Piątek, 22 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Co dalej z ogrodem społecznym?

Data publikacji: 05 maja 2016 r. 13:24
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:53
Co dalej z ogrodem społecznym?
 

Organizatorzy ogrodu społecznego, który w zeszłym roku zainaugurowano na Łasztowni, chcą zaangażować mieszkańców w innych częściach miasta. To, czy uda się kontynuować inicjatywę, w dużej mierze zależy od funduszy.

– Nie wiemy, czy w tym roku znajdziemy środki na uruchomienie ogrodu społecznego. Mamy plany, ale wszystko uzależnione jest od środków, których w tej chwili nie posiadamy – mówi Agata Adamowicz ze stowarzyszenia „Dzieje Się!”, organizatorka ogrodu społecznego.

Inicjatywę zainaugurowano w zeszłym roku na Łasztowni, w okolicy Starej Rzeźni. Wówczas, pomiędzy czerwcem a wrześniem, na miejscu sadzono kwiaty, zioła, warzywa, organizowano koncerty, spotkania, czytanie bajek przez aktorów ze szczecińskich teatrów. Organizatorzy starają się, aby w tym roku ogród też mógł działać, ale w innym miejscu, a nawet kilku miejscach.

– To przyniosło bardzo pozytywny skutek, ludzie przychodzili, bawili się z nami. Jednak w tym roku chcielibyśmy wyjść do mieszkańców jeszcze bardziej. Planujemy stworzyć kilka ogrodów – wyjaśnia A. Adamowicz.

Stowarzyszenie „Dzieje Się!” chciałoby zaangażować lokalne społeczności. Najpierw miałby powstać pokazowy ogród na Rynku Siennym, a następnie aranżowane byłyby kolejne lokalizacje, z których mieszkańcy chcieliby przystąpić do współpracy.

– Zależy nam na aktywizacji zaniedbanych miejsc. Chcemy wykorzystać zdolności mieszkańców. Jeżeli ktoś ma jakąś umiejętność, np. ładnie szyje, to chcielibyśmy, aby poprowadził zajęcia. Ktoś ma zbiór zdjęć, zrobimy wystawę. My zapewnimy infrastrukturę ogrodniczą, będziemy wspierać – dodaje A. Adamowicz.

Jednak na przygotowanie sześciu miejsc – bo tyle jest w planach – potrzebne są pieniądze, około tysiąca złotych na jeden ogród. W zeszłym roku udało się je zebrać dzięki zbiórce na portalu Wspieram.to (zebrano 4584 zł). Organizatorzy prowadzą rozmowy z potencjalnymi sponsorami. ©℗

Szymon WASILEWSKI

Na zdjęciu: Tak w zeszłym roku było w ogrodzie społecznym.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pacodawca
2016-05-06 17:58:25
kasa w dyskontach powinna być samoobsługowa, a skoro jeszcze jej nie ma – np – to znaczy że ktoś na wyższym stołku nie wie jak się je obsługuje... Ktoś kto siedzi na kasie na pewno nadaje się do bardziej odpowiedzialnych zadań!
Sąsiedzki Ogród Kultury
2016-05-06 14:38:39
Właśnie ruszyło głosowanie w konkursie grantowym Lechstarter, w ramach którego ma szansę powstać duży ogród społeczny w centrum Szczecina, na ul. św. Ducha - Sąsiedzki Ogród Kultury czyli miejski SOK :) Zachęcamy gorąco do głosowania - www.bit.ly/glosujenasok, można to robić raz dziennie, codziennie przez najbliższy miesiąc! Zapraszamy również na fb fanpage: www.facebook.com/sasiedzkiogrodkultury/ Pozdrawiamy!
Praca
2016-05-05 14:11:37
Wiadoma sprawa, nikt nie chce iść na kasę do dyskontu, więc coraz częściej słyszy się o powstających stowarzyszeniach, czy fundacjach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA