Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Co z testowaniem w aptekach?

Data publikacji: 2022-01-27 07:46
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-27 16:06
Co z testowaniem w aptekach?
Na powszechną możliwość wykonania testu w kierunku COVID-19 właśnie w aptece trzeba  jeszcze poczekać. Fot. Sylwia Dudek  

Od czwartku (27 stycznia), zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, każdy zainteresowany ma mieć możliwość wykonania bezpłatnego testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 w aptece ogólnodostępnej. W rzeczywistości znalezienie już w tym dniu apteki, w której można to zrobić, jest bardzo trudne.

Przede wszystkim tego świadczenia nie będą mogły realizować wszystkie apteki. Muszą bowiem spełnić szereg warunków - lokalowych i technicznych (mają zapewnić warunki przewidziane do sprawowania opieki farmaceutycznej). Komunikat Ministerstwa Zdrowia, opublikowany w środę 26 stycznia, wskazał m.in., że będzie to można wykonywać w osobnym pomieszczeniu (pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym), i to pomieszczenie musi być wyposażone w umywalkę.

- Apteki chcą uczestniczyć w tym programie, ale trafiły w tym momencie na dodatkowy próg zwalniający - mówił nam w środę po południu Wojciech Chmielak, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Szczecinie i dodał, że te kwestie (dotyczące warunków pobierania wymazów) będą jeszcze doprecyzowane z Ministerstwem Zdrowia.

Wynik testu zrobionego w aptece także będzie rejestrowany w systemie. Pacjent otrzyma go za pośrednictwem sms-a lub przez Indywidualne Konto Pacjenta. Na powszechną możliwość skorzystania z tego świadczenia właśnie w aptece trzeba jednak jeszcze poczekać.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

MagisterFarmacji
2022-01-29 23:21:44
Jak zwykle wypuszczają system który nie ma prawa działać. A Ty teraz słuchaj farmaceuto od co głupszych pacjentów że jesteś złodziejem bo nie dasz testów za darml
Bogdan
2022-01-27 14:38:46
Czy jest jakiś problem z umieszczeniem i adresem aptek które wykonują testy? Chyba Kurier jest gazetą i może to zrobić.
Farmaceuta
2022-01-27 14:15:14
To mają być wybrane apteki a nie wszystkie panie redaktorze trzeba się douczyć w Polsce 105 aptek robi testy
Zielona trawka
2022-01-27 13:13:18
-aj waj zrobimy testowanie w aptekach! -ale wodzu nie mamy testów, apteki nieprzygotowane na przyjęcie takiej masy ludzi, gdzie my znajdziemy apteki z osobnymi wejściami? -Testy maja być darmowe tak mówię JA! -dobrze wszytko będzie ja każesz wodzu. Kolejne malowanie trawy na zielono jak za PRL. Nie obchodzi mnie czy Oni są spóźnieni czy opóźnieni, my tu siedzimy na kwarantannie bez opieki medycznej, a Was interesuje by Mejza i Kukizy się za bardzo nie denerwowali bo przegracie. Złodzieje!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA