Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Cukierek czy węgiel? Befana u przedszkolaków [GALERIA]

Data publikacji: 07 stycznia 2020 r. 21:37
Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia 2020 r. 12:10
Cukierek czy węgiel? Befana u przedszkolaków
Befana odwiedziła we wtorek dzieci z PP 66 Fot. Ryszard Pakieser  

Dzieci ze szczecińskiego Przedszkola Publicznego nr 66 „Pod Kasztanem” odwiedziła we wtorek (7 stycznia) Befana, czyli odpowiednik – we włoskiej tradycji – naszego Świętego Mikołaja. Czemu akurat ta wróżka o wyglądzie czarownicy pojawiła się w tej placówce? Tu bowiem od wielu lat przedszkolaki uczą się języka włoskiego. We Włoszech mówi się o tym, że jeżeli dzieci nie będą grzeczne, to wiedźma Befana włoży im do świątecznej skarpety węgiel, popiół, cebulę lub czosnek. Z kolei ci grzeczni mogą liczyć na cukierki oraz zabawki.

We wtorkowy poranek przedszkolaki miały okazję poznać różnice pomiędzy polskimi oraz włoskimi tradycjami związanymi z Befaną i wspomnianym jegomościem czerwonym ubraniu i z długą brodą. Na widowni znaleźli się goście specjalni – Diana Del Mastro i Angelo Rella, przedstawiciele katedry italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

We Włoszech 6 stycznia odbywa się mnóstwo imprez ku czci Befany, poświęconych głownie dzieciom, ale nie tylko. Befana jest szczególnie popularna w centralnych Włoszech. Wiele miast jest przyozdabianych wiszącymi skarpetami. Ulicami większości włoskich miast przemieszczają się tłumy osób poprzebieranych za czarownice, z haczykowatymi nosami i miotłami w dłoniach. ©℗

(MON)

Na zdjęciu: Befana odwiedziła we wtorek dzieci z PP 66

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2020-01-08 11:18:05
kacza wiedźma Befana wkłada nam nieustannie w gardło:swoje skarpety, węgiel, popiół i każe za to płacić jak za tvp!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA