Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Co ze stoczniową świetlicą

Data publikacji: 24 marca 2016 r. 21:22
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:48
Co ze stoczniową świetlicą
 

Urzędnicy magistratu przygotowują się do opracowania programu wykorzystania świetlicy w Stoczni Szczecińskiej, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Miasto przejęło to miejsce od Towarzystwa Finansowego Silesia w sierpniu ubiegłego roku.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, obiecywał wtedy, że będzie ono miejscem pamięci i edukacji skoordynowanym z Centrum Dialogu „Przełomy".

- Ogólna koncepcja zakłada powstanie części muzealno-kulturalnej oraz biurowej (np. sale konferencyjne) w obiekcie - informuje Piotr Zieliński z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Czy to będzie wspólna jednostka kultury z Centrum Dialogu "Przełomy", to kwestia pewnej perspektywy i założeń co do ostatecznego kształtu i funkcjonowania obiektu w przyszłości. 

Merytorycznie w tym przedsięwzięciu ma pomóc szczeciński Instytut Pamięci Narodowej.

- Uczestniczyłem w spotkaniu z wiceprezydentami Krzysztofem Soską i Piotrem Myncem oraz Mieczysławem Jurkiem, przewodniczącym zachodniopomorskiej "Solidarności" - opowiada dr Krzysztof Kowalczyk, szef szczecińskiego IPN-u. - IPN-owi zależy na tym, żeby było to miejsce przeznaczone do celów edukacji historycznej jako element tożsamości Szczecina. Ustaliliśmy, że Rada Programowa, w której będą też przedstawiciele IPN-u, zanalizuje szczegółową koncepcję zagospodarowania świetlicy, ale na razie takiej koncepcji nie ma. Niezależnie od tego Instytut organizuje spacery historyczne po świetlicy dla uczniów.

To właśnie w tym miejscu 30 sierpnia 1980 roku strajkujący robotnicy podpisali porozumienia z przedstawicielami władzy. Dzięki nim możliwe było m.in. legalne funkcjonowanie związku zawodowego „Solidarność". ©℗

(as)

Fot. Paweł Miedziński


 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stoczniowiec raz jeszcze,
2016-03-26 22:17:07
Pierwszy Sierpniowy NSZZ SOLIDARNOSC od roku 1980 poprowadzil w Szczecinie zmarly niedawno S.P. Pan Marian Jurczyk ! A ta 2-ga "PO-stkomunistyczna Solidarnosc" ktora PO-wstala w latach PO-zniejszych... probuje PO-prowadzic Mieczyslaw Jurek ! Az dziw bierze, ze "znaleziono" gdzies tam w Mysliborzu... Faceta z PO-dobnymi inicjalami tj. rowniez M. J. (!!) by tak obecnie, jak i w najblizszej juz przyszlosci, wymanewrowac i "oglupic" PO-litycznie niezorientowanych... jak i przyszla nowa Generacje Mlodziezy Szczecinskiej ! Ale niestety, Starsi Ludzie z tamtych lat jeszcze zyja, pamietaja i PRAWDE rozpowszechniaja !!
Stoczniowiec i Czlonek MKS - u z Sierpnia 1980 roku,
2016-03-26 01:04:39
Pytanie nr 1: kiedy wreszcie PO-wymiera PO-stkomunistyczna Cenzura Kuriera... tj. odnosnie wpisanego czwartkowego komentarza ! Pytanie nr 2: a z jakiej racji dzisiaj w zagospodarowaniu Swietlicy Glownej Stoczni, gdzie podpisano Sierpniowe Porozumienie w 1980 roku... bierze udzial Mieczyslaw Jurek, jako wowczas byly Komunista z Mysliborza i byly "Kolejarz" z PKP z dala od Szczecina ! Dzisiaj jest Facet "jakims tam" Przewodniczacym tej drugiej "PO-stkomunistycznej Solidarnosci" ktora PO-wstala kilka lat pozniej... po Sierpniu 1980 roku i do tego jeszcze z "podkradziona" nazwa Solidarnosci, gdzie Prawnie wszystkie Prawa... odnosnie nazwy pierwszego NSZZ Solidarnosc - powinny byc ZASTRZEZONE ! A jak Facet chce, to niech sobie zagospodaruje "swoja" Swietlice, ale tam u Siebie w Siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 113 ! Natomiast w sprawie dalszego zagospodarowania Swietlicy Glownej Stoczni, powinni brac udzial owczesni Stoczniowcy, jak i owczesni prawdziwi Solidarnosciowcy z tamtych lat oraz Przedstawiciele z Sierpniowego MKS-u tj. owczesnego Miedzyzakladowego Komitetu Strajkowego ! Dlatego odnosnie osoby Mieczyslawa Jurka w zagospodarowywniu Stoczniowej Swietlicy, zglaszam dzisiaj Swoj - SPRZECIW !!
kibic
2016-03-25 10:54:56
jak to co? ... otworzyc kolejna Biedronke.tylko to potraficie.
nikt
2016-03-25 03:44:27
Przelom, taki ze nie ma zakladu i pracy, wszystko bylo gdy byly czasy PRL i socjalizmu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA