czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Choć darmowe tłumów nie ma

Choć darmowe tłumów nie ma

Choć darmowe tłumów nie ma
Data publikacji: 2016-01-12 17:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:15
Wywietleń: 554 96022

Od poniedziałku 4 stycznia w Szczecinie działa system udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Urząd Miejski przygotował 16 punktów w których udzielane są porady prawne. Dziesięć z nich znajduje się w magistracie przy placu Armii Krajowej 1. Sześć kolejnych ulokowano na prawobrzeżu w siedzibie filii Urzędu Miasta przy ulicy Rydla 39-40.

Porad udzielają zawodowcy - adwokaci, radcowie prawni oraz doradcy podatkowi. Interesantów przyjmują w godzinach od 8 do 20. W pierwszym tygodniu z takich usług skorzystało 23 mieszkańców Szczecina.

- Pomoc prawna jest udzielana według kolejności zgłoszeń w danym dniu i nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Interesanci są przyjmowani na bieżąco. Nie ma kolejek - informuje Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu.

Według Urzędu Miejskiego interesanci najczęściej zwracali się o porady z zakresu prawa cywilnego - 26 proc., spadkowego - 18,5 proc., rodzinnego - 15 proc., ubezpieczeń społecznych - 11 proc. oraz prawa konsumenckiego - 11 proc.


- Pojedynczy mieszkańcy uzyskali również pomoc z zakresu prawa pracy, prawa rzeczowego, prawa bankowego, prawa karnego i innego prawa administracyjnego. Kilku mieszkańców Szczecina nie otrzymało porady, ponieważ nie spełniali kryteriów ustawowych, uprawniających ich do skorzystania z Darmowej Pomocy Prawnej - dodaje Marta Kufel.

Darmowa pomoc prawna przysługuje osobom, które nie ukończyły 26. roku życia, osobom fizycznym, którym w 2015 roku przyznano świadczenie na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osobom, które ukończyły 65 lat, posiadaczom ważnej Karty Dużej Rodziny, kombatantom, weteranom, osobom zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą naturalną, klęską żywiołową czy też awarią techniczną. Polega ona m.in. na udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub nałożonych obowiązkach, wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego, sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Udzielane informacje dotyczą prawa pracy, cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rodzinnego, podatkowego, rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

(dar)

Komentarze

ckm
sady jak slimaki, a prokuratury klapki na oczach.
2016-01-12 23:21:48
anonim
Po co porady prawne jak i tak prawo nie dziala ?
2016-01-12 18:27:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”