Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Chcą zakazu wjazdu cyrków ze zwierzętami

Data publikacji: 2016-01-17 11:10
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:41
Chcą zakazu wjazdu cyrków ze zwierzętami
 

Bielsko-Biała, Łódź, Poznań, Wrocław, Słupsk - to tylko niektóre z polskich miast, które zakazały wjazdu na swe tereny cyrkom, wykorzystującym zwierzęta. Czy do tych ośrodków dołączy również Szczecin? Tak chce Partia RAZEM. I do prezydenta Piotra Krzystka wystosowała apel: „Szczecin powinien dołączyć do grupy miast wyznaczających najwyższe standardy etyczne".

Do tej pory tylko organizacje społeczne, pozarządowe niejako statutowo broniące praw „naszych braci mniejszych" w Szczecinie aktywnie walczyły o zamknięcie bram miasta dla cyrków ze zwierzętami, m.in. Szczecińska Inicjatywa na rzecz Zwierząt BASTA! oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Po raz pierwszy zdarzyło się teraz (15 bm.), że w obronie tych, co sami o ratunek nie zdołają prosić, wystąpiła polityczna partia.

- Są sprawy, które powinny być załatwione jak najszybciej, także na szczeblu lokalnym. Co pokazały samorządy w różnych ośrodkach w kraju. Na zasadzie reakcji łańcuchowej, chcemy też, aby Szczecin nie pozostał obojętny wobec praw zwierząt - komentuje Maciej Dżus, jeden z liderów Partii RAZEM w naszym regionie, prywatnie opiekun dwóch przygarniętych z TOZ dachowców: Freddiego i Giełdosza. - Mamy szeroki program społeczny, ale osobiście bliskie są nam również kwestie praw zwierząt. Stąd zabiegamy o nie choćby kierując apel do prezydenta Krzystka.

Napisali w nim: „wracamy się do Pana z apelem o niewynajmowanie przez władze Miasta Szczecina terenów gminnych cyrkom wykorzystującym zwierzęta. Podążając za szczytnym przykładem licznych państw (Holandia, Austria, Wielka Brytania, Chorwacja i wiele innych) oraz polskich miast i gmin (m.in. Łódź, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Słupsk, Opole, Legnica, Wrocław i Poznań), Szczecin powinien dołączyć do grupy miast wyznaczających najwyższe standardy etyczne.

Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt jest pozbawiony walorów edukacyjnych; że uczy  przedmiotowego stosunku do zwierząt. Pod płaszczykiem rozrywki pokazuje się widzom zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze, złamane psychicznie, ośmieszone. Popierając nasze stanowisko, sprzeciwi się Pan przedmiotowemu traktowaniu zwierząt oraz wykształcaniu już u najmłodszych dzieci braku szacunku do żywych stworzeń i lekceważącego stosunku do ich naturalnych potrzeb.

Uważamy, że najwyższy czas uwolnić kulturę Szczecina od zwyczaju zabawy i rozrywki kosztem zmuszanych do nienaturalnych zachowań zwierząt. Za olśniewającą fasadą cyrkowego świata kryje się dramat tresowanych, zmuszanych do pracy, przewożonych i przetrzymywanych w karygodnych warunkach zwierząt. XXI wiek to czas na humanitarną rozrywkę!"©℗

(an)
 
Na zdjęciu: „XXI wiek to czas na humanitarną rozrywkę!" - przekonują przedstawiciele Partii RAZEM i przekazują w magistracie apel do prezydenta Piotra Krzystka o zamknięcie bram Szczecina dla cyrków ze zwierzętami.


Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kamil
2016-01-18 18:03:20
Cyrki prowadzą legalną działalność gospodarczą, a więc wszelkie zakazy są niezgodne z prawem.
Kamil
2016-01-18 18:02:09
Co za bzdury tu niektórzy wypisują. W cyrkach się nie męczy zwierząt. Hipokryzja tych zielonych jest tak posunięta, że kiedyś byli przeciw ZOO, a teraz są za ? Dyrektorka ZOO w Poznaniu ma poparcie bo co ? Bo sprzeciwia się cyrkom ze zwierzętami ? Niech ona zobaczy w jakich warunkach żyją jej zwierzęta. Według zielonych - powypuszczajmy na wolność koty, psy itd.... Chorzy ludzie. To człowiek decyduje, czy idzie do kina, teatru, czy cyrku. Nie będzie decydowała o tym jakaś banda krzykaczy. Zajmują się pierdołami, gdzie nie ma problemu. A włodarze miast powinni się zająć chyba tym, jak się żyje ludziom, że nie mają pieniędzy, że mają głodowe renty, emerytury... Popieram tradycyjny cyrk ze zwierzętami !!!!!
Osobno
2016-01-18 07:13:01
Populistyczne hasła bywają trampoliną do kariery politycznej, ale na szczęście nie dla wszystkich.
ada
2016-01-17 22:48:57
Popieram.
damakier1
2016-01-17 20:30:11
Bardzo słuszna inicjatywa! Niech się prezydent Krzystek nie waha i nie wpuszcza cyrków ze zwierzętami do miasta.
Gargamel
2016-01-17 10:52:51
i prezydent Krzystek powinien ten protest poprzeć i wzorem innych miast również zakazać wjazdu cyrkom wykorzystującym zwierzęta. A na marginesie to ładna jest ta pani urzędniczka ze zdjęcia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ