Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Coraz więcej e-recept. Warto mieć Internetowe Konto Pacjenta

Data publikacji: 06 lipca 2019 r. 21:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
Coraz więcej e-recept. Warto mieć Internetowe Konto Pacjenta
 

Już prawie 26 tysięcy pacjentów otrzymało w Zachodniopomorskiem elektroniczne recepty. To najwięcej wśród województw, które wydawanie elektronicznych recept rozpoczęły w tym roku. Do końca czerwca nasi lekarze wystawili ich już ponad 116 tys. – w maju było 53 tys.

W czerwcu uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept miało 190 lekarzy. Przychodni, w których pacjenci mogli otrzymać e-receptę, było w minionym miesiącu 64 – dwa razy więcej niż w maju.

- E-recepty mogą być wystawiane w naszym województwie od początku tego roku - informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. - Cyfrowe recepty mogą być wystawiane tylko w takim podmiocie leczniczym, który zarejestrował się na platformie P1 - w systemie informatycznym prowadzonym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do końca 2019 roku obowiązek zarejestrowania się w systemie mają wszyscy wykonujący działalność leczniczą: zarówno placówki ochrony zdrowia, jak i lekarze.

Z e-recepty najwięcej korzyści mają ci pacjenci, którzy założyli sobie Internetowe Konto Pacjenta. Na nim bowiem mogli zapisać numer swojej komórki lub adres poczty elektronicznej. Do tych pacjentów system będzie automatycznie wysyłał czterocyfrowy kod recepty wystawionej przez lekarza - jako SMS lub e-mail. W aptece kod recepty jest wczytywany do systemu. Farmaceuta widzi przepisane leki. Jeśli w jednej aptece jakiegoś leku nie ma, nie trzeba robić odpisu, tak jak to było z receptą papierową. Elektroniczną receptę można zrealizować w innej aptece.

Pacjent, który nie ma IKP, otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny o recepcie. W aptece z takiego wydruku skanowany jest kod e-recepty.

E-recepty nie da się zgubić ani zniszczyć. Nie trzeba się też martwić o to, że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić. Albo że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek.

Każdy lek z e-recepty można realizować w innej aptece, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Internetowym Koncie Pacjenta - IKP. W każdej chwili, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, można zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo nam pomógł.

Dzięki IKP kolejną e-receptę można otrzymać na komórkę bez konieczności wizyty w gabinecie – to ważne dla osób przewlekle chorych i ich opiekunów.

IKP jest bezpłatne, a dane całkowicie bezpieczne - zapewnia NFZ. Do IKP można się zalogować np. poprzez ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta – konta w ZIP założyło 65 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego) lub Profil Zaufany – PZ. PZ można założyć przez bank (internetowe konto bankowe) lub w serwisie pz.gov.pl – zarejestrowany Profil Zaufany należy potwierdzić np. w Zachodniopomorskim Oddziale NFZ. 

(sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"Za pewni"
2019-07-06 21:59:27
A dane w IKP calkowicie bezpieczne - zapewnia NFZ ! No, no, a ciekawe "jak" NFZ bedzie milczal jak hakersi i tam wejda... ?/!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA