!

Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Za nami 41. edycja „Całego Szczecina w kwiatach". Zakończyła ją gala w „Rajskim Ogrodzie" – czyli w gościnie u wspaniałych gospodarzy: Teresy i Tomasza Patorów. Na zdjęciu jej uczestnicy.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zasłyszane
2015-09-28 11:43:40
Myślałem, że się przesłyszałem stojąc w kolejce po poczęstunek, ale czytając ten artykuł jednak to prawda co mówili ludzie. Co roku wygrywają Ci sami ludzie ( może nie wszyscy ale większość) i nie jest to dla nich wielkie zaskoczenie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA