Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Co się będzie działo w zachodniopomorskich szkołach podczas strajku?

Data publikacji: 29 marca 2019 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Co się będzie działo w zachodniopomorskich szkołach podczas strajku?
 

Rozmowa z prezesem Adamem Zygmuntem i wiceprezes Teresą Chełchowską Okręgu Zachodniopomorskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego

- Ile szkół w województwie zachodniopomorskim zadeklarowało chęć przystąpienia do strajku?

- Biorąc pod uwagę szkoły publiczne, 82 proc. szkół wyraziło wolę strajku. Pięć dni przed rozpoczęciem strajku musimy powiadomić dyrektorów każdej z nich, że w jego szkole wynik referendum wskazuje gotowość pracowników do strajku.

- Czy wiadomo, w jaki sposób będzie zorganizowana praca szkół podczas strajku?

- Jeżeli będzie więcej nauczycieli niestrajkujących, to będą oni pełnili na pewno funkcje opiekuńcze, ale jeżeli będzie sto procent osób strajkowało, a takich placówek mamy sporo, to dzieci powinny zostać w domu. Rodzice będą musieli zapewnić młodszym dzieciom opiekę.

- Czy rodzice będą mogli otrzymać zaświadczenie dla swoich pracodawców o konieczności pełnienia takiej opieki?

- Tak, po otrzymaniu pisma z oddziału ZNP, że w danej placówce będzie strajk, rodzic ma prawo wziąć wolne stuprocentowo płatne. Jest to zgodne z prawem i honorowane przez ZUS. Uwzględnienie takiego poświadczenia jest obowiązkiem pracodawcy.

- Wtedy rodzic otrzymuje od pracodawcy wolne, żeby móc się opiekować dzieckiem podczas strajku w przedszkolu lub szkole?

- Tak, to zostało również wyjaśnione przez panią minister edukacji i ministerstwo pracy, że taki obowiązek na pracodawcach spoczywa. Pracodawca może wystawić takie zaświadczenie dopiero wtedy, gdy dostanie od nas pismo, że strajk się odbędzie.

- Czy może się tak zdarzyć, że część szkół będzie przeprowadzała egzaminy, a część ich nie zorganizuje?

- Może, lecz my nie mamy na to wpływu. Tam gdzie nauczyciele nie strajkują, egzaminy mogą się odbyć w terminie, a tam gdzie strajkują zostaną przeniesione na inny termin. Za to jednak nie jest odpowiedzialna szkoła czy dyrektor, lecz Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu (na naszym terenie).

- Czy w sprawie przebiegu egzaminów te komisje się z państwem konsultowały?

- Nie, jest zupełna cisza na tej linii. Z mediów dowiadujemy się, jaka jest sytuacja i stamtąd czerpiemy informacje, bo żadnych rozmów z nami nie ma, nawet woli do rozmów nie ma, choć jest potok słów i nie wiadomo skąd czerpanych danych liczbowych. Dlatego tak dużo osób chce strajkować, bo to, co słyszą i widzą ludzi strasznie denerwuje. To nie ja namawiałem i nie Broniarz, tylko oddolnie nauczyciele sami wystąpili do nas z żądaniem strajku i proszą, żeby on był kąśliwy.

- Ministerstwo Edukacji informuje, że w mniejszości szkół były referenda i że większość rodziców jest przeciw strajkowi. Macie państwo dane na ten temat?

- Referenda były w ponad 90 proc. placówek, a  co do rodziców mamy informacje, że większość nas popiera. Na portalach społecznościowych rodzice piszą: "Wytrzymajcie", "Dacie radę". Nawet stowarzyszenia rodziców deklarują nam swoją pomoc, podobnie jak związki miast i gmin. ©℗

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Aaa
2019-03-30 08:42:08
I juz w kwietniu wakacje
KR0TKO
2019-03-29 15:46:54
POGONIC KOMUNISTOW Z BRONIARZEM NA CZELE .
Jarun
2019-03-29 15:43:07
Jest zima i jest zimno ! Proste. Jest strajk nauczycieli i dzieci nie chodzą do szkoły. Co tu deliberować ? Rodzic jest prawnym opiekunem dziecka i państwo nie powinno obchodzić, co się stanie jak zastrajkują nauczyciele. To problem rodziców a nie rządu, czy władz miejskich. Widzę, że smarkateria niepracująca i nieucząca się czyli hultaje, pasożyty rozpisują się leją do pampersów z troski o dzieci.
Gość D
2019-03-29 13:39:48
Nie popieram
KP
2019-03-29 13:36:14
Jako rodzice nie wybaczymy wam tego (ZNP i reszta) , lewactwo we łbach wam poprzewracało.To po prostu sqrw...syństwo.
gość
2019-03-29 13:21:22
oczywiście, że rodzice będą musieli zapewnić opiekę młodszym dzieciom, pytam tylko, jak mają to zrobić ci, którzy nie mają pobłażliwego pracodawcy, który udzieli urlopu czy będzie tolerował zwolnienie, nie mają babci, cioci, sąsiadki? Zasiłek z ZUS to 80%, a przecież też mamy swoje zobowiązania, rachunki, raty - utrata 20% wynagrodzenia jednych dla polepszenia statusu drugich jest nie fair. Można zatrudnić nianię -owszem, ale niewielu na to stać. Ale co mogą o tym wiedzieć starsi wiekiem (sądząc po zdjęciach) działacze ZNP, którzy swoje dzieci (jeśli je posiadają) chowali w PRL, gdzie praca zawsze czekała, gdzie dzieci biegały z kluczami na szyi bez oddechu opieki społecznej na plecach? Zapomniał wół, jak cielęciem był!
aga
2019-03-29 11:56:41
Ja ich nie popieram niech , jak chca strajkowac to prosze maja 2 miesiace wakacji
premiero
2019-03-29 11:02:46
Proszę o podanie podstawy prawnej tego 100% płatnego wolnego. Jeśli w artykule jest mowa o Z15, to wprowadzacie w błąd, ponieważ z tego tytułu otrzymuje się tylko 80%.
mama.
2019-03-29 10:59:33
Przysługuje on ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad: 1. dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: - nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, Więc 2-klasista może zostać sam w domu... pełna profeska.
zainteresowany
2019-03-29 10:51:50
Opiekunowie mogą liczyć na zwolnienie od pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do 14 lat. Przysługują im 2 dni wolne w ciągu roku kalendarzowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia i niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu.2 dni - a co z resztą ?
mama
2019-03-29 09:34:36
Wolne nie będzie "stuprocentowowo płatne" lecz 80% i tylko na dzieci do skończenia 8 roku życia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA