czwartek, 22 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Chcieć znaczy móc

Chcieć znaczy móc

Chcieć znaczy móc
Data publikacji: 2015-09-20 09:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:35
Wywietleń: 2557 22299

Żeby przyroda była czysta i zdrowa - tak 12-letnia Malwina z SP nr 46 tłumaczyła sens „Jesiennych porządków", jakie w miniony weekend opanowały tereny leśne i rekreacyjne lewobrzeża: od Arkonki, przez Głębokie, po Dolinę 7 Młynów. W społecznej akcji na rzecz zielonego Szczecina uczestniczyło blisko 900 wolontariuszy, głównie uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Ta akcja to praktyczna lekcja ekologii. Biorą w niej udział głównie najmłodsi szczecinianie, wychowankowie renomowanych i najbardziej społecznie zaangażowanych placówek oświatowych oraz wychowawczych. W tym gronie nie zabrakło gimnazjów nr 21, 26 i 34, reprezentacji SP nr 10, 16, 42, 45, 46 i 69, szkoły muzycznej, polsko-niemieckiej, Zespołu Szkół nr 8 oraz LO nr 2.

- Przyszedłem sprzątnąć świat i pograć z kolegami w piłkę - oznajmił Kamil Dalidowicz (SP nr 10) na rozpoczęcie „Jesiennych porządków" przy Arkonce. Zanim jednak dotarł na miejsce zbiórki piątkowego etapu akcji, wraz z kolegami z klasy Va: Cyprianem i Mikołajem Ochrymiukami, przygotowali historyczną prelekcję o wieży Quistorpa. 

- Rokrocznie uczestniczymy z naszymi uczniami w szczecińskim akcencie światowej akcji ph. Sprzątanie Świata - mówiły Lucyna Hnat oraz Beata Brzęcka, nauczycielki w SP nr 10. - To świetna okazja na jesienny spacer i integrację grupy. Na wspólną lekcję w plenerze, w jakiej pojawiają się nie tylko akcenty przyrodnicze czy ekologiczne, ale również - jak dzisiaj choćby - historyczne: dzięki naszym prelegentom mieliśmy okazję poznać fragment przeszłości naszego miasta. 

Uczniowie dali świetny, praktyczny przykład innym, jak należy dbać o zielony Szczecin.

- Zebrałam mnóstwo szklanych i plastikowych butelek, bo inni psują naturę - mówiła Ola Gajewska (10 l.) z SP nr 10, uznana za najaktywniejszą uczestniczkę piątkowego etapu „Jesiennych porządków". - Nikt nie powinien niszczyć lasu zaśmiecaniem. W domu segregujemy odpady, a w szkole zbieramy makulaturę, baterie, nakrętki na różne szczytne cele, choćby na pomoc osobom niepełnosprawnym czy na rzecz bezdomnych zwierząt. 

- Trzeba ratować świat przed zanieczyszczeniami. Bo to ponoć nasze pokolenie najbardziej odczuje klęskę degradacji środowiska. Robimy, co możemy, żeby nie zamienić Ziemi w śmietnisko - dodawała Iga Runkowska (11 l.).

Gdy piątkowy etap „Jesiennych porządków” koncentrował się w rejonie Arkonki, to sobotni – wokół Jez. Głębokiego i Uroczyska, polany Białej oraz w Dolinie 7 Młynów.

- Spontanicznie i z zapałem, na wesoło choć w poważnej sprawie, dla przyjemności a też dobra wspólnego. Głównie najmłodsi szczecinianie, co tym większym napawa optymizmem na przyszłość. Praktyczna lekcja ekologii zdana celująco! – tak o uczestnikach akcji mówił jej organizator Aleksander Nieczajew, audytor środowiska

„Jesienne porządki” mówią też sporo o tych, co śmiecąc degradują naturę. Tym razem wśród odpadów zebranych w społecznej akcji były nie tylko druki reklamowe, wszelkiego rodzaju butelki i opakowania po fast-foodowym jedzeniu, ale m.in. także kołpaki i inne części samochodowe, olej do smarowania broni, namiot, grill, siekiera, młotek, parasolka, telefon komórkowy i spora hałda nawiezionych do lasu domowych śmieci (wzdłuż torów tramwajowych).
Po tej jakże pożytecznej pracy była też rozrywka: konkursy przyrodnicze z nagrodami, gry i zabawy także przy ogniskach, zorganizowanych dzięki wsparciu wydziału lasów miejskich Zakładu Usług Komunalnych.

* * *

Na tym nie koniec „Jesiennych porządków” w Szczecinie. W przyszłym tygodniu ruszy na prawobrzeże. W piątek nad Jez. Szmaragdowe, a w sobotę -  w rejon Dębów Krzywoustego. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO
 

Na zdjęciu: W społecznej akcji na rzecz zielonego Szczecina uczestniczyło blisko 900 wolontariuszy, głównie uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc Chcieć znaczy móc

Komentarze

prawda jest troszkę inna
"Spontanicznie i z zapałem" raczej niekoniecznie spontanicznie - każda klasa miała wystawić reprezentanta, który co najwyżej dostanie plusa lub dobrą ocenę ;-p
2015-09-21 08:29:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie