Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Co zrobić, aby nie powtórzyła się katastrofa na Odrze

Data publikacji: 11 czerwca 2024 r. 17:49
Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca 2024 r. 21:32
Co zrobić, aby nie powtórzyła się katastrofa na Odrze
Fot. Dariusz Gorajski  

Wyciągnęliśmy wnioski z katastrofy na Odrze sprzed dwóch lat, jesteśmy gotowi na każdy, nawet najgorszy scenariusz - przekonywali przedstawiciele władzy podczas wtorkowego posiedzenie Komisji ds. Gospodarki Morskiej, Rozwoju i Promocji Rady Miasta Szczecin. Oprócz samorządowców wzięli w niej udział także przedstawiciele służb i nauki. 

- Mamy czerwiec. Czas letni zbliża się nieubłaganie. Dwa lata temu miała miejsce katastrofa na Odrze - jedna z największych katastrof ekologicznych w najnowszej historii rzek europejskich - przypomniał Stanisław Kaup z Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący komisji. - Co najmniej 350 ton ryb zostało zatrutych. Wyginęło 80 proc. organizmów odpowiedzialnych za samooczyszczanie rzeki. Pierwsze sygnały, że coś złego się dzieje, wystąpiły w lipcu.

Samorządowiec stwierdził, że trzeba podjąć działania prewencyjne, żeby takie zdarzenie się nie powtórzyło. Zwłaszcza że w Szczecinie odbędzie się zlot żaglowców. Powtórka ze skażenia Odry w tym czasie byłaby dla miasta nie tylko katastrofą ekologiczną, ale i wizerunkową.

- Monitorujemy sytuację na Odrze w ramach trzech zespołów - mówił wicewojewoda zachodniopomorski Bartosz Brożyński. Podkreślał jednocześnie, że na razie nie ma żadnych niepokojących sygnałów.

Prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, poinformował, że dwa lata temu w uczelni powołano zespół ekspertów badający przyczyny zatrucia rzeki. Nie wszystkie aspekty są jasne, na pewną dużą rolę odegrały złote algi. 

- Z różnych zakładów pracy są zrzucane nieczystości, które powodują, że zasolenie wzrasta - opowiadał naukowiec. - To prawdopodobnie spowodowało zakwit złotych alg. Taka sytuacja może się powtórzyć. Zwłaszcza że zapowiadana jest najgorętsze lato w historii.  

Michał Durka, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie, stwierdził, że na ten moment nie odnotowano występowania znaczących zagrożeń.

- Monitorujemy sytuację w całości - dodawał. - Więcej wody w Odrze nie będzie, raczej będzie jej mniej. Musimy się starać, żeby była jak najlepszej jakości.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 12.06.2024 r.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@@Śnięte ryby
2024-06-13 21:00:39
zarzuciłeś mi że nie podałem źródła choć na końcu podałem źródło cxyli tagesspiegel, - jak dla mbie zwykła łajza jesteś, napisałem że cisza w mediach bo już nie rządzi zły pis no i taka prawda że teraz jak rządzi uśmiechnięty rząd pojednania narodowego ukonstytuowany 13 grudnia to jedt cisza i o pishbackach i łamaniu praworządności i o śniętych rybach w Odrze. więc łajzo czep się tramwaja...
do analfabety:
2024-06-13 20:09:34
"Mocno przesadzone pomówienia o wielkich aferach" - wam wyznawcy pisuary nawet jak pisowiec napluje w twarz, to wy twierdzicie że to tylko lekki deszczyk. Od pomówień to ekspertami są ziobryści, którzy na czołowych opozycjonistach wszelkie psy powiesili a żadnego nie dali rady skazać, mimo pełnej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości przez 8 lat. Jeszcze się zdziwisz jak te "przesadzone pomówienia" okażą się samą prawdą i pisowcy jeden po drugim wylądują w celi. To będzie dzień święta narodowego
Lesza jest
2024-06-13 17:26:11
konstruktywna krytyka od komunistycznego krytykanctwa jakim kieruje się Donek !Kłamstwo , intryga zastawiane pułapki stosowane przez Donka znane są mi z poprzedniej edycji Jego nierządów , które dla wielu rodaków zakończyły się biedą i emigracją z kraju ! Jeszcze chwila i trend dobrze mi znany będzie doskwierał również i obecnie oszukanych wyborcom Tuska . Zawiedzeni już są wyborcy trzeciej drogi , że mija pół roku , a żaden wiążący postulat nie jest realizowany . Obietnice wyborcze lipa !Null !
co gorsze
2024-06-13 17:18:05
z brakiem kasy obniży się świadczenie usług Państwa wobec obywateli .Tych obywateli , co mieli , a mieć już nie będą i tych samych co słuchali kłamliwych pierdów Tuska . Mocno przesadzone pomówienia o wielkich aferach , pomogły wygrać wybory , ale nie pomogą w fachowym zarządzaniu krajem i gospodarką . To samo się nie zrobi , a cwaniaków wykorzystujących niemoc rządzących będzie wielu ! Brak decyzyjności jest gorszy nawet od czasami złej decyzji ! O tym się wszyscy przekonamy niebawem !
Niedługo
2024-06-13 17:11:17
to się Tuskowi wszystko zesra ! Zasiał morze kłamstwa jeżdżąc po Polsce na dwa lata przed wyborami . PIS jak głupia torba czekał i myślał , że ludzie to są zdrowo myślący , bo PIS im coś daje ! Przekonał się PIS na własnej dupie , że ludzie biorą , ale wdzięczności nie mają , za to posłuch na fałszywe oskarżenia jak najbardziej. Efekt jest taki , że mocno się cofamy w rozwoju , a przybycie do Polski niepotrzebnych nam gości , będzie nas drogo kosztować . Tuskowi zabraknie kasy mimo wpływów z UE!
dx
2024-06-13 14:42:56
Jeszcze trochę braku opadów, a katastrofa wizerunkowa to będzie najmniejszy z waszych problemów.
@@@Śnięte ryby
2024-06-13 13:18:21
Co prawda nie znam szabskiego ale przy użyciu tłumacza google udało mi się kilka z tych artykułów odczytać i tam też jest informacja o tym że skażenie zaczyna się w okolicy śląska. Więc jakie to teorie spiskowe? Teorie spiskowe to tu pisuar tworzy, próbując wmówić ludziom że to rafineria w Swedt albo jakieś inne niemieckie zakłady trują odrę, a nie śląskie kopalnie i przetwórnie nad kanałami gliwickim i głogowskiem, gdzie skażenie jest najwyższe
zgr-edo
2024-06-13 11:05:43
4-cd. raportu- To z kolei może przyczynić się do pojawienia się toksycznego zakwitu alg w najbliższej przyszłości. Ponadto po opadach na południu Polski, Odrą w pierwszej dekadzie czerwca będzie się przemieszczać fala wezbraniowa (do poziomu ostrzegawczego). Masy wody dostaną się do zbiorników mających połączenie z rzeką, w ciągu tygodnia inwazyjny glon może się w nich namnożyć. Dlatego służby pozostają w gotowości. Badania monitoringowe Wisły nie stwierdzają w niej obecności „złotej algi"
zgr-edo
2024-06-13 11:02:50
3 cd. raportu- Najwyższą liczebność „złotej algi” odnotowano w Łanach: 50 mln komórek w litrze wody. Wyniki analiz są dostępne na stronie internetowej: www.gov.pl/Odra Do tej pory badania laboratoryjne Odry wykazywały obecność śladowych ilości toksyny „złotej algi” (prymnezyn) w wodzie. Jednakże obecnie obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody. Stanowi to formę stresu dla „złotej algi”, która może reagować na niego poprzez produkcję toksyn. To z ko
zgr-edo
2024-06-13 10:59:35
2- kłamczuchy twierdzą , że nie ma zagrożenia, a tymczasem. Ministerstwo Klimatu i Środowisko upubliczniło raport, w którym czytamy: "W Odrze, według danych monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), liczebność „złotej algi” w ciągu kilku dni wzrosła: w Malczycach z 27 mln na 47 mln komórek/w litrze wody, w Bytomiu Odrzańskim z 27 mln na 42 mln komórek/w litrze wody, w Słubicach z 16 mln na 31,5 mln komórek/w litrze wody, a w Widuchowej z 3 mln na 20 mln komórek/w litrze w
zgr-edo
2024-06-13 10:57:01
1-o jakim bezpieczeństwie oni dyskutują w Szczecinie ? skażenie nastąpiło w górnym biegu Odry, a zdechłe ryby spływały z nurtem. Jestem zaskoczony tym co te mądrale mówią na tej komisji i pytam, dlaczego po takiej tragedii żadne działania prewencyjne są nie podjęte, a dopiero się do nich przymierzacie, bo będzie Zlot Żaglowców, a jak będą pływały zdechłe ryby to stracicie stanowiska ?
Siedzą i wywołują
2024-06-13 10:22:03
i wywołali kolejną katastrofę śniętych ryb ! 1,5 tony rybek to nie w kij pierdział , a TVN cicho siedzi . To jak PIS , to afera , a jak Donek , to cisza sza , może się nie wyda ? Ważne są tylko parki narodowe , żadnych pływających barek , żadnej regulacji .Niemcy pozwolą , to może ? i jeszcze jak dadzą kasę do " przewalenia " ! Weźta tabletkę tę PO , może się uda ! Róbta co chceta , co ja będę Wam doradzał !
Już można
2024-06-13 10:04:21
zganiać na PIS. Już ponownie pojawiły się śnięte ryby ! Wiadomo ,że jak Oni rządzili to tak było ! To tylko i wyłącznie ich wina !
Wieslawa
2024-06-13 09:20:02
Wznowic Zegluge na Odrze a barki beda mieszaly i na tlenialy wode
@@Śnięte ryby
2024-06-13 08:47:13
ty to jakiś wyznawca teorii spiskowych jesteś, płaska Ziemia i te sprawy, tu masz źródła: tagessspiegel Umwelt: Konzentration der giftigen Goldalge in Oder hoch - Umwelt: Goldalgen in der Oder und tote Fische: Sorge um Grenzfluss - Sorge um Fische in Oder: Vermehrung der Goldalge beunruhigt Brandenburg - Update Zwei Jahre nach Umweltkatastrophe: Erneut tote Fische in Oder entdeckt – vermehrt giftige Goldalge festgestellt - und so weiter. MASZ PRAWO WIEDZIEĆ! FAKTY CA)Ą DOBĘ! i co tam jeszcze?
MNie to nie dziwi
2024-06-13 07:46:14
Tusk będąc na granicy z Białorusią dostał na " przechowanie " od nachalnych imigrantów dwie metalowe kulki . Nie minęły dwa dni , a już jedną zgubił , a drugą zepsuł ! My , jako Naród , powierzyliśmy Jemu Rząd Polski . Może trzeba , to zweryfikować ?
Nie solić
2024-06-13 07:43:04
Nic w tym temacie nie zrobili.
Bogdan
2024-06-12 22:11:25
Do tej pory nie podano informacji ile ton rtęci zebrano. Pani Poseł Polak ma chyba takie dane.
@Śnięte ryby
2024-06-12 21:03:05
Dlaczego ukrywasz źródło które cytujesz? Niech każdy wie ze tekst który wkleiłeś pochodzi z tysol'a czyli kolejnej pisowskiej tuby propagandowej, w którym to tekście cytowany jest Matecki. Zarówno tysol jak i Matecki mają wiarygodność na poziomie muł z dna Odry ale nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje dobrą godzinę. I tutaj ziarno prawdy jest - śnięte ryby ryby zostały odnalezione... w zatoce w Głogowie. Czyli po raz kolejny syf płynie do nas ze Śląska, nie z Niemiec, jak byście chcieli
Śnięte ryby
2024-06-12 18:46:54
Właśnie teraz w najlepsze trwa masowe śnięcie ryb w Odrze - katastrofa się powtórzyła tylko media siedzą cicho bo już nie rządzi zły pis..."ponownie odkryto śnięte ryby. Według pomiarów, toksyczne złote glony Prymnesium parvum, które były częściowo odpowiedzialne za masową śmierć ryb latem 2022 roku, zdołały się rozprzestrzenić. W związku z tym ogłoszono najwyższy poziom zagrożenia 3 stopnia. Oznacza to, że zakłada się zakwit glonów spowodowany przez Prymnesium parvum" - Tagesspiegel
@xx
2024-06-12 15:15:20
Jeden mądry, reszta bzdury plecie. Wszelkie śledztwa w tej sprawie zidentyfikowały kanał gliwicki jako źródło skażenia. Ale cii, o tym to niedobra mówić, bo tam działały firmy w których zarządach zasiadali pisowcy. Myślicie że dlaczego oficjalne śledztwo nic nie wykryło? Bo ręka rękę myje.
wojewoda
2024-06-12 15:09:23
Na szczęście farbowany lis bogucki już nie jest wojewodą, wiec jest szansa że w tym roku rzeka nie zmieni sie w ściek.
Załatwmy tabliczką
2024-06-12 11:35:11
Niech zrobią tabliczki : Odra wolna od zrzutów i nie srać mi tu do wody ! Będzie czysto i zdrowo .
klemens
2024-06-12 11:30:33
co zrobić ? Przesunąć granicę na wschodni brzeg Odry .
Czytelnik
2024-06-12 11:23:53
mija pół roku rządów praworządnych i demokratycznych oraz uśmiechniętych , to może jakaś informacja ze Stoczni . Budują ten DOK dla Gryfii , czy może zaczęli już cięcie na złom ? Sypie kasę rząd , czy może kredycikami się wyręczamy ?
@Takie proste
2024-06-12 09:48:48
?Wystarczy oddać władze w Polsce przedstawicielom Niemiec / dawniej zwani volksdojczami/ i już wszystko będzie proste. Kopalnie zostana zlikwidowane/do czasu przejęcia przez Niemców/ , Odra zderegulowana do stanu po epoce lodowcowej i Niemcy bedą miłymi gośćmi ubogich tubylców dziewiczych terenów Pomorza. Proste? Znowu drang nach osten. Agenci już w Polsce.
I
2024-06-12 08:47:09
tu się zgadzam.winny będzie PIS.
do Bumar
2024-06-11 22:41:35
masz rację, teraz bedzie paliło się niemieckie śmieci na składowiskach :D:D:D a Bumar będzie filtrował Wdech...Wydech...Wdech... :D:D:D
Bumar
2024-06-11 21:36:37
Na szczęście Morawiecki już nie ma rządzi więc żadnego się fu do Odry nie spuści.
Oj tam, oj tam
2024-06-11 21:18:29
W mieście Świdwin znów bakterie coli w wodociągach. A wodę czerpią ze studni głębinowych.
Takie proste
2024-06-11 20:50:46
Wystarczy rozliczyć PIS i zmienić, ograniczyć możliwość zrzutów przez kopalnie , a problem zniknie na zawsze... .
Rtęć już OK?
2024-06-11 20:36:48
Rtęć już OK?
Co zrobić?
2024-06-11 19:47:10
Nie głosować na partie proniemieckie.
@Edek
2024-06-11 19:45:16
Nigdzie nie wyjeżdża. Nie starczyło rtęci, a i jej niemiecki okazał się niezbyt zaawansowany.
Rtęć
2024-06-11 19:21:28
Staszek nic nie powiedział na temat rtęci. Ile tej rteci odłowiono z Odry i gdzie jest składowana?
Zebrali się
2024-06-11 19:00:23
honorowi dawcy moczu.
Pani rtęć przepdła
2024-06-11 18:58:07
chodzi Marszałek Polak z PO .pisała tak To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś.
Proste
2024-06-11 18:57:24
Nie dopuszczać PiS do władzy.
xx
2024-06-11 18:53:08
...żeby taka katastrofa na Odrze się nie powtórzyła, należy jechać na południe Polski i zamurować spusty - te nielegalne i te, które były przyczyną ostatniej katastrofy ...zwrócić szczególną uwagę na Kanał Gliwicki...
Przecież recepta
2024-06-11 18:29:54
jest znana. Wystarczy zapytać polskojęzyczne NGO na pasku DE: Wygasić działalność przemysłową wzdłuż Odry (po polskiej stronie, po niemieckiej mają dobre oczyszczalnie i wyższe "europejskie" standardy, więc nie trzeba wygaszać), odstąpić od prób użeglownienia Odry - wykorzystajmy, że Niemcy mają połączenia pn.-pd. i eksploatujmy ich środowisko, a nie nasze, koniecznie powołać Park Dolnej Odry co powinno ostatecznie zamieść projekt portu kontenerowego w Świnoujściu (wartość dodatkowa w gratisie).
Al Coholik
2024-06-11 18:28:42
A gdzie jest najsłynniejszy naukowiec co rozbił w pył pisoską narrację o przyczynach i skutkach katastrofy w 2022r. na Odrze a potem został dyrektorem IMGW?
Edek
2024-06-11 18:17:12
Nie bedzie żadnej katastrofy ekspertka p.polak wyjezdza do brukseli wiec nie będzie tematu.
NO, a jak się
2024-06-11 17:55:56
wydarzy , to zgonimy na PIS i rybka !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA