Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Cmentarz (tonący) w brudzie

Data publikacji: 19 marca 2016 r. 12:41
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:47
Cmentarz (tonący) w brudzie
 

Czy tak powinien wyglądać „park, co pochował umarłych", jeden z największych europejskich cmentarzy, o statusie zabytku, jaki w konkursie National Geographic został uznany za „jeden z nowych cudów Polski"? - pytają Czytelnicy i nadsyłają do redakcji zdjęcia dokumentujące bałagan, jakiego na Cmentarzu Centralnym - jak twierdzą - jeszcze nie było.

Ścięte lub obłamane konary drzew i pędy krzewów leżą rozrzucone na styku kwater i cmentarnych alei, nawet tych głównych. Przy nowych plastikowych kontenerach na odpady zalegają worki pełne śmieci, z których niektóre zostały rozwleczone na pobliskie mogiły. Śmieci zalegają nie tylko wśród krzaków i w sąsiedztwie zaniedbanych grobów, ale również u zbiegu wewnętrznych dróg nekropolii. Obrazu destrukcji i braku dobrego gospodarza dopełniają pozostałości zdemontowanych starych nagrobków: połamane i porzucone gdzie bądź, jakby nie były sprzątane od miesięcy.

- Wymienili stare kosze ze stalowych prętów na plastikowe. Pewnie chodziło o to, że estetyczniejsze. Ale ja mam z nimi kłopot. Bo kontenery wysokie, a żeby do nich cokolwiek wrzucić, trzeba jeszcze podnieść klapę. Przy moim wieku, chorych rękach i 154 cm wzrostu... to naprawdę wyczyn, na jaki nie mam siły - opowiada p. Aniela, która na Cmentarzu Centralnym niemal codziennie odwiedza mogiłę męża. - Wypalone znicze, albo co jeszcze uprzątnę, to pakuję w plastikowy worek i kładę przy kontenerach. Widzę jednak, że odpady te nie są systematycznie uprzątane. Co mi się bardzo nie podoba.

Odpady w workach zalegają przy kontenerach nie przez przypadek - twierdzi pracownik Zakładu Usług Komunalnych, prosząc o zachowanie anonimowości.

- Zawsze przetargi na utrzymanie porządku na szczecińskich cmentarzach były organizowane przez naszą jednostkę. Jednak w poprzednim roku wyłączono nas z przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Gwarancją rzetelności działania wykonawcy miały być mikroczipy zamontowane w kontenerach - mówi nasz informator. - Efekt jest taki, że płaci się firmie tylko za wywożenie odpadów umieszczonych w kontenerach, a nie za uprzątanie śmieci zalegających wokół nich. I pracownicy tejże firmy robią sumiennie tylko to, za co dostają pieniądze. Stąd śmieci zalegają przy opróżnionych, pustych kontenerach. To po nie codziennie z administracji ZUK są delegowani pracownicy fizyczni i uprzątają to, o czym nie pomyśleli i czego nie przewidzieli inspektorzy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM, bo nas - praktyków nawet nie spytali o zdanie: czyli wrzucają do kontenerów odpady zalegające wokół plastikowych koszy. A że cmentarz ma ponad 170 hektarów, a nasi ludzie co dnia jadą w inny rejon... stąd wrażenie, że nekropolia jest brudna, jak nigdy wcześniej.

Inna kwestia to pozostałości usuniętych nagrobków, porzucone i zalegające miesiącami w różnych punktach nekropolii. To odpady specjalne, które powinny być utylizowane przez firmę wymieniającą dany nagrobny pomnik.

Przekazaliśmy do ZUK - jako administratora Cmentarza Centralnego - zdjęcia, dokumentujące nieporządek panujący na terenie tej nekropolii.

- Jesteśmy w trakcie dużych przemian związanych ze zmianą gospodarki śmieciowej w Szczecinie, które swoim ogromnym zasięgiem obejmują także Cmentarz Centralny - brzmi wersja oficjalna, przekazana przez Andrzeja Kusa, rzecznika ZUK. - W ramach tych zmian, na cmentarzu wymienione zostały m.in. pojemniki na odpady, część zmieniła lokalizację. Niestety osoby, które przychodzą na cmentarz, z przyzwyczajenia i często wygody, pozostawiają śmieci w miejscach, gdzie wcześniej były stare kosze - choć nowe zazwyczaj stoją kilkadziesiąt metrów obok. W najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie przetarg na powierzchniowe oczyszczenie nekropolii. Będą także zasypywane miejsca, w których przez lata ustawiona były metalowe czy betonowe pojemniki na odpady.

Dodał też:
- Apelujemy do osób odwiedzających groby bliskich, by odpady wrzucały w wyznaczone miejsca. Pojemników na cmentarzu jest blisko 800. Opróżniane są kilka razy w tygodniu. Unikniemy wtedy takich nieprzyjemnych sytuacji i widoków. Warto dodać, że dodatkowo każdego dnia ekipy ZUK jeżdżą po cmentarzu i sprzątają takie dzikie wysypiska śmieci.

* * *

Wysypiska ze zdjęć przekazanych przez „Kurier" - jak zapewnił rzecznik ZUK - również zostaną uprzątnięte. Oby, jak najszybciej. ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska/ Mirosław WINCONEK
 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mandat
2016-04-05 14:36:40
Na zdjęciu pozostałości po nagrobku widać, to pewnie Pańci z ZUK - w torebce nosiła.... może kamieniarzy i firmy pogrzebowe trzeba zacząć karać, to czyściej będzie i śmieciarzy którzy do kosza nie potrafią trafić...mandat 500 zł, to by się nauczyli....trafia człowieka na taką hołotę, która pretensje do całego świata tylko nie do siebie..
do obserwatora
2016-04-05 13:28:21
Widać że zatrzymałeś się w czasach komuny i że sam tak pracujesz... Mało wiesz i bzdury piszesz
bywalec
2016-04-05 13:16:38
Zanim coś napiszecie, to proponuje najpierw podzwonić, a później komentować żeby bzdur nie pisać. Urzędem Miasta Szczecin ma zawartą umowę na wywóz śmieci z cmentarza z firmą Sita Jantra – wystarczy zadzwonić do UM Szczecia, aby się dowiedzieć (ZUK nie ma nic do śmieci). Poza tym, to LUDZIE ŚMIECĄ, a później pretensje że brudno.
renoikubicafan do @Yesoo
2016-03-20 10:20:46
Dlaczego Krzystek? Bo ZUK jest spółką miejską a nie prywatną a w szczególności moją. Gdyby była moją to ja bym odpowiadał za stan cmentarza, nie tylko za sprzątanie również za to, żeby patologia nie śmieciła. Trudny do zrozumienia związek przyczynowo-skutkowy?
obserwator.
2016-03-19 23:37:12
Tu chodzi o kasę pracodawca który oszukuje pracownika i pracownik który udaje że pracuje ,za komuny tego nie było szkoły pomagały w utrzymaniu porządku i zarazem miały lekcje o przyrodzie . A odpowiedzialni za teren cmentarza do wymiany jeśli nie potrafią utrzymać takiego obiektu.
mua
2016-03-19 22:49:36
Jak to źle rozlokowane? Mają stać małe kosze przy każdym grobie? Człowieku, nie zostawiaj bałaganu po sobie i nie będzie problemu. Przecież to nie oni brudzą...
Jan
2016-03-19 18:47:09
Jasne, Krzystek wam robi śmietnik z miasta.
Yesoo
2016-03-19 18:33:43
DO "renoikubicafan". Leszczu a powiedz mi co ma Krzystek do tego? Myślisz że to On taki syf tam zrobił? Napinasz się jak gumka w galotach a pojęcia nie masz o tym o czym piszesz. Tak samo można by ciebie oskarżyć o ten gnój który panuje, mimo tego że sam się do niego przyczyniłeś. Syf zostawiasz sam po sobie a winą obarczasz wszystkich wokół poza samym sobą.
renoikubicafan
2016-03-19 15:34:04
Możecie głosować dalej na Krzystka leszcze i dziwić się dalej, że gnój.
Porządek
2016-03-19 15:01:27
Ludzie śmiecą i brudzą a później mają pretensje że jest bałagan. To samo jest na ulicach i trwanikach gdzie jest pełno śmieci. A kto to śmieci ? Pewnie ufoludki...
oldi
2016-03-19 14:17:26
Kontenery na śmieci są źle rozlokowane. W niektórych miejscach stoją stadami a w miejscach potrzebnych nie ma ich wcale. Widziałem to wczoraj i sam miałem problem z wyrzuceniem śmieci. Faktycznie bałagan jest straszny jak nigdy dotąd. Na świecie na cmentarzach jest segregacja na odpady biologiczne i przemysłowe /szkło, plastik/.
Indolencja ZUK
2016-03-19 14:03:43
Różanka,Cmentarz Centralny,Cmentarz w Dąbiu wiele by jeszcze można liczyć zaniedbań.Wygląda na to że szefostwo ZUK jest pod parasolem ochronnym P.Prezydenta Krzystka.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA