Szczecin czeka likwidacja 37 funkcjonujących gimnazjów i zmiana obwodów szkół, wymuszona rządową reformą edukacji, która ma wejść w życie 1 września. - Wszystkie budynki zostaną wykorzystane na cele związane z edukacją młodych szczecinian - zapowiedział Wydział Oświaty UM.
Miasto proponuje utworzenie pięciu-siedmiu nowych szkół podstawowych, stworzenie jednego-dwóch nowych liceów ogólnokształcących i jednego nowego technikum. W niektórych budynkach dzisiejszych gimnazjów planowane jest też utworzenie przedszkoli, ale dopiero za 2,5 roku, gdy ostatni rocznik gimnazjalistów opuści szkołę. Oto, jakie propozycje dotyczącą losu budynków gimnazjów przedstawił Wydział Oświaty Urzędu Miasta.
Działające dotychczas w zespołach szkół Gimnazja nr: 8, 15, 23, 30, 31,33, 35, 37, 39 zostaną przekształcone w szkołę podstawową. Do szkoły podstawowej w najbliższym sąsiedztwie zostaną włączone następujące gimnazja: Gimnazjum nr 1 do SP 3, Gimnazjum nr 2 do SP 41, Gimnazjum nr 5 do SP18, Gimnazjum nr 12 do SP35, Gimnazjum nr 21 do SP46, Gimnazjum nr 27 do SP51, Gimnazjum nr 29 do SP 74, Gimnazjum nr 34 do SP7. W szkołę podstawową zostaną przekształcone następujące Gimnazja nr: 14, 16, 18, 20, 26. W liceum ogólnokształcące zostanie przekształcone Gimnazjum nr 9, ale w wyniku zespolenia z X LO. Nowe wyspecjalizowane technikum informatyczne powstanie w Gimnazjum nr 6. W przypadku dwóch gimnazjów: nr 7 i 10 rozważane są trzy-cztery warianty przekształcenia: w szkołę podstawową, w liceum ogólnokształcące lub włączenie w struktury innej szkoły podstawowej, a w przypadku "siódemki" w przedszkole. W licea zostaną przekształcone Gimnazja nr: 32, 42, 46 działające obecnie przy XIV LO, IX LO i V LO. Osiem gimnazjów działających w zespołach szkół zostanie zupełnie wygaszona.
(el)
Na zdjęciu: Gimnazjum nr 8 stanie się Szkołą Podstawową nr 11
Fot. Ryszard PAKIESER