wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czaputowicz: Nord Stream 2 to zła inwestycja

Czaputowicz: Nord Stream 2 to zła inwestycja

Czaputowicz: Nord Stream 2 to zła inwestycja
Data publikacji: 2018-07-15 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 876 338605

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, który przyjechał do Szczecina i Pszczelnika, aby wziąć udział w rocznicy katastrofy samolotu Lituanica, w której zginęli Steoponas Darius oraz Stasys Girenas , podkreślał rangę tych uroczystości dla stosunków polsko-litewskich.

- To ważne wydarzenie dla Litwy. 85 rocznica lotu przez Atlantyk do Kowna dwóch lotników litewskich, którzy tutaj się rozbili – mówił. - Mamy rok odzyskania niepodległości przez Polskę i przez Litwę, dlatego przywiązujemy wagę do wspólnych obchodów wydarzeń ważnych dla historii naszych krajów.

Minister rozmawiał z „Kurierem” także na temat sytuacji międzynarodowej. Opowiadał m.in. o gazociągu Nord Stream 2.

- Występuje tu różnica stanowisk między nami a Niemcami. Mamy tu stanowisko wspólne z Donaldem Trumpem, który mówi, że jest to zła inwestycja, nie zapewnia bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent USA użył nawet ostrego sformułowa – że jest to dostarczenie środków finansowych dla Rosji, która je wykorzystuje niezgodnie z interesem Zachodu dokonując agresji na Ukrainę, prowadząc swoje działania w Syrii. Innymi słowy, jest to zła inwestycja. Fakt, że prace są prowadzone, nie oznacza, że będą kontynuowane, a tej inwestycji nie da się zatrzymać.

Jacek Czaputowicz odniósł się również do relacji Polski z Unią Europejską.

- Cały czas trwa dialog – zapewnił. - Podmiotem UE są państwa i z tymi państwami mamy dobre stosunki. Komisja Europejska ma pewne procedury i występuje w ramach artykułu 7 zarzucając Polsce nieprzestrzeganie standardów unijnych dotyczących reformy sądownictwa. Stoimy na stanowisku, że my tych standardów przestrzegamy, a reforma nie powinna budzić zaniepokojenia. System sądownictwa w Polsce jest i będzie systemem niezależnym. Chcemy, żeby był bardziej efektywny. Wyjaśniamy to na forach różnych ciał europejskich. Wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w europarlamencie zostało dobrze przyjęte, było merytoryczne i proeuropejskie. Oczywiście debata cechuje się polemiką. Krytykowano tam Polskę, nie da się ukryć, za rzekome nieprzestrzeganie prawa. Tym się cechuje polityka, że opozycja ma prawo krytykować, tak samo jest w Parlamencie Europejskim.

Pytany o nasz spór z Izraelem, stwierdził, że sprawa jest już zakończona a wspólna deklaracja premierów Polski i Izreala jest dla nas satysfakcjonująca.

Wywiad z Jackiem Czaputowiczem ukaże się w piątkowym (20.07.2018 r.) wydaniu „Kuriera”

(as)

Fot. Tymon Markowski/MSZ

Komentarze

m
Gdyby Ukraina nie kradla rosyjskiego gazu plynacego tranzytem do Europy Zachodniej nie byloby Ani Nord Stream ! ani 2 :) Do Nord Stream moglismy sie dolaczyc i problemu by nie bylo.
2018-07-16 07:37:49
Hmm...
A ile ta Wspolna Deklaracja Premierow bedzie Nas teraz Kosztowala - tak czasowo... jak i Finansowo... ??
2018-07-16 00:50:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie