niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Choć darmowe tłumów nie ma

Choć darmowe tłumów nie ma

Choć darmowe tłumów nie ma
Data publikacji: 2016-01-12 17:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1173 96022

Od poniedziałku 4 stycznia w Szczecinie działa system udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Urząd Miejski przygotował 16 punktów w których udzielane są porady prawne. Dziesięć z nich znajduje się w magistracie przy placu Armii Krajowej 1. Sześć kolejnych ulokowano na prawobrzeżu w siedzibie filii Urzędu Miasta przy ulicy Rydla 39-40.

Porad udzielają zawodowcy - adwokaci, radcowie prawni oraz doradcy podatkowi. Interesantów przyjmują w godzinach od 8 do 20. W pierwszym tygodniu z takich usług skorzystało 23 mieszkańców Szczecina.

- Pomoc prawna jest udzielana według kolejności zgłoszeń w danym dniu i nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Interesanci są przyjmowani na bieżąco. Nie ma kolejek - informuje Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu.

Według Urzędu Miejskiego interesanci najczęściej zwracali się o porady z zakresu prawa cywilnego - 26 proc., spadkowego - 18,5 proc., rodzinnego - 15 proc., ubezpieczeń społecznych - 11 proc. oraz prawa konsumenckiego - 11 proc.


- Pojedynczy mieszkańcy uzyskali również pomoc z zakresu prawa pracy, prawa rzeczowego, prawa bankowego, prawa karnego i innego prawa administracyjnego. Kilku mieszkańców Szczecina nie otrzymało porady, ponieważ nie spełniali kryteriów ustawowych, uprawniających ich do skorzystania z Darmowej Pomocy Prawnej - dodaje Marta Kufel.

Darmowa pomoc prawna przysługuje osobom, które nie ukończyły 26. roku życia, osobom fizycznym, którym w 2015 roku przyznano świadczenie na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osobom, które ukończyły 65 lat, posiadaczom ważnej Karty Dużej Rodziny, kombatantom, weteranom, osobom zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą naturalną, klęską żywiołową czy też awarią techniczną. Polega ona m.in. na udzieleniu informacji o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub nałożonych obowiązkach, wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego, sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych, o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Udzielane informacje dotyczą prawa pracy, cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rodzinnego, podatkowego, rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.

(dar)

Komentarze

ckm
sady jak slimaki, a prokuratury klapki na oczach.
2016-01-12 23:21:48
anonim
Po co porady prawne jak i tak prawo nie dziala ?
2016-01-12 18:27:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

kondolencje

Jan Widritis

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie