środa, 28 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czad w środku nocy

Czad w środku nocy

Czad w środku nocy
Data publikacji: 2015-12-16 22:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:49
Wywietleń: 2153 59989

Telefon dzwoni późnym wieczorem lub w środku nocy, sygnał jest krótki, numer nietypowy, najczęściej  z „egzotycznego" kraju np. z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej. Oszustom chodzi o to, by na niego oddzwonić. Minuta połączenia kosztuje ok. trzydziestu złotych. Plaga naciągaczy znowu obdzwania abonentów telefonii komórkowej, również w Szczecinie.

- Z wtorku na środę przed godziną czwartą obudził mnie telefon - mówi pani Hanna ze Szczecina. -  Wyrwana ze snu spojrzałam na ekran, numer zaczynał się od cyfr 269, ktoś dzwonił z Komorów. Skojarzyłam to z informacjami o oszustach, którzy naciągają na takie połączenia. Okazało się, że troje moich znajomych z pracy w ciągu ostatnich dni też miało takie telefony, m. in. z Czadu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymuje takie sygnały od abonentów oraz samych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

- Sprawa dotyczy metody oszukiwania abonentów, najczęściej sieci telefonii komórkowych, poprzez wykorzystywanie ich skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia - tłumaczy Zdzisław Wójcik z UKE. - Takie połączenia przychodzą często wieczorem i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia. Mechanizm działania procederu jest stosunkowo prosty i opiera się przede wszystkim na nieuwadze czy nadmiernym zaufaniu samego użytkownika.

Telefony dzwonią najczęściej np. z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej. Numery kierunkowe (+243) oraz (+225) mogą sugerować, że są to połączenia krajowe. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego np. Demokratycznej Republiki Konga (+243.....) lub Wybrzeża Kości Słoniowej (+225...) może być mylony z numerem kierunkowym Warszawy (22), lub Płocka (24).

Więcej w czwartkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

Anna Gniazdowska

Komentarze

Tel
Zasada jest prosta, oddzwania się wyłącznie na znajome numery. Ale jeśli ktoś robi inaczej, to już jego problem.
2015-12-17 06:23:31

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie