czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Co ze stoczniową świetlicą

Co ze stoczniową świetlicą

Co ze stoczniową świetlicą
Data publikacji: 2016-03-24 21:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 1842 125747

Urzędnicy magistratu przygotowują się do opracowania programu wykorzystania świetlicy w Stoczni Szczecińskiej, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Miasto przejęło to miejsce od Towarzystwa Finansowego Silesia w sierpniu ubiegłego roku.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, obiecywał wtedy, że będzie ono miejscem pamięci i edukacji skoordynowanym z Centrum Dialogu „Przełomy".

- Ogólna koncepcja zakłada powstanie części muzealno-kulturalnej oraz biurowej (np. sale konferencyjne) w obiekcie - informuje Piotr Zieliński z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Czy to będzie wspólna jednostka kultury z Centrum Dialogu "Przełomy", to kwestia pewnej perspektywy i założeń co do ostatecznego kształtu i funkcjonowania obiektu w przyszłości. 

Merytorycznie w tym przedsięwzięciu ma pomóc szczeciński Instytut Pamięci Narodowej.

- Uczestniczyłem w spotkaniu z wiceprezydentami Krzysztofem Soską i Piotrem Myncem oraz Mieczysławem Jurkiem, przewodniczącym zachodniopomorskiej "Solidarności" - opowiada dr Krzysztof Kowalczyk, szef szczecińskiego IPN-u. - IPN-owi zależy na tym, żeby było to miejsce przeznaczone do celów edukacji historycznej jako element tożsamości Szczecina. Ustaliliśmy, że Rada Programowa, w której będą też przedstawiciele IPN-u, zanalizuje szczegółową koncepcję zagospodarowania świetlicy, ale na razie takiej koncepcji nie ma. Niezależnie od tego Instytut organizuje spacery historyczne po świetlicy dla uczniów.

To właśnie w tym miejscu 30 sierpnia 1980 roku strajkujący robotnicy podpisali porozumienia z przedstawicielami władzy. Dzięki nim możliwe było m.in. legalne funkcjonowanie związku zawodowego „Solidarność". ©℗

(as)

Fot. Paweł Miedziński


 

 

Komentarze

Stoczniowiec raz jeszcze,
Pierwszy Sierpniowy NSZZ SOLIDARNOSC od roku 1980 poprowadzil w Szczecinie zmarly niedawno S.P. Pan Marian Jurczyk ! A ta 2-ga "PO-stkomunistyczna Solidarnosc" ktora PO-wstala w latach PO-zniejszych... probuje PO-prowadzic Mieczyslaw Jurek ! Az dziw bierze, ze "znaleziono" gdzies tam w Mysliborzu... Faceta z PO-dobnymi inicjalami tj. rowniez M. J. (!!) by tak obecnie, jak i w najblizszej juz przyszlosci, wymanewrowac i "oglupic" PO-litycznie niezorientowanych... jak i przyszla nowa Generacje Mlodziezy Szczecinskiej ! Ale niestety, Starsi Ludzie z tamtych lat jeszcze zyja, pamietaja i PRAWDE rozpowszechniaja !!
2016-03-26 22:17:07
Stoczniowiec i Czlonek MKS - u z Sierpnia 1980 roku,
Pytanie nr 1: kiedy wreszcie PO-wymiera PO-stkomunistyczna Cenzura Kuriera... tj. odnosnie wpisanego czwartkowego komentarza ! Pytanie nr 2: a z jakiej racji dzisiaj w zagospodarowaniu Swietlicy Glownej Stoczni, gdzie podpisano Sierpniowe Porozumienie w 1980 roku... bierze udzial Mieczyslaw Jurek, jako wowczas byly Komunista z Mysliborza i byly "Kolejarz" z PKP z dala od Szczecina ! Dzisiaj jest Facet "jakims tam" Przewodniczacym tej drugiej "PO-stkomunistycznej Solidarnosci" ktora PO-wstala kilka lat pozniej... po Sierpniu 1980 roku i do tego jeszcze z "podkradziona" nazwa Solidarnosci, gdzie Prawnie wszystkie Prawa... odnosnie nazwy pierwszego NSZZ Solidarnosc - powinny byc ZASTRZEZONE ! A jak Facet chce, to niech sobie zagospodaruje "swoja" Swietlice, ale tam u Siebie w Siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 113 ! Natomiast w sprawie dalszego zagospodarowania Swietlicy Glownej Stoczni, powinni brac udzial owczesni Stoczniowcy, jak i owczesni prawdziwi Solidarnosciowcy z tamtych lat oraz Przedstawiciele z Sierpniowego MKS-u tj. owczesnego Miedzyzakladowego Komitetu Strajkowego ! Dlatego odnosnie osoby Mieczyslawa Jurka w zagospodarowywniu Stoczniowej Swietlicy, zglaszam dzisiaj Swoj - SPRZECIW !!
2016-03-26 01:04:39
kibic
jak to co? ... otworzyc kolejna Biedronke.tylko to potraficie.
2016-03-25 10:54:56
nikt
Przelom, taki ze nie ma zakladu i pracy, wszystko bylo gdy byly czasy PRL i socjalizmu
2016-03-25 03:44:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie