piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czarne bociany z obrączkami w Nadleśnictwie Bolewice

Czarne bociany z obrączkami w Nadleśnictwie Bolewice

Czarne bociany z obrączkami w Nadleśnictwie Bolewice
Data publikacji: 2020-06-29 19:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-30 12:25
Wywietleń: 535 461167

Czarne bociany, podobnie jak w minionych latach, zostały zaobrączkowane w Nadleśnictwie Bolewice w powiece choszczeńskim na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Obrączkowanie najłatwiej przeprowadzić przed wylotem młodych bocianów z gniazda. Prace odbyły się pod nadzorem dr hab. inż. Tadeusza Mizery z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Bociany, po wyciągnięciu z gniazda, zostały zważone i dokonano pomiarów m.in. długości skrzydła, dziobu i piór. Zaobrączkowano je zakładając im dwa typy obrączek, po jednej na każdą z nóg. Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Po zakończeniu wszystkich pomiarów, bociany wróciły z powrotem na swoje miejsce.

Obrączkowanie czarnych bocianów

- Liczymy, że dzięki założonym obrączkom i informacjom zwrotnym, uda nam się więcej dowiedzieć o zwyczajach naszych leśnych mieszkańców i dzięki temu lepiej je chronić - mówi Jolanta Gaczyńska z Nadleśnictwa Bolewice w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Przy okazji obrączkowania sprawdzamy czy naszym bocianom nic nie dolega, czy nie zaplątały się w sznurek, czy gniazdu nie grozi zawalenie. Gniazdo, w którym przyszły na świat te trzy młode bociany było wzmocnione przed przylotem pary dorosłych bocianów z zimowiska, bo groziło mu już spadnięcie z drzewa i jak widać przyniosło to oczekiwane efekty.

Wokół gniazd bocianów czarnych (ale także innych gatunków ptaków np. bielika) obowiązuje strefa ochronna, która objęta jest stałym oraz okresowym zakazem wstępu. Miejsca w lesie, w których wyznaczono taką strefę, nazywane są ostoją zwierząt i oznaczone są specjalną tablicą informacyjną.

(k)

Fot. Nadleśnictwo Bolewice

Czarne bociany z obrączkami w Nadleśnictwie Bolewice

Komentarze

gh
@Jola - tak.
2020-06-30 08:40:04
Jola
A czy bociany czarne też odlatuja do Afryki na zimę?
2020-06-29 20:16:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie