Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Chodnik, czyli drzewa w betonie

Data publikacji: 29 lipca 2016 r. 09:08
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
Chodnik, czyli drzewa w betonie
 

Trwa remont nawierzchni chodnika przy ul. Malczewskiego. Obserwujący go okoliczni mieszkańcy alarmują, że prace budowlane odbywają się w sposób, który zagraża przyszłości rosnących tu wiekowych drzew.


To inwestycja realizowana w nadzorze Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Rozpoczęła się jeszcze w czerwcu, a potrwać ma maksymalnie 60 dni. Zatem zbliża się ku końcowi. Jej obserwatorów niepokoi sposób, w jaki zostały potraktowane drzewa, rosnące w ciągu remontowanego chodnika.
- Drzewa są okazałe, wiekowe, a potraktowano je niczym nowe nasadzenia, w ramach gwarancji do ewentualnej wymiany- komentuje p. Tomasz, mieszkający w sąsiadującej z placem budowy kamienicy przy ul. Malczewskiego. - Radykalnie ograniczono im miejsce wolne od ułożonych wokół betonowych płyt. Co więcej, przycięto drzewom korzenie, ale nie wymieniono gleby wokół nich. Mało tego, ziemia przy pniach jest zasypana betonowym pyłem. Deszcz sprawia, że wkrótce z pyłu utworzy się nieprzepuszczalna skamieniała warstwa, która skutecznie odetnie drzewa od dostępu wód opadowych. Na efekt nie będzie trzeba długo czekać. Zaczną usychać, podobnie jak choćby lipy wzdłuż ledwie parę lat temu wyremontowanego torowiska w al. Niepodległości.
- W niektórych „nieckach" wokół pni robotnicy urządzili składowisko budowlanych odpadów, jakichś worków - dodaje p. Elżbieta. - Ale nikt tym się nie przejmuje. Nawet, jak drzewa padną, to... pewnie urzędnicy będą mówili, że nic się nie stało, bo obok jest park, więc stara w przyrodzie jest nieznacząca. Czy na pewno?!

Więcej czytaj w magazynowym „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 29.07.2016 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Marzenna GŁUCHOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dendrolog
2016-08-22 15:44:06
A gdzie był Inspektor ds. zieleni?. ZDiTM nie wymagał go od Wykonawcy? Jeśli tak to bardzo źle i to duże niedopatrzenie. Obecność takiego inspektora jest bardzo istotna podczas wszelkich prac budowlanych prowadzonych w zbliżeniu do istniejącej zieleni, zwłaszcza drzew i krzewów. Rzadko kiedy kierownik budowy jest świadomy jak zabezpieczyć roślinność podczas budowy.
ojciec inwestor
2016-07-31 21:44:25
A pani arleta jak zwykle uprawia zwykłe pieniactwo zero merytoryki.
Umowy
2016-07-29 10:05:02
W przypadku inwestycji drogowych, odpowiednie zapisy do umowy powinien dostarczać ogrodnik miejski, a potem je egzekwować.
Prawnik
2016-07-29 09:26:43
Sfotografować, udokumentować, jeżeli uschną... pozwać i wyegzekwować!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA