Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Chodź(my) do lasu

Data publikacji: 20 marca 2021 r. 08:22
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2021 r. 09:33
Chodź(my) do lasu
Na spacer po Puszczy Bukowej w Międzynarodowy Dzień Lasów, czyli w najbliższą niedzielę 21 marca, zaprasza szczeciński Klub Kniejołaza. Taka forma aktywności - w lesie i pod warunkiem przestrzegania zasad reżimu sanitarnego - jest jedną z niewielu stosunkowo bezpiecznych w czasie epidemii. Fot. dariusz Gorajski  

W niedzielę - 21 marca - przypada Międzynarodowy Dzień Lasów. W tym roku będzie obchodzony w szczególny sposób - nie tylko z uwagi na stan epidemii. To za sprawą Ogólnopolskiej Akcji Inicjatyw Społecznych ph. "Wspólny Las", w którą włączyło się ponad 70 lokalnych organizacji ekologicznych. Wśród nich: Puszcza Bukowa - Klub Kniejołaza w Szczecinie. Zapraszają: "Chodźmy do lasu".

Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony przez ONZ w 2012 r.

- W tym dniu, poprzez spacery i wydarzenia w bliskich nam lasach, chcemy podkreślić wyjątkową społeczną, krajobrazową i przyrodniczą rolę lasów, oraz zaznaczyć, że zarządzanie tymi terenami powinno być realnie konsultowane ze społeczeństwem - przekonują przedstawiciele inicjatywy "Wspólny Las".

W Szczecinie na taki "Spacer po Puszczy Bukowej w Dzień Lasów" zaprasza Klub Kniejołaza. Już w niedzielę (21 marca).

- Zapraszamy na spacer po Puszczy Bukowej - jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce, który - jak dotąd - nie doczekał się właściwej ochrony. Głównie w wyniku presji wykorzystania gospodarczego przez Lasy Państwowe - twierdzą organizatorzy wydarzenia. - Czas pandemii uświadomił nam wszystkim, że kontakt z przyrodą ma zbawienny wpływ na jakość naszego życia. Potrzeba przebywania w zieleni stała się widoczna, ważna i masowa. Wyprawa do lasu, forma wypoczynku dostępna dla wszystkich, wzmacnia naszą odporność, obniża poziom stresu, regeneruje. W lesie stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi.

Dodają: "W ostatnim czasie wzrasta świadomość tego, jak ważna jest dzika przyroda. Kontaktu z nią będą potrzebować w przyszłości nasze dzieci i wnuki. Lasy chronią nas też przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych, takimi jak susza, upał czy powodzie. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że chroniąc lasy, tak naprawdę chronimy samych siebie".

Społecznicy przekonują: "Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje z lasem! Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć wpływ na tak bliskie i ważne dla nas miejsce jak las. Lasy są wspólne, więc użytkowanie lasu odbywa się w naszym imieniu. Niepokoi nas to, co dzieje się z polskimi lasami: zwiększa się skala wycinek, zmniejsza powierzchnia starodrzewia i naturalnych lasów. Drzewa są traktowane jako surowiec energetyczny. Nie chcemy, by naszym dobrem palono w elektrowniach: drzewa nie powinny być traktowane jako biomasa, bo ich wartość dla walki z katastrofą klimatyczną jest kluczowa".

Dlatego intencją najbliższego - niedzielnego spaceru - ma być obrona lasów. "Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy zabrać głos i współdecydować w tak ważnej dla nas wszystkich sprawie - podkreślają przedstawiciele Klubu Kniejołaza oraz miłośnicy Puszczy Bukowej i postulują: - Zależy nam na priorytetowym traktowaniu funkcji społecznej i przyrodniczej w lasach ochronnych i podmiejskich, ochronie najlepiej zachowanych i najstarszych lasów oraz drzew o wymiarach pomnikowych. Jako obywatelki i obywatele chcemy mieć realny udział w podejmowaniu decyzji o lasach".

Szczeciński "Spacer po Puszczy Bukowej w Dzień Lasów" wyruszy o godz. 9. sprzed Głazu Grońskiego: dojście czarnym szlakiem od ul. Kolorowych Domów, pod wiaduktem autostrady. Potrwa prawdopodobnie do godz. 17.

Organizatorzy wydarzenia zwracają uwagę na konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego: zasłanianie ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego oraz spacer w grupach maksymalnie 5-osobowych.

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2021-03-23 09:02:03
@bez trampka - czytasz to czego nie napisałem. W Polsce nie ma lasów pierwotnych - w niektórych miejscach są lasy zbliżone do naturalnych ( i tu też są różnice wśród fitosocjologów odnośnie naturalnych składów gatunkowych fitocenoz). Piszesz o Czernobylu - OK przyroda przejmuje we władanie opuszczone przez człowieka tereny. Wchodzi sukcesja wtórna, pojawiają się drzewa - najczęściej w zbliżonym wieku, które po osiągnięciu wieku dojrzałości umrą w zbliżonym czasie i pojawi się kolejne pokolenie - również w zbliżonym wieku i po kilku stuletnich cyklach będzie las wielowiekowy.
bez trampka
2021-03-22 13:20:55
@gh Dzięki Tobie już wiemy że bez człowieka nie było by lasów. Biedna natura nie poradziła by sobie bez Lasów Państwowych. Może i coś tam wiesz o sadzonkach i historii tych ziem, ale nie musisz tego wmawiać Matce Naturze ona cie niszczy doświadczeniem. Warto poczytać co natura potrafiła zrobić np. w opuszczonym Czarnobylu.
włóczykij
2021-03-22 13:09:13
Rzeczywiście znawcy mają uzasadnienie, które wygląda na mądrą gospodarkę zasobami leśnymi. Lecz ja dosłownie błądzę po Puszczy Wkrzańskiej, którą znam od dawna dość dobrze. Wyrżnięcie drzew sprawiło, że trudno mi było się zorientować gdzie jestem. Całe połacie lasu wycięte! To niestety nie wygląda na zabiegi pielęgnacyjne, lecz na gospodarkę rabunkową.
gh
2021-03-22 09:03:14
@bez trampka, @Puszcza Bukowa. @Puszcza!!!! i inni. Żeby nasze wnuki, prawniuki i kolejni następcy mieli puszczę trzeba ją ODNAWIAĆ. Puszcza Bukowa została zasadzona w XIX wieku (nadleśniczy Gene - ogród w Glinnej powstał na terenach starej szkółki leśnej, gdzie produkowano sadzonki) i ważne jest by zdywersyfikować jej wiek (aby były reprezentowane drzewostany w każdym wieku). Starodrzewia bez młodego lasu nie będzie. Zwróćcie uwagę na zdjęcie ze stosem drewna - każdy pień jest ze zgnilizną. A buki ze zgnilizną mają "dziwną" przypadłość - potrafią się znienacka obłamywać i przewracać - po prostu się rozsypują. Można dużo pisać, idiota nie zrozumie, fanatyk nie będzie chciał zrozumieć, politykier wszędzie będzie widział przeciwnika politycznego, a leśnicy to fachowcy i dbają o przyszłość drzewostanów stosując odpowiednie techniki (w tym również rębnie).
były trampek
2021-03-21 11:51:20
jest zapotrzebowanie na drewno - ponad 2 razy więcej polaków umarło w ciągu roku, a TRUMNY same się nie zrobią.
Gejowy
2021-03-21 09:45:08
Laicy i dyletanci Znający się na wszystkim
Dzień lasu
2021-03-21 03:50:53
Mieszczuchy ida do lasu jeden dzień w roku i piszą farmazony jako wielcy znawcy, siedząc na drewnianym krześle przy drewnianym stole słuchając muzyki z fortepianu zrobionego z drewna.A dla tego który uważa ze dla dobra planety należy pozbyć sie ludzi proponuje zaczac od siebie
mjk
2021-03-20 22:56:54
szkoda wam puszczy bukowej ale czy wiecie że byk naturalnie w małych ilościach występuje w Polsce? Jest bardzo wrażliwy na wszytko tak naprawdę więc trudno jest się nim zajmować. I znów wracam do ludzi którzy chodzili sobie do lasu i tak się cieszyli a tu puf las zniknął. Był to najwidoczniej las gospodarczy, Bukowy z jakąś domieszką najpewniej. Sama ostatnio sadziłam młode buki, jest to ciężka praca ale wiem że za ponad 100 lat to drewno się komuś przyda, kros da dziecku zabawki drewniane, ktoś kupi sobie wymarzone łóżko czy biurko. A może ktoś zacznie samemu projektować meble z drewna💁🏻‍♀️ Pamiętajcie nie wrzucajcie ludzi do jednego wora, to że są źli leśnicy nie znaczy że nie ma dobrych. Widzieliście piękne Karkonosze? a wiecie że kiedyś leśnicy musieli wszytko wyciąć? ( zły gatunek drzewa nie przystosowany do tamtejszego klimatu i pogody) Posadzili nowe drzewa i teraz wszyscy się zachwycają, ale nikt nie powie ze to dzięki leśnikom. 🤷🏻‍♀️
mjk
2021-03-20 22:48:12
jeśli chodzi o puszczę białowieską to jestem za jej obroną, ale jestem na kierunku technik leśnik i widzę ile niedouczonych osób wypowiada się na tematy związane z gospodarką leśna w Polsce. Nie wszystkie lasy są gospodarcze, w sumie gdyby nie one nie mielibyście domów ani mebli?! Wkurzają mnie ludzie co budują się koło lasu gospodarczego a potem marudzą ze im las wycięli - najwidoczniej drzewa były już w wieku rębnym więc się je wycina. Ludzie chociaż raz posłuchajcie kogoś kto się na tym zna, a nie jakiś typowych kowalskich którzy nie widzą nic o ochronie lasu, urządzaniu lasu, użytkowaniu i hodowli lasu.
do... Logiki
2021-03-20 22:23:24
Mielismy w brygadzie "takiego Mietka" ktory przy spotkaniu z kobietami zawsze wolal: szerzej... no Szerzej... A w odpowiedzi otrzymywal: no to po-czekaj - niech choc zdejme rajstopy i majtki !/!
Chodzmy do Lasu...
2021-03-20 22:09:32
I nie robmy Halasu i dla wlasnego Bezpieczenstwa - nie sami ?/?
Logika
2021-03-20 19:37:36
Hola hola , nikt nie wycina lasu dla tego że tak chce. Jest zapotrzebowanie na drewno i się je zaspakaja, inaczej trzeba by podnieść ceny drewna aby był na nie mniejszy popyt. Z drugiej strony wyższe ceny drewna to wyższe ceny wszystkiego co jest z drewna. Począwszy od papieru , opakowania meble i setki tysięcy innych rzeczy. W latach 80/90 ograniczono znacząco zużycie papieru wprowadzając za to tworzywa sztuczne, z którymi bujamy się do dziś. Nawet papier toaletowy jest zapakowany w ,,folie" . Las odrośnie za kilkadziesiąt lat a za 100 znów będzie wycięty , a tworzywa sztuczne będą dłużej niż najstarsze pradawne puszcze. Ludzie trzeba patrzeć na wszystko szerzej.
FRANEK
2021-03-20 18:12:29
Administracje LASÓW PAŃSTWOWYCH to nie kto inny jak członkowie PIS-u. W tej trudnej sytuacji konieczne jest pozyskanie środków na opłacenie zachcianek PREZESIA PIS-u jego ochronę, utrzymanie kota no i wiele innych, a zbędnych wydatków realizowanych przez RZĄD ( BRAK KONTROLI NIK)
am pro
2021-03-20 18:03:55
Spieszmy się na spacer po Puszczy, tak szybko znika.
bez trampka
2021-03-20 11:50:32
często jeżdżę rowerem po leśnych ścieżkach naszej pięknej Puszczy Bukowej i takiego zdegradowania to nigdy nie widziałem. Wyrąbali las niesamowicie ,ścieżki zniszczone przez ogromne koła wozów terenowych i ciężarówek, wszędzie walają się śmieci butelki plastiki. Wiadomo Lasy Państwowe za sprzątanie tracą pieniążki a za wyrąb jest pieniążków coraz więcej. Ludzie gdzie mu zmierzamy?? Jest tylko nadzieja że Ziemia pozbędzie się tej choroby która ja toczy - człowieka!
a.u.
2021-03-20 10:26:38
Trzeba być silnym psychicznie, żeby się wybrać na spacer do lasu. Chyba że jest się obojętnym na śmieci walające się na ścieżkach ,pnie wyciętych pięknych dębów i buków. Lubiący przyrodę wrócą ze spaceru z lasu z wielkim stresem. A wszystko wskazuje że będzie jeszcze gorzej.Lepiej się przejść zaśmieconymi ulicami.
Merk
2021-03-20 10:18:38
PiS tnie w całej Polsce
co to ,to
2021-03-20 10:08:14
Puszcza Bukowa aleeeeee widok można tylko się rozpłakać
Puszcza !!!!!!!
2021-03-20 09:58:28
Przykry widok , Puszczy Bukowej już nie ma jak widać na załączonych zdjęciach.
Puszcza Bukowa
2021-03-20 08:33:44
Puszczy Bukowej juz nie ma .Zostało kilka drzew

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA