niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Cmentarz (tonący) w brudzie

Cmentarz (tonący) w brudzie

Cmentarz (tonący) w brudzie
Data publikacji: 2016-03-19 12:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 2485 123607

Czy tak powinien wyglądać „park, co pochował umarłych", jeden z największych europejskich cmentarzy, o statusie zabytku, jaki w konkursie National Geographic został uznany za „jeden z nowych cudów Polski"? - pytają Czytelnicy i nadsyłają do redakcji zdjęcia dokumentujące bałagan, jakiego na Cmentarzu Centralnym - jak twierdzą - jeszcze nie było.

Ścięte lub obłamane konary drzew i pędy krzewów leżą rozrzucone na styku kwater i cmentarnych alei, nawet tych głównych. Przy nowych plastikowych kontenerach na odpady zalegają worki pełne śmieci, z których niektóre zostały rozwleczone na pobliskie mogiły. Śmieci zalegają nie tylko wśród krzaków i w sąsiedztwie zaniedbanych grobów, ale również u zbiegu wewnętrznych dróg nekropolii. Obrazu destrukcji i braku dobrego gospodarza dopełniają pozostałości zdemontowanych starych nagrobków: połamane i porzucone gdzie bądź, jakby nie były sprzątane od miesięcy.

- Wymienili stare kosze ze stalowych prętów na plastikowe. Pewnie chodziło o to, że estetyczniejsze. Ale ja mam z nimi kłopot. Bo kontenery wysokie, a żeby do nich cokolwiek wrzucić, trzeba jeszcze podnieść klapę. Przy moim wieku, chorych rękach i 154 cm wzrostu... to naprawdę wyczyn, na jaki nie mam siły - opowiada p. Aniela, która na Cmentarzu Centralnym niemal codziennie odwiedza mogiłę męża. - Wypalone znicze, albo co jeszcze uprzątnę, to pakuję w plastikowy worek i kładę przy kontenerach. Widzę jednak, że odpady te nie są systematycznie uprzątane. Co mi się bardzo nie podoba.

Odpady w workach zalegają przy kontenerach nie przez przypadek - twierdzi pracownik Zakładu Usług Komunalnych, prosząc o zachowanie anonimowości.

- Zawsze przetargi na utrzymanie porządku na szczecińskich cmentarzach były organizowane przez naszą jednostkę. Jednak w poprzednim roku wyłączono nas z przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Gwarancją rzetelności działania wykonawcy miały być mikroczipy zamontowane w kontenerach - mówi nasz informator. - Efekt jest taki, że płaci się firmie tylko za wywożenie odpadów umieszczonych w kontenerach, a nie za uprzątanie śmieci zalegających wokół nich. I pracownicy tejże firmy robią sumiennie tylko to, za co dostają pieniądze. Stąd śmieci zalegają przy opróżnionych, pustych kontenerach. To po nie codziennie z administracji ZUK są delegowani pracownicy fizyczni i uprzątają to, o czym nie pomyśleli i czego nie przewidzieli inspektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, bo nas - praktyków nawet nie spytali o zdanie: czyli wrzucają do kontenerów odpady zalegające wokół plastikowych koszy. A że cmentarz ma ponad 170 hektarów, a nasi ludzie co dnia jadą w inny rejon... stąd wrażenie, że nekropolia jest brudna, jak nigdy wcześniej.

Inna kwestia to pozostałości usuniętych nagrobków, porzucone i zalegające miesiącami w różnych punktach nekropolii. To odpady specjalne, które powinny być utylizowane przez firmę wymieniającą dany nagrobny pomnik.

Przekazaliśmy do ZUK - jako administratora Cmentarza Centralnego - zdjęcia, dokumentujące nieporządek panujący na terenie tej nekropolii.

- Jesteśmy w trakcie dużych przemian związanych ze zmianą gospodarki śmieciowej w Szczecinie, które swoim ogromnym zasięgiem obejmują także Cmentarz Centralny - brzmi wersja oficjalna, przekazana przez Andrzeja Kusa, rzecznika ZUK. - W ramach tych zmian, na cmentarzu wymienione zostały m.in. pojemniki na odpady, część zmieniła lokalizację. Niestety osoby, które przychodzą na cmentarz, z przyzwyczajenia i często wygody, pozostawiają śmieci w miejscach, gdzie wcześniej były stare kosze - choć nowe zazwyczaj stoją kilkadziesiąt metrów obok. W najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie przetarg na powierzchniowe oczyszczenie nekropolii. Będą także zasypywane miejsca, w których przez lata ustawiona były metalowe czy betonowe pojemniki na odpady.

Dodał też:
- Apelujemy do osób odwiedzających groby bliskich, by odpady wrzucały w wyznaczone miejsca. Pojemników na cmentarzu jest blisko 800. Opróżniane są kilka razy w tygodniu. Unikniemy wtedy takich nieprzyjemnych sytuacji i widoków. Warto dodać, że dodatkowo każdego dnia ekipy ZUK jeżdżą po cmentarzu i sprzątają takie dzikie wysypiska śmieci.

* * *

Wysypiska ze zdjęć przekazanych przez „Kurier" - jak zapewnił rzecznik ZUK - również zostaną uprzątnięte. Oby, jak najszybciej. ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska/ Mirosław WINCONEK
 

Cmentarz (tonący) w brudzie Cmentarz (tonący) w brudzie Cmentarz (tonący) w brudzie

Komentarze

mandat
Na zdjęciu pozostałości po nagrobku widać, to pewnie Pańci z ZUK - w torebce nosiła.... może kamieniarzy i firmy pogrzebowe trzeba zacząć karać, to czyściej będzie i śmieciarzy którzy do kosza nie potrafią trafić...mandat 500 zł, to by się nauczyli....trafia człowieka na taką hołotę, która pretensje do całego świata tylko nie do siebie..
2016-04-05 14:36:40
do obserwatora
Widać że zatrzymałeś się w czasach komuny i że sam tak pracujesz... Mało wiesz i bzdury piszesz
2016-04-05 13:28:21
bywalec
Zanim coś napiszecie, to proponuje najpierw podzwonić, a później komentować żeby bzdur nie pisać. Urzędem Miasta Szczecin ma zawartą umowę na wywóz śmieci z cmentarza z firmą Sita Jantra – wystarczy zadzwonić do UM Szczecia, aby się dowiedzieć (ZUK nie ma nic do śmieci). Poza tym, to LUDZIE ŚMIECĄ, a później pretensje że brudno.
2016-04-05 13:16:38
renoikubicafan do @Yesoo
Dlaczego Krzystek? Bo ZUK jest spółką miejską a nie prywatną a w szczególności moją. Gdyby była moją to ja bym odpowiadał za stan cmentarza, nie tylko za sprzątanie również za to, żeby patologia nie śmieciła. Trudny do zrozumienia związek przyczynowo-skutkowy?
2016-03-20 10:20:46
obserwator.
Tu chodzi o kasę pracodawca który oszukuje pracownika i pracownik który udaje że pracuje ,za komuny tego nie było szkoły pomagały w utrzymaniu porządku i zarazem miały lekcje o przyrodzie . A odpowiedzialni za teren cmentarza do wymiany jeśli nie potrafią utrzymać takiego obiektu.
2016-03-19 23:37:12
mua
Jak to źle rozlokowane? Mają stać małe kosze przy każdym grobie? Człowieku, nie zostawiaj bałaganu po sobie i nie będzie problemu. Przecież to nie oni brudzą...
2016-03-19 22:49:36
Jan
Jasne, Krzystek wam robi śmietnik z miasta.
2016-03-19 18:47:09
Yesoo
DO "renoikubicafan". Leszczu a powiedz mi co ma Krzystek do tego? Myślisz że to On taki syf tam zrobił? Napinasz się jak gumka w galotach a pojęcia nie masz o tym o czym piszesz. Tak samo można by ciebie oskarżyć o ten gnój który panuje, mimo tego że sam się do niego przyczyniłeś. Syf zostawiasz sam po sobie a winą obarczasz wszystkich wokół poza samym sobą.
2016-03-19 18:33:43
renoikubicafan
Możecie głosować dalej na Krzystka leszcze i dziwić się dalej, że gnój.
2016-03-19 15:34:04
Porządek
Ludzie śmiecą i brudzą a później mają pretensje że jest bałagan. To samo jest na ulicach i trwanikach gdzie jest pełno śmieci. A kto to śmieci ? Pewnie ufoludki...
2016-03-19 15:01:27
oldi
Kontenery na śmieci są źle rozlokowane. W niektórych miejscach stoją stadami a w miejscach potrzebnych nie ma ich wcale. Widziałem to wczoraj i sam miałem problem z wyrzuceniem śmieci. Faktycznie bałagan jest straszny jak nigdy dotąd. Na świecie na cmentarzach jest segregacja na odpady biologiczne i przemysłowe /szkło, plastik/.
2016-03-19 14:17:26
Indolencja ZUK
Różanka,Cmentarz Centralny,Cmentarz w Dąbiu wiele by jeszcze można liczyć zaniedbań.Wygląda na to że szefostwo ZUK jest pod parasolem ochronnym P.Prezydenta Krzystka.
2016-03-19 14:03:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie