niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czarne chmury nad dąbską mariną

Czarne chmury nad dąbską mariną

Czarne chmury nad dąbską mariną
Data publikacji: 2017-05-08 17:41
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:22
Wywietleń: 937 251666

Marszałek województwa, prezydent Szczecina, a teraz także miejscy radni deklarują chęć podjęcia rozmów dla ocalenia Camping Mariny PTTK przy ul. Przestrzennej. Ślą w tej sprawie pisma do zarządu głównego tej organizacji. Mając poważny argument w rękach: prawo własności gruntu. Jednak jego wieczysty dzierżawca - spółka Mazury na owe gesty dobrej woli do tej pory nie reaguje. Czas biegnie, grożąc katastrofą: zamknięciem dąbskiej mariny w żeglarskim sezonie, czyli także podczas sierpniowych The Tall Ships Races.

Trudno sobie wyobrazić, że właśnie w tym czasie dla przypływających jachtów i żeglarzy będzie zamknięta dąbska marina - jedna z najbardziej lubianych i cenionych, uhonorowana pięcioma Bursztynowymi Kotwicami, Grant Prix „Przyjaznego Brzegu", a ostatnio także Nagrodą Kulturalną Żeglarskiego Szczecina. Jednak właśnie taki scenariusz dla naszego miasta i żeglarskiego świata szykuje PTTK - warszawski Zarząd Główny oraz podległa mu spółka Mazury PTTK z Olsztyna.

Ta ostatnia jest dzierżawcą wieczystym 6 ha gruntu nad Je. Dąbie, czyli terenu Camping Mariny od ćwierćwiecza prowadzonej przez Aleksandrę i Andrzeja Kocewiczów (Monsun sp. z o.o.). Oboje wpompowali w ten obiekt nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim poświęcili znaczący fragment swego życia, czyniąc z tego miejsca przyjazną przystań nie tylko dla żeglarzy, ale również szczecinan oraz turystów z kraju i zagranicy. Zdobywając ich uznanie i zaufanie, a wyrabiając dobrą markę dla Szczecina.

- Każdego roku mamy 13 tysięcy gości. Staramy się ich zatrzymać w Szczecie na dłużej. Szkoda byłoby taki obiekt stracić dla miasta - mówią pp. Kocewiczowie.

Realia są jednak bezwzględne. Dotychczasowa umowa dzierżawy obiektu upłynie 31 maja. Do tego dnia pp. Kocewiczowie powinni opuścić Marinę i zdać ją właścicielowi w stanie wolnym od ludzi i mienia. Nie mogą na niej pozostać, bo są w sporze prawnym ze spółką Mazury, a dotyczącym nakładów dotychczas poniesionych w doposażenie i utrzymanie obiektu (kwota od 8 do 13 mln zł).

- Pracownicy już dostali wypowiedzenia umów o pracę. Natomiast przed przejęciem obiektu przez nowego dzierżawcę musimy stąd zabrać wszystko, co nasze. Gdy to zrobimy, Marina już nie będzie mogła funkcjonować - przyznaje Andrzej Kocewicz. - Jedyne wyjście, to przejęcie obiektu przez nową przez nas wskazaną, czyli naszą spółkę. Gdy jedna będzie - jak wszystko na do wskazuje - dochodzić swych roszczeń w sądzie, druga przejmie obiekt na biegu, czyli płynnie. Jednak dla takiego rozwiązania widać brak dobrej woli ze strony PTTK, czy to warszawskiego czy podległej mu olsztyńskiej spółki Mazury.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Cały artykuł w "Kurierze Szczecińskim", e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 9 maja 2017 r.

Na zdjęciu: wyjazdowe posiedzenie komisji ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM Szczecina na terenie Camping Marina PTTK przy ul. Przestrzennej 23.

Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną Czarne chmury nad dąbską mariną

Komentarze

Jas
@po co: Jest dyrektorem wydziału w urzędzie miejskim, google nie boli.Przynajmniej sie interesuje tematem, posłów innych opcji nie widać jakoś .
2017-05-09 10:47:52
?
Jak się pytam, jak poważna gazeta może pozwolić sobie na tak koszmarne zdjęcia?
2017-05-09 10:07:57
kulturka w rurkach
Ręce w kieszeniach i gołe kostki. Ten młody człowiek chyba pomylił powołanie. Co on robi w Radzie Miasta?!
2017-05-09 09:24:32
żal
Ocalić marinę? A gdzie byli wszyscy, gdy już wrzało?
2017-05-09 07:12:26
po co
Zdjęcia robione mikrofalówką, no i co tam robi były poseł PO?
2017-05-08 23:20:38
zatoczka_montania_del_diablo
Marina to w większości lewactwo z miasta, z byłego NRD, Czech i innych tego rodzaju demo-ludków. Miasta i ludzi to nie interesuje. Nie stać ich (armatorów ?) na gdzie indziej trzymanie jachtów, to ich problem ! Ludzie nie mają czasu na ich ekstrawaganckie zachowania, udawanie biznesmenów i popijanie przez nich tanich win podczas wieczorów na marinie. Często to jest nawet nieprzyzwoite, nawet przy pseudo koncertach ! No i pływanie załóg pod wpływem alkoholu ! A i sprzęt pływający stojący na marinie prawdopodobnie, może nie mieć atestów, np. na ważność kapoków, itp. sprzęt. Często to są stare jednostki z Niemiec, lub samoróbki, nie wiadomo czemu i jak utrzymują się na wodzie ! To wszystko nie wygląda dobrze. Moim zdaniem właściciel ma rację. Marinę trzeba doinwestować. Wybudować nowy obiekt (hotel) zgodny z polskimi/europejskimi normami< a nie takie zabudkowo, jak za komuny. Te domki to koszmar. Tam wszędzie wilgoć i grzyb ! Szkoda działań miasta na interesiki małej grupy lewackiej nomenklatury ! Tyle w temacie ! :)
2017-05-08 22:58:44
@
Dart ? Brałeś coś ? bierz mniej i czytaj ze zrozumieniem. Zastanow sie , kto i kiedy oddał w wieczyste użytkowanie i komu. Co było tego intencją. Nie zauważyłeś ze większośc wartościowych miejsc w szczecinie nie jest w rękach ani " tubylców " ani tym bardziej miasta. Miasto jest gołe jak tyłek pawiana, wiec wyprzedaje, rozdaje aby bylejakiego grosza wyrwać, tylko nie tym co płacą podatki w tym mieście. Tu jest problem. I teraz raptem prezio i koledzy obudzili sie ? bo na zlocie mariny nie będzie ? Nie będzie czym błysnąć ( choć nie swoim ? ) . W przeciwnym wypadku nie ruszyli by nawet swoich 4 liter.
2017-05-08 21:10:24
miki
A nieudaczny radny PiS-u Stankiewicz woli zajmować się plażą Mieleńską, pompować forsę w jakąś fantasmagorię niż rozwiązywać realne problemy.
2017-05-08 19:48:20
dart
Dobra zmiana + by żyło się lepiej = nieudacznictwo z Polski
2017-05-08 18:45:14
mieszkaniec
Widac nasi lokalni politycy nadal nic nie znacza skoro jakis Olsztyn a teraz Warszawka robia tutaj co chca, gdzie jest Pan marszałek Brudziński? to chyba najwyzszy przedstawiciel naszego regionu we władzach krajowych ,LUDZIE ZRÓBCIE COS !!! Dzis Marina, jutro Łasztownia a pojutrze kto wie co jeszcze ,juz nam za komuny zabrano cegły,mosty itd. do Warszawy ,widac trwa to nadal bo ktos sobie szuka ciepłej posadki (wybory w pttk sa co 4 lata ),moze miasto Szczecin spłaci Pttk-nawet w ratach a potem przejmie marinę od Panstwa Kocewiczow a ich moze zatrudnic jako dyrekcje, co za problem ?
2017-05-08 18:33:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy