czwartek, 04 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką

Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką

Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką
Data publikacji: 2019-09-15 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-16 12:56
Wywietleń: 798 415119

W poniedziałek (16 września) w Szczecinie rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Gros z jego wydarzeń będzie się działa na pl. Orła Białego. Właśnie z niego wyruszy inaugurująca Parada Pieszych, aby m.in zebrać postulaty i pomysły dotyczące rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w naszym mieście.

Co to jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) ?

- Kampania, do której każdego roku przyłącza się kilkaset europejskich miast. Jej celem jest promocja ekologicznych form transportu. Hasło tegorocznego ETZT to „Chodź z nami!”. Natomiast tematem przewodnim jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Dlatego w dniach 16-22 września, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin, będziemy zachęcać szczecinian do poruszania się po mieście komunikacją miejską, rowerem lub pieszo - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Centrum akcji będzie pl. Orła Białego. To z niego - właśnie w poniedziałek (16 bm.) o godz. 18 - wyruszy inauguracyjna Parada Pieszych, tzw. piesza masa krytyczna.

- Chodzenie, choć czasem lekceważone, jest ważnym środkiem transportu i kluczowym elementem zrównoważonej mobilności w mieście. Samo przemieszczanie się pieszo oferuje wiele korzyści zarówno indywidualnych, jak i dla funkcjonowania i rozwoju miasta - przekonują organizatorzy wydarzenia. - I tak, 25 minut energicznego spaceru dziennie wydłuża życie nawet o siedem lat. Jedna osoba, która odbywa tygodniowo pięć podróży o długości poniżej 2 km pieszo zamiast samochodem, zmniejsza swój ślad węglowy o 86 kg rocznie.

Punktem docelowym Parady Pieszych będzie pl. Armii Krajowej. Celem: zebranie postulatów i pomysłów dotyczących rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w Szczecinie.

Na pl. Orła Białego codziennie - w ramach ETZT - będą prowadzone szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne (godz. 12-18). Poza tym tam właśnie we wtorek (17 bm.) i w czwartek (19 b.) odbędą się seanse kina pod chmurką (godz. 20), a w środę (18 bm.) spotkają się osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”. Stamtąd w piątek (20 bm.) wyruszy wielki przejazd rowerowy, a w sobotę szczecińskie „Pożegnanie lata".

Jednak dla wielu szczecinian najważniejszym punktem całego Tygodnia będzie - wieńcząca go - niedziela (22 bm.). Czyli Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, w którym - tradycyjnie - z komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie można korzystać za darmo.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką

Komentarze

Obs.ryver
Niedziela bez samochodu???? Przecież codziennie z okolicznych powiatów jest najazd na Szczcin kilku tysięcy pojazdów...A wkazdą niedzielę ten najazd jeszcze zwiększa się bo chłopstwo z byłych PGRów nie ma czym się u siebie zająć,więc chajda na Szczecin...jadą młodzi -bo tam się cos dzieje... Jadą starzy - bo synkom i córkom kupili mieszkania w blokach i "trza" odwiedzić, przywieżć wałówę i słoiki... A gdyby rajcy miejscy (zamiast gnębić kobiety z LGBT) pomyśleli o opłatach rogatkowych dla wjeżdżający -" nie mieszkańcach".... Może mielibysmy więcej miejsc do parkowania... A i kasa miejska by zyskała trochę grosza...
2019-09-16 10:49:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie